کد مطلب: 

279953

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به آدرس hemayat.mcls.gov.ir توسط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به منظور سر و سامان دادن به وضعیت متقاضیان دریافت یارانه و جاماندگان حمایت معیشتی راه اندازی شده است. از ابتدای اردیبهشت ماه هم ثبت‌نام والدین برای دریافت سهام نوزادان متولد ۱۴۰۱ در این سامانه آغاز شده است و یک و نیم میلیون تومان سهام برای هر نوزاد اختصاص یافته است.
سامانه حمایت

به گزارش خبرنگار سیتنا، در سال های اخیر، دولت به منظور کمک به مردم و کم کردن فشارهای اقتصادی از روی دوش آن ها، اقدام به ارائه یارانه کمک معیشتی و یارانه های معمول کرده است؛ اما در میان بعضی از مردم به علت اشتباه های صورت گرفته، یارانه خود را دریافت نکرده اند و یا در هر حال نیاز به دریافت یارانه کمک معیشتی دارند.

به همین منظور، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی سامانه ای را به نام سامانه حمایت معیشتی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir راه اندازی کرده است تا کلیه افراد بتوانند در یارانه های کشوری ثبت نام کنند و درخواست های خود را از طریق این سایت مشاهده کنند.

معرفی سامانه حمایت

با توجه به بالا رفتن نرخ تورم و مشکلات اقتصادی مردم، دولت به منظور کاهش مشکلات اقتصادی افراد، اقدام به روی کار آوردن طرح پرداخت یارانه نقدی کرده است. اگرچه طرح یارانه نقدی سال ها است که در کشور اجرا می شود، اما در سال های گذشته با توجه به هدفمندی یارانه ها، بعضی از اشخاص دیگر یارانه دریافت نکردند و در واقع، یارانه آنها قطع شده است.

از طرفی به غیر از یارانه نقدی که ماهانه به اشخاص پرداخت می شود، یارانه ای تحت عنوان یارانه کمک معیشتی نیز از سوی دولت روی کار آمد که اشخاص واجد شرایط مجاز به دریافت این یارانه می باشند.

با توجه به لزوم شناسایی اشخاص برای ارائه یارانه های نقدی، سامانه ای به نام سامانه حمایت معیشتی راه اندازی شد تا مردم بتوانند از طریق این سایت درخواست های خود را مبنی بر استفاده از خدمات کمک معیشتی دولت ثبت کنند و پس از ثبت درخواست منتظر نتیجه درخواست خود باشند.

سامانه حمایت معیشتی از طریق نشانی اینترنتی hemayat.mcls.gov.ir برای عموم مردم قابل دسترس می باشد و اشخاص می توانند از طریق این سایت اقدام به ثبت درخواست های خود به صورت آنلاین کنند

راهنمای ورود به سامانه حمایت

کاربر با مراجعه به سامانه حمایت به آدرس hemayat.mcls.gov.ir وارد صفحه اصلی می شود و گزینه ورود/ثبت نام که در بالای سمت چپ صفحه قرار دارد را انتخاب می کند.

1

در صورتی که فرد برای اولین بار وارد این سامانه شود، گزینه ی ثبت نام را انتخاب کرده و وارد صفحه زیر می گردد. پس از وارد کردن شماره تلفن همراه (که الزاما باید به نام فرد متقاضی باشد)، کد ملی، تاریخ تولد و عبارت امنیتی، با فشردن کلید ارسال کد اعتبار سنجی، کد یکبار مصرف به شماره فرد ارسال می‌شود. پس از ورود این کد، ثبت نام فرد نهایی شده و اطلاعات فرد در سامانه ذخیره می گردد.

2

در صورتی که فرد قبلا مراحل ثبت نام خود را طی کرده باشد وارد صفحه ورود می شود و با وارد کردن شماره تلفن همراه و عبارت امنیتی و فشردن کلید ارسال کد اعتبار سنجی، کد یکبار مصرف دریافت می کند.

