کد مطلب: 

11356

مدل جدید ایران‌ستیزی اعراب خلیج‌فارس

مدل جدید ایران‌ستیزی اعراب خلیج‌فارس

عربستان سعودی،کویت، بحرین، قطر و امارات متحده عربی سوژه تازه‌ای برای نگرانی و هراس پیدا کرده‌اند؛ نزدیکی عمان به ایران.

به گزارش سیتنا، به نقل از خبرآنلاین نگرانی‌های توهم‌گونه شیخ‌نشین‌های خلیج فارس نسبت به برنامه هسته‌ای ایران با گرم شدن مناسبات تهران مسقط به فاز جدیدی وارد شده است.

 

روزنامه العرب که در لندن چاپ می‌شود اما هزینه‌های آن را دربار سعودی می‌پردازد در گزارشی از این نگرانی تازه شیخ‌نشین‌ها پرده برداشته است.

 

آنچه باعث نگرانی این شیخ‌نشینان خوش‌نشین شده مواضع سیاسی ناهماهنگ عمان با سایر کشورهای عربی خلیج فارس در خصوص روابط با ایران است که بخشی از آن به اقدام این کشور در میانجیگری میان تهران و واشنگتن و برخی دیگر به مخالفت این کشور در خصوص تشکیل اتحادیه کشورهای خلیج فارس مربوط می‌شود.

 

مسقط روز شنبه صراحتا با طرح تشکیل اتحادیه یا کنفدراسیون کشورهای خلیج فارس متشکل از شش کشور از جمله عمان مخالفت کرد. این موضوع موجبات ناراحتی و خشم سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را فراهم کرده و سبب شده است تا آنها به این باور برسند که عمان بیش از اندازه به ایران نزدیک شده است.

 

درخواست از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای انتقال از مرحله همکاری به مرحله تشکیل یک اتحادیه از سوی پادشاه عربستان سعودی مطرح شده است. وزیر خارجه عمان روز گذشته صراحتا ضمن مخالفت با تشکیل چنین اتحادیه‌ای گفت اگر پنج کشور دیگر عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین و امارات عربی متحده) تصمیم بگیرند چنین اتحادیه‌ای تشکیل دهند، ما خیلی ساده و راحت از عضویت شورای همکاری خلیج فارس خارج خواهیم شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-12-10 04:52

افزودن دیدگاه جدید