کد مطلب: 

247517

بیک‌زاده: چند بازیکن استقلال به هواداران خیانت کردند

هاشم بیک‌زاده بازیکن پیشین استقلال می‌گوید: پس از خداحافظی از فوتبال میثاقی دعوتم کرد و پیشنهاد داد بروم و با ۴۰ تا از فوتبالیست‌های جدید و قدیم حرف بزنم و من هم قبول کردم که برنامه فان شود.
بیک‌زاده: چند بازیکن استقلال به هواداران خیانت کردند

به گزارش خبرورزشی، هاشم بیک‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه خبرورزشی درباره مسائل روز فوتبال در لیگ برتر، لیگ دسته یک، تیم ملی و خاطرات شیرینی که داشت حرف زد.

درباره برد اخیر استقلال که ۱۰ نفره روبه‌روی سپاهان اتفاق افتاد چه نظری دارید؟
واقعاً بازی خوبی بود و پس از حاشیه‌های زیاد تیم توانست ۱۰ نفره سپاهان را شکست دهد. انگیزه زیادی به همه بازیکنان داد و آرامش نسبی به تیم برگشت و همه امیدوار شدند برای دیدارهای آینده.

درباره دوران کی‌روش در اردوی اولسان و عکس چوی قبل از دیدار با کره‌جنوبی حرف می‌زنید؟
دو، سه روز قبل از بازی به آنجا رفتیم و بازی حساسی داشتیم. سرمربی وقت کره‌جنوبی آمد و مصاحبه جالبی درباره فوتبال ایران و ایرانی‌ها کرد و گفت از ایرانی‌ها بدم می‌آید ولی کی‌روش خیلی از نظر روحی خوب کار کرد و در کل اتاق‌ها و رستوران‌ها و حتی حمام و دستشویی هم عکسش را زد و گفت هر جا او را می‌بینید باید یاد ایران بیفتید و با تمام وجودتان بروید و بازی کنید. ما هم انرژی و قدرتمان دوبرابر شد و توانستیم برای اولین سال پس از سال‌ها بدون دردسر راهی جام جهانی‌ شدیم.

چهره چوی هرگز از یادت نمی‌رود؟
نه! اگر نقاش خوبی بودم الان تصویرش را می‌کشیدم.

چه شد که وارد فضای گزارشگری و برنامه فوتبال برتر شدی؟
اساتید زیادی هستند و ما حالا حالاها باید بدویم تا به آنها برسیم. پس از خداحافظی از فوتبال میثاقی دعوتم کرد و پیشنهاد داد بروم و با ۴۰ تا از فوتبالیست‌های جدید و قدیم حرف بزنم و من هم قبول کردم که برنامه فان شود. با پیشکسوتانی که فوتبال بازی نمی‌کنند هم مصاحبه می‌کنم.

برایت سخت نبود؟
سخت که تا حدودی بود ولی می‌خواستم تجربه جدیدی هم برایم بشود و دوست داشتم یک تجربه جدید داشته باشم و خوب هم بود و مردم استقبال کردند.

با وجودی که پژمان جمشیدی وارد دنیای بازیگری شد فکر کردی که بروی دنبال بازی در فیلم و سینما؟
شاید خود پژمان هم روزی فکرش را نمی‌کرد وارد این عرصه شود ولی خب من هم دوست دارم چون هم چهره‌اش را دارم و هم استعداد. البته اولویت اولم مربیگری است ولی چون فوتبالیست بودم برایم سخت است. کلاس مربیگری هم رفته‌ام تا مربی شوم ولی چون خوشگلی لازم را دارم منتظر آینده می‌نشینم.

بهترین گلی که در عمر ورزشی‌ات زدی کدام بود؟
بهترینش در دیدار با الریان بود. بازی در آزادی. سالی که ما رفتیم جزو ۴ تای آسیا و بدشانسی نگذاشت تا فینال برویم. مردم و هواداران هنوز هم که هنوز است به آن تیم افتخار می‌کنند.

چطور گلت را به ثمر رساندی؟
روی فرهاد مجیدی خطا شد و مجتبی جباری سانتر کرد روی سر عمران‌زاده، او هم توپ را ساخت برای من درون ۱۸ که با قیچی برگردان توپ را زدم و گل شد و بازی را بردیم.

