کد مطلب: 

12081

گزارشی تکان‌ دهنده از یک مرکز سقط جنین

خانم ماما که کمی‌ از عصبانیتش کاسته شده، با مهربانی می‌گوید: نه. اصلا می‌گوید دوست‌پسر ندارد، شناسنامه که دارد. اتفاقا وقتی شوهر نداشته باشد دست ما بازتر است. دوست‌پسر نمی‌تواند شاکی شود چون خودش هم پایش گیر است.
 

اتفاقات مخفیانه زیادی در جامعه با جدیت در جریان است؛ مسائلی که جامعه نسبت به آن آگاه بوده اما مدارا می‌کند و مسکوت می‌ماند. سقط جنین‌های غیر قانونی از این دست مسائل است، به‌ویژه بارداری‌های نامشروع. سقط‌هایی که این روزها زیر پوست شهر یا شاید همین بیخ گوشمان در حال اتفاق افتادن است و تاسف‌بار اینکه بسیاری از آنها در مراکز غیرقانونی و بدون مجوز صورت می‌گیرد و هزار و یک آسیب و عوارض همراه دارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه قانون با این مقدمه، گزارش خبرنگار خود را که در لباس متقاضی سقط غیرقانونی، به یکی از مراکز غیرقانونی سقط جنین مراجعه کرده، منتشر کرده است که این گزارش در پی می‌آید:

سقط تا 90 درصد جواب می‌دهد

جای مخوفی نیست، مثل آن جاهایی که توی فیلم‌ها می‌دیدیم یا توی کتاب‌ها می‌خواندیم. دوره آن جور مکان‌ها به سر آمده. نه تاریک و نمور است، نه خون از دیوار می‌چکد. سفید، شیک و تمیز است و خانم مامای جوان و خوش‌پوشی با روی خندان به استقبالمان می‌آید. آمده‌ایم تا برای سقط بچه فرضی دوست فرضی‌مان که نامشروع هم هست، کمک بگیریم.

دعوتمان می‌کند روی صندلی بنشینیم. نه اینکه ترسناک باشد، نه؛ اما هر چه باشد توی این اتاق خون ریخته شده. روی همان تخت قرمز رو به روی ما که با پرده‌ای سفید از فضای اتاق جدا شده است، جنین‌های زیادی سقط شده‌اند.

خانم ماما دوستانه می‌پرسد چه شده؟ کمی‌ من و من می‌کنم، گویا خودم هم باورم شده. گفتم نمی‌دانم از کجا شروع کنم، دوستمان از دوستش باردار است! می‌خواهد سقط کند. خانواده‌اش هم نباید بفهمد. خودش هم می‌ترسد به مطب بیاید. شما این کار را انجام می‌دهید؟

خیلی ساده و با لحن بی خیالی که نشان از شنیدن مکرر این داستان دارد، می‌گوید: خب بیاید سقط کند.

با شگفتی دوباره می‌پرسم: شما این کار را انجام می‌دهید؟

در حالی که روی صندلی‌اش کمی‌ به عقب می‌رود، می‌گوید: بله. دوستتان باید بیاید. مریض را باید ببینم، سنش و جثه‌اش را ببینم و وضعیتش را بررسی کنم. سونوگرافی‌اش را ندارید؟ برایش سونو بنویسم؟

گفتم خودش سونو گرفته و می‌داند که جنین 9 هفته دارد.

موهای روشنش را زیر شال مرتب می‌کند و با حوصله توضیح می‌دهد: مریض با مریض فرق دارد. برای یک مریض دارو می‌نویسیم، برای یک مرض دیگر ساکشن می‌کنیم. باید مریض را ببینیم و وضعیتش را بررسی کنیم. من خودم قرص گذاشتن را پیشنهاد می‌کنم. اگر خودت هستی که بگو خودم هستم تا راهنمایی کنم چون از این کارها می‌کنند. این قدر از این مریض‌ها داریم که بعد می‌گویند خودمان هستیم و خجالت می‌کشیدیم از اول بگوییم. اگر دوستت است که بگو بیاید برایش دارو می‌گذارم که به احتمال 90 درصد جواب می‌دهد. اگر هم نشد، ساکشن می‌کنم، ولی باید ببینم مشکلی ندارد، مثلا نباید بیماری قلبی داشته باشد.

