کد مطلب: 

13380

این روزها باید زنان خیابانی را در خانه‌های تیمی فساد جستجو کرد!

سایت تبیان در گزارشی به قلم نداسادات پاکنهاد وکیل دادگستری به وضعیت زنان خیابانی در جامعه ایرانی پرداخته است.

 

به گزارش سیتنا، در این مطلب آمده است: «پیشاپیش به خاطر محتوای تاسف برانگیز این گزارش از خوانندگان فهیم پوزش می‌خواهیم اما چه می‌توان کرد که پدیده‌های فاسد و ضد ارزش اجتماعی را نمی‌توان نادیده گرفت و انکار کرد. این روزها دیگر، کمتر کنار خیابان کلانشهرهایی همچون تهران، اصفهان و شیراز زنان خیابانی را می‌بینیم. نه اینکه نبینیم اما نسبت به گذشته، کمتر صحنه چانه زدن یک زن خیابانی با سرنشین یک خودروی سواری را کنار خیابان و بر سر قیمت مشاهده می‌کنیم. پس زنان و دختران خیابانی کجا رفته‌اند؟ آیا دست از این کار برداشته و اصلاح شده‌اند؟ پاسخ منفی است! این روزها باید زنان خیابانی را در خانه‌های تیمی فساد جستجو کرد. این روزها، مردانی به عنوان رابط در گوشه و کنار شهر حضور دارند که مشتریان هرزگی باید برای دسترسی به زنان خیابانی، ابتدا با این رابط‌ها وارد مذاکره شوند.

 

قانون در مورد زنان خیابانی چه می‌گوید؟

روسپیگری یکی از حقیقت‌های تلخ جامعه کنونی ماست که همیشه سعی می‌کنیم از آن کمتر صحبت کنیم و در ظاهر خود را گول بزنیم که از این مساله بی‌خبریم! ولی همه‌ می‌دانند که حقیقت چیزی غیر از این است. اگر باور ندارید سری به شعبات مخصوص رسیدگی به پرونده‌های اینچنینی در دادگستری بزنید. به هر حال، این حقیقتی است که نمی‌توانیم از آن فرار کنیم.

 

زنان خیابانی این روزها تبدیل به معضلی برای جامعه شده‌اند اما این معضل در قانون، جرم محسوب نمی‌شود. زنان خیابانی بیمارانی هستند که باید برای آنها به دنبال درمان بود؛ همانند معتادان که اصولا افراد معتاد مجرم نیستند بلکه بیمارند. برای درمان این زنان صرف برخورد قانونی هم شاید حلال این مشکل اجتماع نباشد بلکه باید دنبال علل و ریشه‌های این معضل بود و با این ریشه‌یابی، موضوع را مفصل پیگیری‌کرد.

 

متاسفانه از نظر قانونی، قانونی که مختص این زنان باشد نداریم و اگر قرار باشد چنین زنانی را مجرم بدانیم و برای آنها مجازات تعیین کنیم باید به مواد 637 تا 641 قانون مجازات اسلامی که در مورد جرایم منافی عفت است استناد کنیم. ماده 637 اعلام می‌دارد: «هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن و در آغوش کشیدن یکدیگر در مکان‌های عمومی) یا مضاجعه (همبستری مرد با زن بدون آمیزش) شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود». در ماده 638 قانون مجازات اسلامی نیز آمده است: «هرگاه کسی علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند، علاوه بر کیفر عمل به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد اما عفت عمومی را جریحه‌دار کند، تنها به حبس از 10 روز تا 2 ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

 

بنابراین با توجه به اینکه قانونی تحت عنوان زنان خیابانی نداریم، در نتیجه نحوه برخورد با این افراد همانند همه مجرمانی است که مرتکب کار خلافی شده باشند. زنان خیابانی اگر مجرم هستند و تخلفی می‌کنند مثل عموم مجرمان، قانون برای آنها مجازات در نظر می‌گیرد و با آنها برخورد می‌کند؛ یعنی در صورتی که شرب خمر کرده‌اند یا دست به زنا زده باشند یا اگر عفت عمومی را جریحه‌دار کرده‌ باشند، طبق قوانینی که برای همه پیش‌بینی شده تحت همان عنوان مورد پیگرد قرار می‌گیرند و اگر ثابت شود مرتکب خلافی شده‌اند با آنها برخورد خواهد شد.