بهترین همبازی‌ات در استقلال چه کسی بود؟
آندرانیک تیموریان و جواد نکونام بودند.

تاکنون به مربی‌تان دروغ گفته بودید که مثلاً بگویید مصدوم هستم و بازی نکنید یا مصدوم بودید و گفتید مشکلی ندارید که بازی کنید؟
من خوره بازی بودم و این را همه می‌دانند و هیچ وقت نشد بگویم مصدومم و کلاً دروغ نگفتم. البته شاید مصلحتی بوده ولی به ضرر تیم هرگز.

قبل از شهرآورد چه حسی داشتی؟
هرچه به عقب برمی‌گردیم تعصب به شهرآورد بیشتر از الان بود. من هم در شهرآورد اول خیلی استرس داشتم ولی از شهرآورد دوم به بعد ترسم ریخت. در شهرآورد جو زمین مرا گرفته بود و فکر می‌کنم مساوی شد و همه می‌گفتند گاوبندی شده و هواداران عصبانی بودند.
کی‌روش بهترین مربی‌ام بود!

بهترین مربی‌ات چه کسی بود؟
خیلی‌ها بودند مثل امیر قلعه‌نویی. من از هر مربی سعی می‌کردم چیزهای خوب یاد بگیرم. از کی‌روش، غلامحسین پیروانی و علی دوستی هم باید یاد کنم.

مشکلی بین شما و منیعی به‌وجود آمده بود؟
میثم منیعی دوست و همبازی‌ام بوده است. در آن دیدار یک پنالتی به سود گل ریحانی‌ها گرفته بودند و بعد هم مشخص شد پنالتی نبود ولی بعدش منیعی آمد و یک فحش خیلی بد به یکی از اعضای کادر فنی ما داد. من تا آن روز کارت قرمز نگرفته بودم ولی باید خودم را حفظ می‌کردم و الان که مربی هستم ناامید می‌شوم که یک آدم بیاید و یک حرف زشت بزند. مرتضی کرمانی‌مقدم اندازه سن منیعی فوتبال بازی کرده و نباید به او توهین می‌کرد و فکر می‌کنم در آن لحظه میثم هم دست خودش نبود و کنترل اعصابش را از دست داد ولی بداند که کارش بد بود.

درباره مشکلات لیگ یک هم بحث داشتی؟
حالا که تیم‌های صعودکننده تقریباً مشخص شده‌اند باید بازنگری دوباره‌ای درباره برگزاری مسابقات شود. در این مدت تازه آمدند به باشگاه گفتند منصفانه بازی کنید و محکم به میدان بروید که‌ کاش این حرف‌ها را قبلاً می‌زدند. مگر می‌شود در لیگ برتر دو تا تیم روبه‌روی یک تیم خاص به میدان نروند؟ چرا نباید بیایند؟ حتی شده با امیدهایشان باید می‌رفتند و بازی می‌کردند ولی کسی سؤال نکرد و همین اتفاقات به‌وجود آمد که باعث بروز شبهه شد و خیلی تیم‌ها که سالم کار می‌کنند ولی یک تیمی که بازی نکرده ۶ امتیاز مفت به امتیازاتش اضافه شد.

در اردوی تیم چه کاری می‌کردید که همه می‌گفتند شما بانمک بودید؟
من همیشه دوست داشتم شاد باشم و دیگران را شاد کنم. شاید خیلی‌ها بگویند هاشم برای خنده خوب است ولی واقعیت این نیست و شخصیت واقعی آدم‌ها در باطن آنهاست نه در ظاهرشان.

شاید به همین بهانه در همگروه شدن ایران و آرژانتین شوخی‌های زشتی با شما شد. یادتان هست؟
اگر بشود هنوز کامنت مسی را دارم که نوشته بود «این هاشم بیک‌زاده کیه؟» کار فردوسی‌پور خوب نبود! من بیرون می‌رفتم از زن و پیرزن تا بچه مرا که می‌دیدند با تمسخر می‌گفتند «یارگیر مسی»!... و همین باعث شد چشم بخورم و مصدوم شوم و بازی جام جهانی‌ را از دست بدهم.
دیگر از فردوسی‌پور گله‌ای ندارم!