خانواده‌ها در جریان باشند بهتر است!

برای خانم ماما توضیح دادم که دوستم از این کار خیلی می‌ترسد و اینکه می‌ترسد نتواند در آینده باردار شود.

در جواب می‌گوید: اگر واقعیتش را بخواهید چون این کار خلاف و غیرقانونی است، تا آزمایش و سونو را نبینیم اصلا توضیح نمی‌دهیم. اگر مریضی از راه برسد و بگوید می‌خواهد چنین کاری را انجام بدهد، توضیح نمی‌دهیم. همه‌جور مریضی هم داریم. بازرس هم ممکن است بیاید، نه این مطب بلکه هر مطبی چون کار خلاف و غیر قانونی است، باید ببینیم سونو و آزمایش دارد، ببینیم که واقعا باردار است، اگر دوست‌پسر هم داشته باشد اشکالی ندارد. یکی هم هست که می‌گوید دوست‌پسر هم ندارد و با چندین نفر بوده ولی مریض باید بیاید. مریضی که شوهر دارد با مریضی که شوهر ندارد خیلی تفاوت دارد. مریضی که خانواده‌اش نمی‌دانند با مریضی که خانواده‌اش در جریان هستند خیلی تفاوت دارد. کسی که خانواده‌اش نباید بفهمند می‌گوید سریع کار را در مطب انجام بدهید ولی مریضی که خانواده‌اش در جریان باشند می‌تواند قرص بگذارد ولی ممکن است حالش بد شود. کسی که نباید خانواده‌اش بدانند گزینه خوبی برای قرص گذاشتن نیست.

شوهر نداشته باشد، دست ما بازتر است

سعی کردیم ترغیبش کنیم بیشتر توضیح بدهد. گفتیم مشکل این است که نتوانسته‌ایم قانعش کنیم به مطب بیاید اما خانم ماما برافروخته شد و با صدای بلند گفت: به مریضتان بگویید اگر نمی‌خواهد به مطب بیاید آنقدر صبر کند تا بچه بزرگ شود و به دنیا بیاید. کارش اشتباه بوده، جلوگیری نکرده، باید بیاید زودتر کارش را انجام دهد، نه اینکه بترسد.

پرسیدم باید دوست پسرش رضایت بدهد؟

خانم ماما که کمی‌ از عصبانیتش کاسته شده، با مهربانی می‌گوید: نه. اصلا می‌گوید دوست‌پسر ندارد، شناسنامه که دارد. اتفاقا وقتی شوهر نداشته باشد دست ما بازتر است. دوست‌پسر نمی‌تواند شاکی شود چون خودش هم پایش گیر است. مثلا شما اگر شوهر این خانم باشید ممکن است فردا بگویید خانم شما چرا این کار را برای زن من انجام داده‌اید، ولی وقتی دوست‌پسر باشد خودش هم کارش خلاف بوده و نمی‌تواند مدعی شود. به این خاطر است که ما باید مریض را ببینیم و بدانیم در چه شرایطی است. اگر وزن بالایی دارد قرص خیلی موثر نیست ولی مریضی که لاغر باشد قرص تاثیر بهتری دارد. اگر می‌خواهد خانواده‌اش در جریان قرار نگیرند برایش ساکشن انجام می‌دهیم که نیم‌ساعت طول می‌کشد.

