کد مطلب: 

13608

اگر به ریاضیات معتقدید، طلا بخرید!

برنت جانسون مدیر ارشد سانتیاگو کپیتال به بینندگان تلویزیون CNBC گفت: اگر به ریاضیات معتقدید، طلا بخرید. در بلند مدت (طی چند سال) بهای طلا به 5 هزار دلار می‌رسد. اگر بانک ها همچنان با نرخ کنونی به چاپ اسکناس ادامه دهند، این قیمت چند برابر می‌شود.

 

به گزارش سیتنا به نقل از پیام نو، ۲۰۱۳ سال چندان جالبی برای طلا نبود. سیلابی از ETF های طلا، افزایش مداوم مالیات واردات طلا به هند و سراب بهبود اوضاع اقتصادی در آمریکا بازار طلا را مورد حمله قرار دادند.

 

شاید از همه بدتر نگاه منفی رسانه‌ها به این فلز محبوب ضرر رساند. به همین دلیل بد نیست آینده بازار طلا را از دیدگاه برخی کارشناسان بررسی کنیم که همیشه هم بد نیست.

 

این کار سختی بود به خصوص هنگامی‌که نظرات منفی می‌شود. برنده سال گذشته شاید گلدمن ساکس بود که طلا را سرمایه‌گذاری موفقیت آمیز ۲۰۱۴ خواند.

 

به همین دلیل مهم است که پیام یک سویه‌ای که معمولا در جریان اصلی رسانه وجود دارد با نظرات دیگر متوازن کنیم. در اینجا  به برخی از این نظرات اشاره می‌کنیم:

 

مارک فابر خیلی سریع از طلا دفاع می‌کند: در حال حاضر نظرات منفی درباره طلا وجود دارد، اما واقعیت این است که برخی کشورها مانند چین مشغول احتکار طلا هستند. آنها امسال حدود ۲۶۰۰ تن طلا می‌خرند که بیش از تولید سالانه طلاست. بنابراین تصور می‌کنیم قیمت ها همچنان روندی نزولی را طی خواهد کرد و در آینده دوباره شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود.

 

برنت جانسون مدیر ارشد سانتیاگو کپیتال به بینندگان تلویزیون CNBC گفت: اگر به ریاضیات معتقدید، طلا بخرید. در بلند مدت (طی چند سال) بهای طلا به ۵ هزار دلار می‌رسد. اگر بانکها همچنان با نرخ کنونی به چاپ اسکناس ادامه دهند، این قیمت چند برابر می‌شود. تصور می‌کنم قیمت طلا با روندی متداوم رشد خواهد کرد.

 

جیم راجرز میلیارد و موسس صندوق سوروس کوانتوم در ماه نوامبر به طور عمومی اعلام کرد: هیچ طلایی نفروخته است و نمی‌تواند تصور کند طی حیاتش طلا بفرشد زیرا آن را یک پوشش بیمه می‌داند. با ادامه یافتن روند بی‌ارزش شدن پول، طلا در نقطه مناسبی قرار دارد و می‌تواند یکبار دیگر مسیر خود را اصلاح کند.

 

جورج سوروس نیز به نظر می‌رسید انتقامش را از صاحبان معادن طلا بگیرد. او اخیرا سهام بخش زیادی از (Gold Miners ETF GDX) را به دست آورده است.

 

دان کاکس یکی از استراتژیست‌های برتر جهانی در حوزه کالا معتقد است با بهبود اوضاع اقتصادی قیمت طلا افزوده می‌شود. این امر برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان است. وی می‌گوید:  برای بیمه شما به طلا نیاز دارید اما این بار نتیجه نهایی زمانی مشخص می‌شود که اوضاع اقتصدی بهبود یابد. در گذشته هنگامی‌که همه چیز در اطرافمان فرو می‌ریخت، قیمت کالاها روندی صعودی را طی می‌کرد. تاکنون  ۳ رکود در دهه ۱۹۷۰ میلادی را پشت سرگذاشتیم و طلا از ۳۵ دلار به ازای هر اونس به ۸۵۰ دلار رسید. اما این مرتبه قیمت طلا زمانی بالا می‌رود که رشد تولید ناخالص ملی ۳ درصد افزوده شود.

 

جفری گاندلاش، یکی از رهبران بازار سهام است که در گذشته هم چندان با طلا رابطه خوبی نداشته است. او این مرتبه نظرات واقعی خود را درباره فلز زرد بیان کرد: حالا کمی از طلا خوشم  آمده است. بدون شک این فلز ربطی به دارایی‌هایی سبدتان ندارد و به نظر می‌رسد ارزان هم باشد. همچنین از GDX خوشم آمده است.

 

استیو فوربس، غول دنیای انتشارات و مدیر ارشد  مجله فوربس، در یک سخنرانی در لاس وگاس بازگشت قریب الوقوع استانداردهای طلا را اعلام کرد. او گفت:  یک استاندارد جدید طلا حیاتی است. فجایعی که فدرال رزرو و بانک های مرکزی دیگر ما را به آن دچار کرده‌اند بسیار زیاد هستند.

 

راب مک اوان مدیر ارشد شرکت معدنی مک اوان و موسس گلد کورپ نظرش درباره رسیدن قیمت طلا به ۵ هزار دلار را دوباره تصریح کرد: «اکنون دولت ها  تمایل دارند دارایی های شهروندان را در اختیار بگیرند. اکنون گزینه اقدامات کنترل پولی نیز و جود دارد که پس از اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی شاهد آن نبودیم. همچنان ارزها بی‌ارزش می‌شوند و اقتصاد دنیای غرب با وجود محرک های مالی کلان همانطور راکد مانده است. تمام این موارد روی طلا تاثیر دارند و معتقدم قیمت این کالا به سرعت به نقطه اولیه برمی‌گردد.