پس از این مدت هنوز از فردوسی‌پور دلگیر هستی؟
آن زمان ناراحت بودم ولی الان دیگر نه. چون فکر می‌کنم شوخی و خنده حد و اندازه دارد ولی آن موضوع از حدش گذشت و من از کسی دلخور نیستم و برایش آرزوی سلامتی دارم.

غیر از خودت کدام بازیکن استقلال بامزه بود؟
من بیشتر با آندرانیک تیموریان هم‌اتاق بودم.

سر به سرش نمی‌گذاشتی؟
خیلی زیاد. ماشاءا... کف دست‌هاش خیلی بزرگ است و همیشه در اتاق که بودیم تا دستش را می‌دیدم می‌گفتم دستانت مثل بیل مکانیکی است و همیشه سر به سرش می‌گذاشتم.

او چه می‌گفت؟
هرچه از دهانش خارج می‌شد می‌گفت!

غیر از خودت در تیم ملی چه کسی بامزه بود؟
آندو بود که خیلی شوخی می‌کرد. سردار آزمون هم بود که روزهای اول آمده بود. مهرداد پولادی هم اهل شوخی بود.

هاشم! تاکنون دزدی به شما زده است؟
بله! مدتی قبل تازه یک گوشی آیفون ۱۰ خریده بودم که موتوری زد و برد. البته شکایت هم کردم ولی هرگز پیدا نشد.

عصبانیت‌تان چه مدلی است؟
اهل پرتاب اشیا نیستم و یک مقدار صدایم بالا می‌رود و بعد آرام می‌شوم و دوباره برمی‌گردم.

رفیق پرسپولیسی هم دارید؟
بله! خیلی‌ها مثل محمد نوری، کمال کامیابی‌نیا، علی علیپور، علیرضا بیرانوند و دیگران که در اردوی تیم ملی با هم بودیم.

قبل از حضورت در استقلال کاندیدای پیوستن به پرسپولیس بودی ولی وقتی به استقلال آمدی پرسپولیسی‌ها گفتند خوب شد که هاشم بیک‌زاده به پرسپولیس نیامد.
اتفاقاً من خوشحالم که به پرسپولیس نرفتم و از این بابت خدا را شکر می‌کنم چون آمدم استقلال و قهرمان شدم و دوباره و چندباره با دیگر تیم‌ها قهرمان شدم ولی همیشه به پرسپولیس احترام می‌گذارم و قهرمانی‌شان را تبریک می‌گویم. امیدوارم استقلال هم قهرمان شود ولی نه با کمک وزیر.

یعنی فکر می‌کنی پرسپولیس با کمک وزیر قهرمان شده است؟
نه! ولی جاهایی که باید کمک کند کمک می‌کرد.

رفتن استراماچونی را به کوتاهی وزارت ورزش ربط می‌دهید؟
بله! بالاخره این اتفاقات رخ داد و مردم تحلیلگر خوبی هستند و دوست داشتند بماند و الان یک سال نشده شش تا مدیرعامل و سرپرست به استقلال آمدند و رفتند و برای همین مردم از وزارت ورزش دلخور هستند.

شایعه شده بود دلیل همکاری‌ات با میثاقی دلخوری‌ات از فردوسی‌پور و لجبازی با او بوده است.
نه من تکذیب می‌کنم و آرزو می‌کنم عادل فردوسی‌پور برگردد و برنامه‌اش را اجرا کند. این ربطی به آن موضوعات ندارد.

تاکنون با پرسپولیسی‌ها درگیری هم داشتی؟
جر و بحث که همیشه درون زمین بوده است. حتی بیرون زمین هم من جدی دعوا کرده‌ام. سر برد و باخت و کری‌خوانی‌ها. این مسائل هست. درست است که بیرون زمین رفیقیم ولی از تیمی که چند سال آنجا بودیم دفاع می‌کنیم.