شرایط متفاوت برای سقط جنین

ادامه دادم دوست من هفته نهم بارداری است یعنی از دو ماه هم گذشته است. می‌تواند با ساکشن سقط کند؟

با خیالی آسوده می‌گوید: بله، البته باید ببینم دهانه رحم باز است، بسته است، ممکن است اول لازم باشد از قرص استفاده کند تا دهانه رحم باز شود بعد برایش ساکشن انجام دهیم. ببینید، راه زیاد است، من هم که گفتم این کار را برای دوستتان انجام می‌دهم. مریض باید به مطب بیاید. راستش برای مریضی که بترسد دوست ندارم کاری انجام دهم. از اول کارش اشتباه بوده، از حالا هم هر چه بیشتر بترسد و کار را عقب بیندازد سخت‌تر می‌شود، هزینه بیشتر می‌شود، از نظر شرعی هم گناهش بیشتر می‌شود. این مسئله زیاد اتفاق می‌افتد. در طول روز چهار الی پنج نفر برای این کار به مطب مراجعه می‌کنند ولی یک مریض هم هست که می‌ترسد و به مطب نمی‌آید، مریضی هم هست که وقتی می‌گوییم روی تخت برود همکاری نمی‌کند.

برای خانم ماما توضیح می‌دهم که ترس از عدم بارداری در آینده یا خونریزی شدید دارد. در جواب می‌گوید: اولا که چنین چیزی نیست. مریضی دارم که سه‌بار پشت سر هم به مطب مراجعه کرده و سقط جنین کرده. به فرض که چنین اتفاقی هم بیفتد، چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ به هر حال راهی ندارد و باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کند، ولی قرص و ساکشن که ما انجام می‌دهیم، قطعا بعد از این عمل امکان بارداری مجدد دارند ولی وقتی قرص استفاده کند ممکن است خونریزی داشته باشد. اگر ساکشن کند، خونریزی هم نخواهد داشت ولی اگر قرص بگذارد ممکن است پنج ساعت دیگر بچه سقط شود. در حال حاضر آن قدر داروها و روش‌های جدید آمده و خطر سقط جنین را پایین آورده، جای نگرانی برای بارداری دوباره نیست. به شما قول می‌دهم 6 ماه دیگر هم به مطب ما مراجعه می‌کند. مریض‌هایی که ما داریم 6 ماه به 6 ماه مراجعه می‌کنند!

مراجعه دخترهای 15 ساله!

درباره هزینه سقط جنین که می‌پرسیم، می‌گوید: ساکشن حدود 700 تا 750 و قرص هم حدود 500 تا 550 هزار تومان. شما از قول من به دوستتان بگویید نترسد. باور کنید بدون اغراق می‌گویم، خانمی‌ هست با ظاهر معقول، برایش قرص گذاشتیم، دو ماه بعد دوباره مراجعه کرد و تا همین حالا سه بار به مطب مراجعه کرده و سقط جنین انجام داده، خیلی هم دختر لاغر و ظریفی است، اصلا تصور نمی‌کنید چه طور توانسته تحمل کند. دختر‌های 15-14 ساله برای سقط به مطب مراجعه می‌کنند. دوستتان اگر هم بترسد چاره دیگری ندارد. اگر هم دیر اقدام کند هزینه این کار می‌تواند از 500 هزار تومان به دو یا سه میلیون تومان برسد. در حال حاضر می‌شود با ساکشن بچه را خُرد کرد ولی اگر دیر شود باید زایمان کند، هم هزینه بالا می‌رود و هم خطرش بیشتر است. همین هفته بهتر است بیاید و کار را تمام کند. مریض‌هایی هستند 18-17 ساله، برایشان قرص می‌گذاریم، می‌روند خانه سقط می‌کنند، هیچ کس هم نمی‌فهمد.

در حالی که بلند می‌شویم تا مطب را ترک کنیم، می‌پرسم اگر سقط کند بعد از چه مدت بدنش به حالت عادی برمی‌گردد؟

می‌گوید: در این سن 6 هفته، اما اگر از سه ماه بگذرد بیشتر طول می‌کشد و حتی 6 هفته دیگر احتمال بارداری هم وجود دارد اما قضیه سقط بعد از سه ماه متفاوت است چون بعد از سه ماه، سقط نیست، بیشتر حالت زایمان دارد.

تا در خروجی مطب ما را راهنمایی می‌کند و مدام تاکید می‌کند که دوستمان را سریع‌تر راضی کنیم تا به مطب مراجعه کند ... .»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2014-01-08 18:58

افزودن دیدگاه جدید