 

داگ کیسی اقتصاددان لیبرال و طرفدار بازار آزاد معتقد است: به سطح ۲۵۰ دلار در ۲۰۰۱ بازنخواهد گشت اما  قیمت کنونی هم تغییر چندانی نخواهد داشت. او می گوید: سال هاست که طلا می‌خرم و این کار را ادامه خواهم داد زیرا به این شیوه پس انداز می‌کنم. خوشحالم که می‌توانم با این قیمت طلا را بخرم.  تمام اقدامات آسانگیرانه اقتصادی (چاپ پول) توسط دولت های سراسر دنیا سبب شده پول چاپی زیادی در جریان باشد. این فراوانی  باید مسیر خود را در سیستم اقتصاد جهانی بیابد. این امر حبابی در بازار طلا  و یک حباب بسیار بزرگتر در سهام آن ایجاد می‌کند.

 

از سوی دیگر  افرادی هستند که  باید بدانند ارزهای کاغذی مختلف سراسر دنیا تا حد عملکرد سالمی دارند، بله آنها بانک های مرکزی هستند. آنها به عنوان یک گروه سال گذشته مقادیرکلانی شمش به ذخایر خود اضافه کردند.

 

ترکیه: ۱۳ تن (۴۱۷۹۵۹ تروی اونس ) در نوامبر ۲۰۱۳ به ذخایر خود اضافه کرد. درکل این کشور ۱۴۳٫۶ تن در ۲۰۱۳ به ذخایر خود افزود که نسبت به سال قبل از آن ۲۲٫۵ درصد رشد کرده است.

 

یکی از دلایل این امر به کارگیری سیاستی جدید برای قبول طلا  به عنوان ملزومات ذخیره از سوی بانکهای تجاری است.

 

روسیه:‌ ۱۹٫۱ تن طلا فقط در ماههای جولای و آگوست خرید. این کشور با افزایش سالانه ۵۷٫۳۷ تن  در رتبه دوم و پس ازترکیه قرار دارد. کل ذخیره  طلای روسیه ۱۰۱۵تن است و به این ترتیب هشتمین ذخیره بزرگ ملی طلا  را در اختیار دارد.

 

کره جنوبی: ۲۰ تن طلا در ماه فوریه خرید و اکنون ۲۳٫۷ طلای بیشتر از  ۲۰۱۲ در ترازنامه خود دارد. مقامات بانک مرکزی این کشور می‌گوید: طلا واقعا دارایی ایمنی است و به ما کمک می‌کند خطرات موجود در شرایط مالی جهان را پشت سر بگذاریم .

 

قزاقستان: تا اکتبر هر ماه به طور متوسط ۲٫۴ تن طلا خریده است. در نتیجه ذخیره این کشور نسبت به سال قبل ازآن  ۲۱ درصد افزایش یافته واکنون ۱۳۹٫۵ تن است.

 

آذربایجان: نیز از رکود قیمت طلا سود برده  و به همین دلیل ذخیره  خود را از صفر به ۱۶ تن رساند.

سریلانکا و اوکراین: نیز به ترتیب ۵٫۵ و ۶٫۲۲ تن  طلا در سال گذشته خریدند.

 

البته چین بزرگترین غول بازار است و به نظر می رسد تحلیلگران آن را نادیده می گیرند.  چین در حالی ۲۰۱۳ را تمام کرد  که بانک های تجاری که به شدت از طلا انتقاد می کردند، به نظر می رسد آنقدر هم دیدگاه منفی ندارند…

 

گلدمن ساکس ثابت کرد موسسه ریاکاری است؛ در سه ماهه دوم ۲۰۱۳ از سویی به مشتریانش پیشنهاد می‌کرد طلا بفروشند و سهام بخرند و اکنون ۳٫۷ میلیون سهام شرکت GLD را خریده است. هنگامی‌که ونزوئلا تصمیم گرفت با رهن کردن طلایش پول نقد به دست بیاورد، حدس بزنید  چه کسی تراکنش ها را کنترل کرد؟ بله آنها ادعا می‌کنند امسال قیمتها کاهش می‌یابد اما با چنین سوابقی  باید تمام فعالیتهای موسسه را زیر نظر گرفت.

 

آلبرت ادواردز استراتژیست بانک سوسیال جنرال معتقد است  طلا به ۱۰ هزار دلار به ازای هر اونس خواهد رسید.

 

سونیل کاشیاپ از بانک اسکوشیا ماکوتا می‌گوید با وجود فروش ناگزیر هنوز هم تقاضا برای طلا بسیار زیاد است به خصوص از سوی هند و چین.

 

کامرزبانک معتقد است قیمت طلا وارد مرحله شکوفایی می‌شود. براساس تقاضای سرمایه‌گذاری از سوی کشورهای آسیایی (مانند چین و هند به خصوص) کامرزبانک پیش‌بینی می‌کند  تا پایان ۲۰۱۴ قیمت فلز به ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید.

 

بانک آمریکایی مریل لینچ  با وجود پیش‌بینی قیمت کم برای  طلا  معتقد است در بلند مدت این روند تغییر می‌کند.

 

تام فیتزپاتریک تحلیل‌گرفنی ارشد سیتی بانک معتقد است طلا به سمت ۳۵۰۰ دلار پیش می‌رود. او می‌گوید: معتقدیم درست در نقطه‌ای قرارداریم که طلا به عنوان ارز انتخاب می‌شود و  این روند در آینده وسیع‌تر خواهد شد.

 

هیچ یک از طرف های گفته شده تصور نمی‌کنند این پایان ماجرا برای طلاست.  برای آنها ایمنی در محیطی بی‌قطعیت اهمیت دارد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-03-21 15:22

افزودن دیدگاه جدید