 

زنان خیابانی بازپروری شوند

ابتدا افراد به دلیل فقر و گاهی ارضای نیاز جنسی به این عمل روی می‌آورند ولی بعدها لذت جسمانی از بین می‌رود و آزار جنسی مطرح می‌شود. این افراد فکر می‌کنند وقتی در این مسیر قرار گرفتند باید ادامه دهند و نمی‌توانند از این منجلاب خارج شوند. پس باید مکانی برای این افراد در نظر گرفته شود تا بازپروری شوند و سالم به جامعه برگردند. در این مکان‌ها باید عواقب این کار و همچنین امراض مختلفی که ممکن است به آنها دچار شوند، برای این زنان تشریح شود. شاید این افراد در بدو امر نمی‌دانند چه عواقب خطرناکی در کمینشان است. باید از طرف دولت بودجه‌ای برای این زنان در نظر گرفته شود تا فقر، آنها را به این عمل زشت وادار نکند.

 

آنچه مسلم است اینکه ما نسبت به این طبقه، نیازمند یک‌سری قوانین و کانون‌های خاص هستیم و این به خاطر رفتار پرخطر آنها امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است؛ البته وجود قانون خاص برای این طبقه به این معنا نیست که باید از زنان روسپی حمایت شود و این تعبیر خوبی نیست.

 

اینکه در حوزه تامین اجتماعی قانون حمایتی داشته باشیم که باعث شود زنان خیابانی تولید نشوند و به وجود نیایند را باید مطرح کرد؛ چنانکه در فصل سوم قانون اساسی که حقوق ملت مطرح می‌شود بحث حمایت از حقوق زنان مورد توجه قرار گرفته است اما باید قانون‌هایی داشته باشیم که از به وجود آمدن چنین طبقه‌ای در جامعه جلوگیری و پیشگیری کند.

 

موضوع زنان روسپی به جرم‌انگاری جدید برمی‌گردد یعنی باید بین جرم زنا و جرم روسپیگری یک تفاوت اساسی قائل شویم و این به منزله حمایت از زنان روسپی نیست و به معنای وسیع‌تر، حمایت کردن از جامعه است.

 

در قانون‌های حمایتی خلاء‌های بسیاری داریم و قانون در این زمینه بسیار ضعیف بوده و این دغدغه بسیاری از اندیشمندان اجتماعی است که چرا قانون‌گذار ما موضع انفعالی به خود گرفته و منتظر است جرم به وقوع بپیوندد و بعد دنبال چاره‌اندیشی باشد.

 

زمانی که می‌گوییم حمایت از زنان خیابانی اتفاق بیفتد، این تنها به معنای نگاه حقوقی نیست و تمام بخش‌های مختلف جامعه مانند بخش اقتصاد، خانواده و صدا و سیما وظیفه دارند دوره تبدیل یک زن و دختر بی‌گناه را به یک روسپی بررسی کنند و هر کس به اندازه‌ای که بر عهده‌اش است، مسئولیت قبول کند.

 

در زمینه حقوقی هم باید قبل از اینکه زن تبدیل به زن روسپی شود قانون حمایتی داشته باشیم. صرف مجازات نسبت به یک زن روسپی باعث نمی‌شود که او در آینده به سراغ جرم نرود و پیشگیری در زنان روسپی تنها با مجازات صورت نمی‌گیرد.