اوضاع فرهاد مجیدی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
فکر می‌کنم هر مربی‌ای که به استقلال می‌آید باید حمایت شود. فرهاد هم با حمایت هواداران شده سرمربی استقلال و همان‌ها هم باید حمایتش کنند تا استقلال به روندش ادامه دهد. من فکر می‌کنم با حاشیه ساختن برای استقلال فقط برای تیم حاشیه ایجاد می‌کنیم. چه با مربی خارجی چه داخلی. امیدوارم روند رو به جلوی استقلال ادامه‌دار باشد.

درباره ماجرایی که امیر قلعه‌نویی گفته بود درباره‌اش از هاشم بیک‌زاده سؤال کنید حرفی نمی‌زنید؟
در آن فصل واقعاً یک‌سری از بازیکنان به دلیل اینکه با آقای قلعه‌نویی مشکل داشتند درون زمین درست بازی نمی‌کردند و می‌خواستند تیم نتیجه نگیرد. به هر حال خاطره بدی بود. این خیانت به تیم نبود. خیانت به امیر قلعه‌نویی نبود. خیانت به هواداران بود. اگر این اتفاق نمی‌افتاد ما تا الان هم با همان تیم جام می‌گرفتیم و همان زمان با آن استقلال پوکر می‌کردیم.

پیش‌بینی‌ات از جام‌حذفی استقلال و سپاهان چیست؟
هر بازی شرایط خاص خودش را دارد و ممکن است در این بازی امیر قلعه‌نویی در کنار تیمش باشد و بودن مربی کنار تیم شرایط را خیلی تغییر می‌دهد. سپاهان تیم قابل احترامی است و فکر می‌کنم اگر اتفاقی نمی‌افتاد می‌توانست استقلال را شکست دهد و بدون آن گل به خودی شاید بازی یک یک می‌شد اما استقلال برد و به تیم تبریک می‌گویم. به هر حال شرایط بازی حذفی با لیگ فرق دارد و امیدوارم هر تیمی حقش است ببرد ولی دوست دارم استقلال برنده شود.

کارتون فوتبالیست‌ها را می‌دیدید؟
بله! جمعه‌ها بعد از اینکه تمام می‌شد می‌رفتم توی کوچه بازی می‌کردم.

خودت را جای کدام شخصیت تصور می‌کردی؟
چون شوت‌هایم قوی بود فکر می‌کردم کاکرو هستم و به خودم می‌گفتم هاشم کاکرو (خنده).
بارسایی هستم!

تیم محبوب خارج از کشورتان؟
تا وقتی آرسن ونگر در آرسنال بود این تیم را دوست داشتم ولی وقتی رفت دیگر نه اما در اسپانیا تیم بارسلونا را دوست دارم.

جایی گفته بودی کی‌روش فهمید کفشم را اشتباه برده بودم و...
فدراسیون نفری ۲۰۰ دلار به ما داد برای بازی در زمین‌های خیس از باران اولسان استوک ۶ میخ و ۱۳ میخ بخریم که من هم دو جفت زرد برداشتم در حالی که به همه زرد و سفید می‌دادند. من میزونا می‌پوشیدم. قبل از بازی وقتی خواستم گرم کنم دیدم کفش‌هایم را لنگه به لنگه آورده بودم.

یعنی چه؟
یعنی یک لنگه ۶ میخ و یک لنگه ۱۳ میخ! بعد به جواد نکونام گفتم و جواد گفت صدایش را درنیاور و کی‌روش را کارد بزنی خونش درنمی‌آید بعد به تدارکات تیم گفتیم یک موتوری رفت و از هتل آورد و پوشیدیم.

بین ۵ تیمی که در جام‌حذفی هستند کدام‌یک را مستحق قهرمانی می‌دانی؟
فکر می‌کنم پرسپولیس در لیگ قهرمان شده و شاید انگیزه‌اش کم نباشد ولی زیاد هم نیست چون تراکتور، استقلال و سپاهان انگیزه‌شان بیشتر است و فکر می‌کنم اگر اتفاقی رخ ندهد و در دیدار با سپاهان با همان شرایط روحی بازی کنند برنده می‌شوند و از آن‌طرف هم تراکتور می‌آید. البته می‌دانم همه چیز دوباره قرعه‌کشی می‌شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 4
2020-08-05 20:02

افزودن دیدگاه جدید