کد مطلب: 

274689
لاجوردی: ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور اضافه شد
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: برای نخستین بار یک شرکت ایرانی توانست تعمیر کابل‌های فیبرنوری دریایی دارای برق را انجام دهد، که با تعمیر این ناحیه از کابل فیبرنوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور اضافه شد.
کابل فیبرنوری در اعماق دریا

به گزارش سیتنا، درپی آسیب دیدن کابل فیبرنوری دریایی (GBI) در بستر دریای خلیج فارس که اوایل سال جاری رخ داد و منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور شد، یک شرکت ایرانی با حمایت‌های شرکت ارتباطات زیرساخت؛ برای نخستین بارموفق شد کابل‌های فیبرنوری آسیب دیده در اعماق دریا را ابتدا مکان یابی و سپس قسمت آسیب دیده را که طول آن به چهارکیلومتر می‌رسید را در عملیات دشوار و پیچیده ترمیم و مرمت کند.

تعمیر کابل فیبرنوری دریایی از جمله فناوری پیشرفته محسوب می‌شود که ایران پنجمین کشور در جهان است که توانسته با تعمیرکابل‌های فیبرنوری در اعماق دریا، به خود کفایی برسد.

دستیابی به دانش و فناوری تعمیر کابل‌های فیبرنوری در اعماق دریا توسط متخصصان داخلی در کنار سایر پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که ایران به باشگاه کشور‌های توسعه یافته در حوزه ارتباطات و فناوری وارد شده و این دستاورد می‌تواند ضمن خودکفایی، انحصار سلطه فناوری اطلاعات چندکشور را در این زمینه به چالش بکشاند.

خوشبختانه با توجه به رویکرد مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت جهت حمایت از شرکت‌ها و متخصصان ایرانی در حوزه فناوری، می‌توان علاوه بر مقابله با تحریم‌های بین المللی در این حوزه، باعث صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه‌های ارزی شد.

شرکت ارتباطات زیرساخت بر این باور است که موفقیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فناوری رابطه مستقیمی به ارتقای کیفیت خدمات آنان دارد و البته این شرکت نیز همواره به دنبال راهکار‌های قابل اطمینان برای حمایت از شرکت‌های داخلی برای موفقیت و دستیابی به جدید‌ترین فناوری‌های روز است.

امروزه بخش اعظمی از داده‌ها از طریق کابل‌های فیبرنوری در آب‌های جهانی انتقال داده می‌شود که از سرعت، کیفیت و امنیت بسیار مناسبی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: با تعمیر این ناحیه از کابل فیبرنوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور اضافه شد.

امیر محمد زاده لاجوردی در گفت‌وگو با صداوسیما پیرامون پیچیدگی این فناوری افزود: از داخل این فیبر ولتاژ عبور می‌کند و برای تعمیر ان باید ابتدا نقطه آسیب دیده شناسایی شود که چهار نقطه به همین منظور شناسایی شد و کابل در کف دریا از طریق ربات، برش خورد و به بالا کشیده شد و از طریق دستگاه‌های خاص، تخلیه بار الکتریکی انجام شد تا عمل تعمیر انجام شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این که کیفیت و دقت این تعمیر به تایید ناظران بین المللی رسیده است، گفت: این شرکت دانش بنیان که این کار تعمیر را انجام داد به عنوان پیمانکار نگهداری کابل‌های دریایی خلیج فارس هم برای جام جهانی از سوی کشور‌های خارجی انتخاب شد.

لاجوردی گفت: این فناوری که در حوزه کابل کشی و تعمیر انجام شد سالانه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت و می‌توانیم به کشور‌های منطقه هم خدمت دهیم که به نوعی درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-11-28 11:50

افزودن دیدگاه جدید