3

فرد متقاضی پس از وارد کردن کد تایید، بر روی عبارت ورود به سامانه حمایت کلیک می نماید. در صورتی که کد یکبار مصرف دریافت نشود و یا پس از دریافت به صورت اشتباه وارد شود، بعد از پایان زمان مقرر که در پایین کادر مشخص شده است، کد به صورت خودکار و مجددا به شماره همراه وارد شده ارسال می گردد.

راهنمای ثبت اعتراض در سامانه حمایت

ابتدا طبق راهنمای ارائه شده در بخش های قبل، وارد حساب کاربری خود در سامانه حمایت شوید. اکنون به قسمت های اعضا خانوار و اطلاعات شناسه اقتصادی بروید و مشخصات دهک خانوار و وضعیت کلی خود را مشاهده کنید. در صورتی که به اطلاعات موجود اعتراض دارید، روی گزینه درخواست بررسی کلیک کنید.

4

اکنون توافق نامه نمایش داده شده را مطالعه و تیک تایید را بزنید و روی گزینه ثبت و ادامه کلیک کنید.

5

اکنون اطلاعات خانوار را مشاهده خواهید کرد و در صورتی که آن ها را تایید می کنید، گزینه صحیح است را انتخاب کنید و سپس، ثبت و ادامه را بزنید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

چنانچه اطلاعات خانوار مورد تایید فرد نباشد با انتخاب گزینه صحیح نمی باشد، راهنمای نمایش داده شده را مطالعه و آن را تایید نموده و پس از آن گزینه ثبت و ادامه را انتخاب و وارد صفحه بعد می شود.

7

حال اطلاعات مربوط به خودرو قابل مشاهده می باشد که باید در قسمت درخواست بررسی با توجه به وضعیت خود، یکی از گزینه های «صحیح است درخواست بررسی ندارم»، «اساسا این خودرو در مالکیت فرد نبوده است» و «خودرو واگذار شده ولی فرایند فک پلاک هنوز طی نشده است» را انتخاب کنید و گزینه ثبت و ادامه را بزنید.

8

حال به مرحله مربوط به اطلاعات واریز و خرید وارد می شوید. در این بخش، مجموع برداشت خانوار در نیمه اول و دوم سال های 1399 و 1400 قابل مشاهده است. در صورتی که این اطلاعات را تایید می کنید، در قسمت درخواست به بررسی مجدد، گزینه ندارم را انتخاب کنید و روی ثبت و ادامه کلیک کنید.

9

در صورتی که اعتراض دارید، گزینه دارم را انتخاب کنید، تیک موافقت را بزنید و روی ثبت و ادامه کلیک نمایید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

در مرحله بعد، اطلاعات مربوط به درآمد نشان داده می شود که با توجه به اینکه این داده ها به طور مستقیم از پایگاه داده ثبتی به دست می آیند، شما امکان ثبت اعتراض به این مشخصات را ندارید. پس از مشاهده، روی ثبت و ادامه کلیک کنید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

اکنون به قسمت شرایط خاص وارد می شوید. در صورتی که هر یک از اعضا خانوار دارای شرایط خاص می باشد، گزینه «شرایط اقتصادی خانوار تحت الشعاع بیماری پرهزینه یکی از اعضاست» را انتخاب کنید و نام فرد، نوع بیماری و سازمان بیمه گر را مشخص نمایید و ثبت و ادامه را بزنید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

در این مرحله اگر عضوی از خانوار شما به دلیل معلولیت تحت پوشش سازمان حمایتی می باشد، تیک گزینه مربوطه را بزنید، نام او انتخاب کنید و روی ثبت و ادامه کلیک نمایید. اما اگر نسبت به هر دو مورد بیمار پر هزینه و بیمار معلول اعتراض دارید، تیک هر دو را انتخاب کنید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

اکنون باید تعهد نامه را مطالعه و آن را تایید نمایید و گزینه ثبت و ادامه را بزنید.

