کد مطلب: 

287929

کپسول زیستی ایران در آستانه پرتاب قرار گرفت

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در حال توسعه علوم و اکتشافات فضایی در حوزه زیست فضا هستیم و یک کپسول زیستی با تلاش متخصصان فضایی ایران در یکی از مراکز تحقیقاتی ایران آماده پرتاب شده است.
حسن سالاریه

دبه گزارش سیتنا، دکتر حسن سالاریه در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره موضوع تحقیق و توسعه "زیست‌ فضا" در ایران اظهار کرد: در اواخر دهه 80 تلاش‌هایی در کشورمان برای تحقیق و توسعه در حوزه زیست فضا صورت گرفت و سپس پرتاب‌های آزمایشی زیادی در همان زمان انجام شد اما روند تحقیقات در این حوزه در سالیان اخیر متوقف شده بود.

وی افزود: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و سروسامان گرفتن صنعت فضایی کشورمان و همچنین تصویب برنامه 10 ساله فضایی، سازمان فضایی ایران درصدد حل مشکلات پیش‌پای پروژه‌های مختلف فضایی کشور برآمد.

رئیس سازمان فضایی ایران یادآور شد: یکی از مهمترین حوزه‌ها در صنعت فضایی کشورمان، حوزه زیست فضا بود که ما در سازمان فضایی ایران توجه جدی و زیادی به این حوزه داشته و داریم و در حال توسعه علوم و اکتشافات فضایی در حوزه زیست فضا هستیم؛ در همین زمینه، یک "کپسول زیستی" با تلاش متخصصان فضایی ایران در یکی از مراکز تحقیقاتی ایران آماده پرتاب شده است.

وی تصریح کرد: اصولاً کپسول‌های فضایی، ویژگی‌های مختلفی دارند که مهمترین آنها تأمین شرایط زیستی شامل دمای مناسب، کنترل حجم اکسیژن و هوای قابل تنفس و نیز توانایی تحمل شوک‌های حرارتی و شتابی و ... است که تمام این موارد و ده‌ها مولفه دیگر باعث می‌شود که یک موجود زنده اعم از انسان یا حیوان، شرایط حضور در فضا داشته باشد؛ تحقیق و توسعه در مواردی که ذکر کردم به همراه ده‌ها موضوع تحقیقاتی دیگر در حوزه زیست فضا، با جدیت مجدداً در کشور فعال شده است و امید داریم در این حوزه که یک حوزه آینده‌نگرانه به صنعت فضایی ایران محسوب می‌شود و بسیاری از کشورها به این سمت حرکت کردند، بتوانیم موفقیت‌های خوبی به دست بیاوریم.

دکتر سالاریه متذکر شد: هر چند سیستم‌های کنترلی و پایشی ساخته شده توسط متخصصان کشورمان نمادی از پیشرفت و رشد علمی کشور در حوزه‌های مرتبط با هوافضا است اما ما به صنعت فضایی صرفاً به عنوان یک برنامه لوکس یا یک برنامه اقتدارگرایانه یا نمایشی از قدرت و اقتدار کشورمان نگاه نمی‌کنیم و معتقدیم باید در این حوزه به منافع کشور و رشد علمی توجه شود که الحمدلله این نگاه در کشورمان در حال تحقق است.

رئیس سازمان فضایی ایران خاطرنشان کرد: به‌صورت کلی وقتی کشوری به توانایی ساخت و تست سیستم کنترل و پایش یک "کپسول زیستی" برسد و یا به عبارت دقیق‌تر، وقتی کشوری می‌تواند "کپسول زیستی با قابلیت کنترل مولفه‌های مختلف" بسازد، به یک توانمندی علمی بزرگ دست یافته و این مایه افتخار برای ایران اسلامی است اما با این وجود، موفقیت‌ها نباید ما را از تحقیق و توسعه در حوزه‌های جدید و شتابان دیگر غافل کند بلکه باید به تلاش در این زمینه با قوت دوچندانی ادامه دهیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2023-11-26 11:53

افزودن دیدگاه جدید