کد مطلب: 

11094

دختران فراری 9 تا 17 ساله در تهران

دختران فراری 9 تا 17 ساله در تهران

بر اساس آمار به دست آمده از دختران فراری در شهر تهران، میانگین سن دختران فراری 9 تا 17 سال است.

 

سرویس گوناگون سیتنا - سکوت شبهای تهران را گاهی صدای بوق  های پی در پی یک ماشین مدل بالا می شکند،اما  نیمه شب است و چه نیازی به بوق زدن؟خوب که بنگری در گوشه ای از خیابان سایه ای نحیف از یک زن را می بینی ،زنی که برای قیمت فروش تنش در نیمه شب چانه می زند.زنی که به ظاهر لبخند به لب دارد و گاهی بلند می خندد اما مشخص نیست پشت آن چهره رنگ آمیزی شده هم لبخندی هست یا خیر؟کسی چه می داند شاید این لبخندها  واقعیست ،شاید هم از سر دردمندی و استیصال است . اما چشمان بی تفاوت و عاری از شور زندگی و گاها نمناک را چطور می توان توجیه کرد؟

فحشا در ایران نیز مانند همه کشورهای جهان رواج دارد .عوامل روی آوردن زنان به فحشا را اما می توان فقر ،اعتیاد ،ازدواج اجباری،بیکاری،زیاده خواهی و تنوع طلبی مردان،وجود فضای یاس و ناامیدی بین جوانان و عدم وجود امکانات برای ازدواج و تشکیل خانواده ، ازدواج مجدد مردان و طلاق  برشمرد.

 

عواملی که به نظر می رسد هر چه در کشور بیشتر بای می شود صدای بوق ماشین ها در شب را بلند تر و بلند تر می کند.

اما در شرایطی که مسولان و جامعه شناسان کشور نگران روابط پنهانی دختران و پسران جوان هستند و گزارش هایی نیز از آمار کاهش سن برقراری رابطه جنسی حتی میان دانش آموزان کم سن دبیرستانی منتشر شده و از سوی دیگر آخرین آمار های موجود از بهزیستی نیز نشان می دهد که سن فحشا در ایران 16 سالگی است، اما هنوز برای این مسئله نه تعریف درستی ارائه شده است و نه راه حل اجتماعی شایسته ای که از گسترش آن جلوگیری کند و همواره این مساله به عنوان یک تابوی اجتماعی پنهان شده است و آمارهای درستی از آن در دسترس نیست.

 

در آخرین اظهار نظر از زبان مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی در سال 86 با تاکید بر اینکه سن فحشا در ایران پایین است سن دختران فراری 9 سال و بحرانی اعلام شده است.

 

بنا به گفته این مقام مسئول :" بر اساس آمار به دست آمده از دختران فراری در شهر تهران، میانگین سن دختران فراری 9تا 17سال است."

 

از سوی دیگر، دکتر قرایی رییس انجمن جامعه شناسی ایران اواسط سال 90د اعلام کرد  که در حال حاضر سن روسپی گری در ایران حدود 8-10 سال کاهش یافته و از سن 20 تا 30 سال به 12 تا 18 سال رسیده است.

 

وی  البته این کاهش سن را مربوط به  افزایش برخی آسیب های اجنماعی نظیر افزایش طلاق ،تنوع طلبی مرد ها ،عدم امکان ازدواج ،اعتیاد ،بیکاری و .... دانست .

 

یک کارشناس آسیب های اجتماعی نیز  آمار مراکز فحشا در سطح شهر تهران را 8 هزار باند اعلام کرده است.

 

معینی کارشناس آسیب های اجتماعی، در همایش بررسی آسیب های اجتماعی، گفته:" طبق آمار در مدت 7 سال متوسط سن فحشا از 28 سال به زیر 20 سال رسیده ودر حال حاضر کف این سن تا 13 سالگی پایین آمده یعنی در میان نوجوانان به طور روزافزونی گسترش یافته است.".

 

این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرده:" بین 300 تا 600 هزار زن خودفروش در جامعه ما قابل ردیابی هستند و بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی این معضل اجتماعی را به طور رسمی می پذیرند.

 

در این میان سال گذشته و در جدیدترین اظهار نظر درباره سن فحشا، دکتر حبیب الله مسعودی فرید  مدیر کل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به کاهش متوسط سن زنان تن فروش در کشور، گفته است: در چند سال اخیر سن این زنان همواره با کاهش مواجه بوده است و در سال 89 تا 90 نیز میانگین سنی این زنان یک سال کاهش یافته است.