سامانه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ راهنما و نحوه دریافت سهام نوزادان

حال مراحل ثبت درخواست بررسی و اعتراض به پایان رسیده است و کد پیگیری نشان داده خواهد شد. همچنین این کد از طریق پیامک به شماره شما ارسال می شود.

نحوه پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی

سامانه حمایت معیشتی به تازگی به روز رسانی شده است و آن دسته از اشخاصی که به عنوان سرپرستان خانوار در سایت حمایت معیشتی قدیمی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی درخواست خود را مبنی بر ثبت نام در یارانه معیشتی ثبت می کردند، برای پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی خود باید مجددا به سایت hemayat.mcls.gov.ir وارد می شدند و مراحل پیگیری یارانه خود را با ورود به این سامانه انجام می دادند.

در سامانه قدیمی حمایت معیشتی، امکان پیگیری یارانه معیشتی با کد ملی وجود داشت اما در سامانه جدید این امکان ارائه نمی شود و به کسانی که درخواست خود را در سایت ثبت می کنند، یک کد پیگیری اختصاص می یابد که پیگیری وضعیت درخواست با استفاده از آن میسر می باشد. همچنین از کسانی که درخواست بررسی و اعتراض خود را در سامانه قدیمی حمایت معیشتی ثبت کرده اند خواسته شده است تا به سامانه جدید مراجعه کنند و با استفاده از اطلاعات به روز شده شناسنامه اقتصادی خانوار، نتیجه بررسی را مشاهده نمایند.

نحوه ثبت نام حمایت معیشتی جاماندگان

اشخاصی که هنوز در یارانه حمایت معیشتی دولت ثبت نام نکرده اند و جزو جاماندگان این یارانه محسوب می شوند، می توانند با ورود به سامانه ثبت نام یارانه، مراحل ثبت نام خود را انجام دهند. جهت ثبت نام در این سامانه لازم است که اشخاص، اطلاعات ورود به سامانه را تکمیل کنند و پس از ورود به پنل کاربری خود، درخواست خود را ثبت نمایند.

پس از ثبت این درخواست، اطلاعات افراد در سامانه رفاه ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی می شود و لازم است که اشخاص به مدت یک ماه تا یک سال نتیجه درخواست خود را از طریق همین سامانه پیگیری کنند. در صورتی که متقاضی در دهک های مشمول یارانه قرار گیرد، در طرح یارانه ثبت نام می شود و یارانه اردیبهشت و خرداد نیز به حساب او واریز می گردد.

پس از منتشر شدن نتیجه درخواست اولیه، شناسنامه اقتصادی و اجتماعی خانواده در سایت قابل مشاهده می باشد. در صورتی که بعد از مشاهده شناسنامه اقتصادی اجتماعی در سامانه حمایت، افراد نیاز به ثبت درخواست دریافت کمک حمایت داشتند، می توانند درخواست بازبینی خودشان را با تکمیل یک رضایت نامه در سایت حمایت ثبت کنند و منتظر نتیجه نهایی اعتراض خود باشند.

با توجه به اطلاعیه منتشر شده، جاماندگان و متقاضیان جدید یارانه باید جهت ثبت نام یارانه، از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اقدام نمایند.

سایت ثبت نام یارانه نوزاد

یکی از سوالات پرتکرار افراد این است که بعد از متولد شدن فرزند جدید، برای ثبت نام یارانه آن نوزاد چه اقدامی لازم است و یا ثبت نام یارانه نوزاد از طریق چه سایتی انجام می شود. برای پاسخ به این سوال باید گفت که وقتی بعد از به دنیا آمدن نوزاد، اطلاعات کامل اون در ثبت احوال ثبت می شود، خود به خود یارانه آن نوزاد نیز به حساب سرپرست خانوار واریز شده و نیازی به ثبت نام در سایت برای یارانه نوزاد نیست.

البته این یارانه نوزاد در صورتی به حساب سرپست خانوار واریز می شود که آن خانواده از قبل نیز واجد شرایط دریافت یارانه بودند و این یارانه به آن ها پرداخت می شد، در غیر این صورت برای فرزند جدید هم یارانه ای پرداخت نمی شود.