 

امید است در دولت تدبیر اصولی از قانون اساسی که به حقوق زنان اختصاص داده شده است به طور جدی پیگیری شود تا با کاهش عوامل روسپیگری یک گام در جهت مبارزه با این معضل اجتماعی (زنان خیابانی) برداشته شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-03-11 13:46

دیدگاه‌ها

تصویر Anonymous
خیلی خوب گفتی.موافقم باهات...
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
خدا رحمت کند ایت الله طالقانی را...
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
موضوع اصلی فقط زنان خیابانی نیستند. 1- ندانستن قوانین حقوقی یکی از علل مهم جرم و جنایت است. 2- پیگرد قانونی عاجل و سریع مطابق حقوق افراد در جامعه. -------------- بعنوان مثال اکثر مردم در امریکا از حقوق خود مطلع هستند و راه پیگری آن را می دانند و یا فورا وکیل مدافع از حقوق مدنی انها دفاع می کند.در ایران چطور ؟
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
بروید از ریشه این زنان را قطع کنید ریشه ان در چتهای ایرانی شروع میشه با برادر خواهر یا دادش ابجی شروع میشه و به دخترای فراری میرسهو الان دخترای زیر 15 سال خیلی داره زیاد میشهجلو این چتها رو بگیرید
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
زنان خياباني معلول هستند تا وقتي چيزي در جامعه تقاضا داشته باشد عرضه هم خواهد بود پس بايد در نگرشمان تجديد نظر كنيم و ازدواج ها را آسان كنيم
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
این ریشه ها که میگی همین بچه های انقلاب هستن ریشه یابی بشه چرا فقر اجتماعی یا فقر اقتصاری یا فرهنگی راهکار چیه گشتن یا بازپروری و اموزش کار و کار دادن و...
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
به نظر من این نیاز جامعه است که باعث عرضه می شود پس اگر جامعه به کالا یا خدماتی نیاز داشته باشد اما این خدمات عرضه نشود ناامنی ایجاد میشودمثل انسان گرسنه ای که به غذا نیاز دارد اما کسی حاظر به فروش غذا به اونیست خوب مسلم است که تا جایی تحمل میکند و در آخر ناچار به دزدی از دیگران میشود. مسائل جنسی هم به همین ترتیب است وقتی در جامعه ای که سن ازدواج بالا رفته و یا با وجود شبکه های مختلف ماهواره ای و یا آرایش غلیظ بسیاری بانوان حتی برای مرد های متاهل هم ایجاد نیاز جنسی بیشتر از همسر ایجاد شده پس اگر این خدمات توسط عده ای از بانوان ارائه نشود شکی نیست که به زورگیری و تجاوز و مزاحمت برای نوامیس مردم منتهی میشود. پس این حرف که باید ریشه روسپیگری خشکانده شود حرفی محال و غیر ممکن و حتی غیر عاقلانه است چون این خود باعث ناامنی در جامعه خواهد شد. ای کاش مسئولان با درک این مسئله مهم راهکاری برای گسترش ازدواج موقت و تحت کنترل بهداشتی قرار دادن عرضه کنندگان این خدمات می نمودند در واقع روسپیان نه تنها تهدیدی برای جامعه نیستند بلکه سوپاپ اطمینانی هستند برای این شرایط جامعه...
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
فکر می کنم تا به حال با مادری که برای هزینه تحصیل بچه هاش مجبور به تن فروشی شده مواجه نشدین یا دختر فراری که ظرف چند ساعت باندهای کثیف شهر اسیرش کردن و الان برای درآوردن هزینه دوا و موادش باید تنش رو بفروشه. کی گفته زنان برای ارضای نیاز جنسی به فحشا رو میارن. این آخرین دلیل است .
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
ريشه تمام مشكلات عدم توانايي دولت در ايجاد اشتغال پايدار و سوق دادن جوانان به سمت ازدواج سالمه وقتي در موقع نياز به ازدواج كار نداري پس نمي توني ازدواج مني خودت رو با يك سري گناهان مشغول ميكني كه ديگه قابل جبران نيست
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید