کدخبر :285789 پرینت
11 مهر 1402 - 09:32

کشف کوزه‌های شراب با قدمت ۵۰ قرن

رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر تصریح کرد که این کوزه‌ها بزرگ بوده و سالم و دست‌نخورده کشف شدند.

متن خبر

به گزارش سیتنا، گروه کاوشگری مشترک مصر، آلمان و اتریش موفق به کشف کوزه‌های سربسته حاوی شراب با قدمت دست‌کم ۵۰ قرن در مقبره ملکه «مریت نیث» از خاندان اول حکمرانی فراعنه در منطقه «ام العقاب» در سوهاج شد.

این کاوشگران همچنین مجموعه‌ای از وسایل دیگر را در مقبره مذکور کشف کردند.

مصطفی وزیری، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر تصریح کرد که این کوزه‌ها بزرگ بوده و سالم و دست‌نخورده کشف شدند. او تاکید کرد که عمر آثار شراب کشف‌شده در این کوزه‌ها دست‌کم به ۵ هزار سال پیش باز می‌گردد.

دیترش راو، مدیر موسسه آلمانی بررسی آثار باستانی در قاهره هم اظهار داشت که روند حفاری این مقبره با موفقیت انجام و اطلاعات جدیدی از دوران حکمرانی ملکه «مریت» و زندگی شخصی او کشف شد.

به گفته راو، بررسی تصاویر کشف‌شده درون مقبره نشان می‌دهند که این ملکه ریاست آرشیو حکومتی را نیز برعهده داشته است.

او افزود که کاوشگران درصدد کشف داستان زندگی و جایگاه برجسته این شخصیت تاریخی مهم هستند.

کریستیانا کوهلر، رئیس گروه کاوشگران هم توضیح داد، بررسی‌ها آشکار می‌کند که مقبره ملکه «مریت» با آجر، گِل و ستون‌های چوبی ساخته شده است. به گفته کوهلر، این ملکه تاکنون اولین شخصیت از خاندان اول حکمرانی فراعنه در این منطقه است که مقبره سلطنتی او کشف شده است.

رئیس گروه کاوشگران بیان کرد که ۴۱‌ مقبره کوچک از مستخدمان و افراد نزدیک به این ملکه در اطراف مقبره او کشف شدند که نشان می‌دهد این مقبره‌ها در مراحل زمانی متفاوتی ساخته شده‌اند.

[node:title]

[node:title]

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.