در همین راستا، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در گفت‌وگویی اعلام کرد: در ماده ۱۱ قانون جوانی جمعیت، وزارت اقتصاد مکلف شده بود سالانه سهامی را برای نوزادان در نظر بگیرد. این عدد برای نوزادان متولد ۱۴۰۱،  یک و نیم میلیون تومان سهام به ازای هر نوزاد است.

وی ادامه داد: منابع این مصوبه فراهم شده است. هماهنگی های بین دستگاهی زمان می برد تا مردم بتوانند به راحتی این سهام را از طریق سیستمی و بدون نیاز به مراجعه دریافت کنند؛ اکنون به مناسبت عید فطر این امکان به وجود آمده است.

وزیر اقتصاد گفت: هر کدام از والدین می‌توانند به درگاه ملی دولت هوشمند مراجعه کنند. از طریق شماره گوشی همراه، کد یکتا می گیرند و وارد حوزه خدمات و مشوق‌های فرزندآوری می شوند. اسامی تمام متولدان ۱۴۰۱ در این سامانه وجود دارد، اما برای راحتی کار تقسیم‌بندی شده و به طور مثال فردا برای متولدان سه ماه اول سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.

وی افزود: والدین درگاه بانک را انتخاب کرده و یکی از سهام ها را از صندوق های قابل معامله انتخاب می کنند.

خاندوزی گفت: این قانون از ابتدای مهر ۱۴۰۰ لازم الاجرا بوده برای متولدین آن اما از آنجا که منابع آن تامین نشد لذا فقط به متولدین ۱۴۰۱ به بعد این سهام تعلق می‌گیرد.

وی افزود: این سهام در سن ۲۴ سالگی قابل برداشت توسط آن فرزند خواهد بود و یک سرمایه ارزشمند برای تشکیل زندگی او خواهد شد.(خبر)

گفتنی است؛ از ابتدای اردیبهشت ماه ثبت‌نام والدین متولدین ۱۴۰۱ برای دریافت سهام نوزادان در راستای اجرای ماده ۱۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت آغاز شده است، و طبق آخرین اطلاعات دریافتی، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه جوانی جمعیت تا ساعت ۱۴ (۱۰ اردیبهشت ماه) ۲۲۴ هزار و ۶۳۳ نفر بوده و از این تعداد ۲۰۵ هزار و ۹۱۶ ثبت‌نام کننده اقدام به انتخاب صندوق کرده‌اند.

واگذاری سهام صندوق‌های قابل معامله در بورس برای متولدین ۱۴۰۱ در حال انجام است و با توجه به اینکه سود این اوراق نیز به حساب واریز خواهد شد، انتظار می‌رود با پس‌انداز سود سالانه سهام‌های اختصاص داده شده و رشد قیمت آنها در پایان ۲۴ سالگی، مشمولان با سرمایه اولیه مطلوبی در بازار بورس به فعالیت خود ادامه دهند.

لازم به یادآوری است که بودجه اختصاص داده شده در بند (ر) تبصره دو قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به این منظور در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال گذشته، به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به تعداد ۴۰۰ هزار والد تخصیص داده شده است.

متولدین نیز به شرح ماه تولد از ابتدای سال ۱۴۰۱ برای ثبت‌نام توسط والدین فراخوان می‌شوند که در حال حاضر برای متولدین سه ماه نخست امکان ثبت‌نام وجود دارد و برای متولدین سه فصل دیگر به‌زودی جدول زمان‌بندی برای ثبت‌نام اعلام خواهد شد.

