کد مطلب: 

271740

تایید ماجرای خبرساز؛ دوپینگ اسب‌های آزمون مثبت شد

خبرهایی در خصوص دوپینگ برخی از اسب‌های سردار آزمون منتشر شده است.
تایید ماجرای خبرساز؛ دوپینگ اسب‌های آزمون مثبت شد

به گزارش سیتنا، در روزهای اخیر یکی از سایت‌های خبری، گزارشی منتشر کرده که با کدهای واضح، اتهام‌هایی را درباره فعالیت سردار آزمون در مسابقات اسب‌سواری مطرح کرده است. سند این گزارش هم فایل صوتی است که این سایت مدعی است شخصی در اختیارش قرار داده است. در این گزارش علاوه بر اشاره به انتشار مدارک دوپینگ اسب‌های این ملی‌پوش روی سایت فدراسیون سوارکاری، گفته شده بود که ملی پوش فوتبال ایران به دلیل آنچه که شکست عمدی در یک مسابقه سوارکاری بوده، صاحب اسب مورد نظر را تهدید کرده است و فایل این تهدید هم موجود است.

در پی انتشار این گزارش، خبرنگار خبرورزشی با مسعود خلیلی، رییس فدراسیون سوارکاری تماس گرفته و درباره این اتهام‌ها پرسیده است.

مسوولیت دوپینگ اسب برعهده مربی است، نه مالک

خلیلی، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرورزشی درباره مدارک دوپینگ اسب‌های سردار آزمون می‌گوید: «نمونه‌های دوپینگی که به دست ما می‌رسد، معمولاً براساس اسم مالک یا مربی نیست و نمونه‌ها برای اینکه نام مالک یا مربی تأثیری در روند بررسی نداشته باشد، کدگذاری می‌شوند. نه پرسنل ما و نه آزمایشگاه از نام مالک اسب خبر ندارند. وقتی هم که جواب می‌آید، ما کد را اعلام می‌کنیم.»

او اما در این رابطه به این نکته اشاره می‌کند: «براساس قوانین بین‌المللی فرد مسوول درباره دوپینگ یک اسب، مالک نیست. مسوولیت این موضوع برعهده مربی آن اسب است. این یکی از قوانین فدراسیون جهانی و قوانین داخلی ماست. چون بسیاری از مالکان، ماه‌ها دور از اسب‌های خود هستند و اسب در اختیار مربی قرار می‌گیرد. حالا اینکه دوپینگ براساس توافق بین مربی و مالک باشد، دیگر موضوعی است که ما اطلاعی از آن نداریم اما در مجموع مثبت شدن دوپینگ یک اسب، در این رشته ورزشی موضوع عجیب و غریبی نیست.»

گاهی اوقات داروهای از بدن اسب خارج نمی‎شود

خلیلی در پاسخ به این سوال روشن که آیا نمونه دوپینگ اسب‌های سردار آزمون مثبت شده یا نه؟ به خبرورزشی می‌گوید: «درباره سردار آزمون بحث‌هایی هست و چند مورد از اسب‌های ایشان هم در بین اسب‌هایی بوده که دوپینگ‌شان مثبت شده اما این اتفاق برای خیلی‌ها افتاده و ما هم اغماضی نکرده‌ایم. هرکسی که اسب دارد در طول مدت زمان زیاد، ممکن است داروهایی را به اسبش تزریق کند و این داروها به موقع از بدن اسب دفع نشود. نمی‌شود به این خاطر مالک را زیر سوال برد. من کاری به سردار آزمون ندارم اما واقعا گاهی دارو از بدن اسب خارج نمی‌شود.»

فایل صوتی ارتباطی به دوپینگ ندارد

رییس فدراسیون سوارکاری اما ماجرای فایل صوتی مذکور را جدا از این ماجرا می‌داند و می‌گوید: «موضوع فایل صورتی منتشر شده هیچ ارتباطی به دوپینگ اسب‌های سردار ندارد. گویا اختلافی بین خودشان بوده و بحث، چیز دیگری است. به اعتقاد من حیف است در آستانه مسابقات جام جهانی به قهرمان‌مان آسیب بزنیم. سردار از مالکان بزرگ اسب‌دوانی کشور است و همیشه خوشنام بوده است. درباره اینکه آیا تهدیدی در کار بوده یا حمله‌ای به اصطبل گیرنده فایل صوتی صورت گرفته من چیزی نشنیده‌ام. درست است که احتمالاً در چنین مواقعی به دادگاه شکایت می‌کنند اما بالاخره کسی که مورد حمله قرار گرفته باید گزارشی در این رابطه به ما هم ارائه می‌داد که این اتفاق نیفتاده است. با این حال ما از استان گلستان این موضوع را حتما پیگیری می‌کنیم.»

جلسه با وزیر امیدوارکننده بود

خلیلی که درباره ریاستش در فدراسیون سوارکاری و گرفتن حکم از وزیر ورزش دچار مشکلات متعددی شده بود در این رابطه و جلسه‌ مشترکی که با وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک داشته می‌گوید: «جلسه خوبی داشتیم و وزیر محترم ورزش به دنبال راهکاری قانونی است که این مشکل را حل کند. به زودی مشکل حل می‌شود و جلسه امیدوارکننده بود.»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 4
2022-08-26 22:42

افزودن دیدگاه جدید