ماده ۱۱ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از مهر ماه ۱۴۰۰ لازم‌الاجرا بوده، اما علت عدم اجرا برای متولدین ۱۴۰۰، آماده نشدن دستورالعمل اجرایی به دلیل پیچیده بودن فرآیند اجرا بوده است؛ در حال حاضر اعتبار لازم برای متولدین ۱۴۰۱ تخصیص داده شده و به محض تخصیص اعتبار برای متولدین ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲، فرآیند ثبت‌نام آنها نیز اعلام خواهد شد.(خبر)

تاریخ شروع ثبت نام یارانه

با توجه به تغییر مبلغ یارانه پرداختی دولت از نفری 45 هزار تومان به حداکثر 400 هزار تومان، آن دسته از افرادی که بنا به دلایل مختلف اقدام به ثبت نام در این طرح نکرده اند و یا از دریافت آن انصراف داده اند، در صورتی که قصد ثبت نام در طرح جدید یارانه معیشتی را دارند، می توانند در طی مهلتی که در سایت هدفمندی یارانه ها اعلام می شود نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند.

سازمان هدفمندسازی یارانه ها اطلاعیه مربوطه را اعلام کرده است و افراد می توانند در تاریخ شروع ثبت نام یارانه به سامانه اعلام شده مراجعه نمایند و در طرح یارانه ثبت نام کنند. شرایط افراد درخواست کننده بررسی می شود و افراد واجد شرایط، یارانه دریافت خواهند کرد.

در سال گذشته تمام متقاضیانی که قصد ثبت نام برای دریافت یارانه را داشتند در صورتی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آنان فرد بود توانستند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 27 و 28 اردیبهشت‌ ماه و کسانی که آخرین رقم سمت راست کد ملی آنان زوج بود توانستند در روزهای پنج شنبه و جمعه 29 و 30 اردیبهشت ماه، به سامانه ثبت نام یارانه مراجعه کنند.

همچنین، داوطلبانی که نتوانستند در مهلت زمانی مشخص شده ثبت نام خود را انجام دهند، در روزهای شنبه 31 اردیبهشت ماه و یک شنبه یک خرداد ماه، توانستند نسبت به تکمیل فرم ثبت نام خود اقدام کنند و  از مهلت دوباره ای که اعلام شده بود، استفاده کنند.

سامانه سامد که با نام سامانه الکترونیکی ارتباط مردم با دولت نیز معروف است، سامانه ای است که امکان ثبت شکایت و درخواست از ریاست جمهوری را برای افراد فراهم کرده که در مقاله زیر توضیح داده شده است.

امکانات سایت حمایت

سایت حمایت معیشتی زیر نظر وزارت رفاه، کار و تعاون اجتماعی کشور فعالیت می کند و با توجه به هدف راه اندازی که دارد امکانات مختلفی را از جمله موارد زیر به سرپرستان خانوار ارائه می دهد.

ثبت درخواست دریافت یارانه معیشتی: در حال حاضر یکی از امکانات اصلی این سامانه، امکان ثبت درخواست دریافت یارانه معیشتی می باشد. اشخاصی که به عنوان سرپرست خانوار قصد دریافت یارانه نقدی را دارند، می توانند به این سامانه وارد شوند و مراحل ثبت درخواست خود را انجام دهند.

پیگیری یارانه معیشتی ثبت نام شده: سرپرستان خانواری که قبلا در سامانه حمایت معیشتی برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند، می توانند مجددا با ورود به این سامانه با کد ملی و اطلاعات دیگر سرپرست خانواده، مراحل پیگیری درخواست ثبت شده خود را انجام دهند.

ثبت اعتراض و بازبینی به رای صادر شده: اشخاصی که بعد از دریافت شناسنامه اقتصادی اجتماعی خود متوجه شدند که مجاز به دریافت یارانه نمی باشند، می توانند مجددا درخواست بازبینی خود را در سامانه ثبت کنند تا مجددا درخواست آن ها بررسی شود.

همچنین با توجه به بروز رسانی سامانه، این امکان ایجاد شده است که کاربران بتوانند اطلاعات خرید از کارت بانکی، خودرو و درآمد خود را مشاهده کنند و وضعیت های خاص مانند بیماران خاص و معلولان را در بخش ثبت درخواست بررسی ثبت نمایند.

انتهای پیام

خبرنگار: فرزانه احمدی منش

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2023-05-01 09:45

افزودن دیدگاه جدید