 

به گفته وی بر اساس آمارهای مراکز بازپروری سازمان بهزیستی 10 تا 12 درصد زنان خیابانی متاهل هستند و اغلب آنان در سنین ابتدای جوانی 20 تا 29 سال قرار دارند.

 

نکته دردناک اما اینجاست که پای زنان متاهل نیز به روسپیگری باز شده است.

 

به گفته دکتر ابهری عضو مرکز پژوهش های دانشگاه شهید بهشتی ، حدود 67 درصد از مردان متقاضی مجرد و مابقی آنها متأهل هستند که به دلیل زیاده‏ خواهی و تنوع ‏طلبی به زنان روسپی روی آورده ‏اند.

 

به گفته وی  بیشتر زنان روسپی نیز مجرد هستند. اما این عمل در بین زنان متأهل نیز وجود دارد. گاهی مرد معتاد، همسرش را مجبور به این کار می‏کند و حتی مشتری‏ هایی را معرفی می‏کند.

 

بنا بر اظهارات  مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری، در موارد نادری نیز زن متأهل با اختیار کامل، چنین فعلی را انجام می‏دهد و همسرش هم مطلع است و تشویق می‏‎کند.

 

هر چند تصور این وضعیت ناگوار که مردی زن خود را به این عمل ترغیب کند و راضی به این کار شود، بسیار مشکل است؛ اما در این شرایط، مرد خانواده بی‏ غیرتی خویش را توجیه می‏کند و به جایگزینی معیارها یا حرکت معکوس در معیارها می‏پردازد. به طور مثال می‏گوید: «من از صبح تلاش می‏کنم، اما درآمدم کفاف مخارج زندگی را نمی ‏دهد. همسرم نمی‏ تواند شغلی داشته باشد، اما از این راه می‏تواند کمک خرج خانواده باشد و…» تمام این موارد توجیهات کودکانه است که باعث افزایش فحشا می شود.

اما نکته مهم تر اینجاست که از آنجا که روسپیگری در کشور  تابویی اجتماعی به حساب می آید هر گز به طور علمی به آن پرداخته نشده تا راهکارهای اساسی برای نجات زنان آسیب دیده اندیشیده شود و تا این تابو شکسته نشود و آمار دقیقی از فحشا وجود نداشته باشد تا آسیب شناسی ها صورت بگیرد نرخ فحشا نیز افزایش خواهد یافت.

منبع:پارسینه

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-30 11:42

دیدگاه‌ها

تصویر یسلسیبل
فَسَدَ العالَم فَسَدَ العالَم هرگاه عالِمان فاسد شوند . عالَم فاسد میشود . امام صادق(ع)
ارسال شده توسط یسلسیبل در 12 بهمن 93 - 15:42
تصویر Anonymous
آیا به نظر شما کسی که به دنبال لقمه نانی هست مه تن به تن فروشی میدهدتا پولی به چنگ بیاورد با مردی که پول خرج میکند تا هوس و ارضاء هوس وجودش را بکند نوع رابطه این دو دو طرفه و همسو هست؟ به نظر شما اگر چنین خانوادههایی را تحت پوشش قرار بدهند و از حضور چنین زنانی در جامعه به صورت صحیح جلوگیری کرده و به زندگی این افراد سامان داده شود فکر میکنید مرد هوس بازی پیدا نخواهد شد؟ من که باور نمیکنم چنین مردانی به هیچکس رحم نمیکنند و اگر تحریم زن ... بشوند چه بسا به همین خاطر به کشورهای خارجی برای رع نیاز خود روی بیاورند
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
فحشا یک رابطۀ کاملاً دو طرفه است. چرا گناه را به گردن مردان (تنوع طلب) می اندازید؟ همان اندازه که اگر مشتری مرد وجود نداشته باشد این مسئله کم رنگ می شود، اگر فروشنده زن (خود فروش) هم نباشد این تجارت کثیف برچیده می شود. باز هم به فکر پاک کردن صورت مسئله هستید. عامل اصلی فحشا فقر اقتصادی و فقر فرهنگی است، که فقر اقتصادی بسیار مهم تر است. فقری که در 8 سال گذشته به جامعه تحمیل شده است را اصلاح کنید و ببینید آیا شرایط روز به روز بهتر می شود یا نه؟
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
آقای محترمی که نظر دادی، حرفتون متینه بله عامل اصلی فحشا فقر اقتصادی و فرهنگی است. اما یکی دیگه از دلایل مهم آن زیاده خواهی و آزار و اذیت مردان هست که این می تونه آغازگر یک فساد اخلاقی باشد، برای همین کارشناسان اینچنین نظر داده اند.
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
رد پاي تمام اين مفاسد را در ماهواره جستجو كنيد همه آنچه ميگوئيد حرف است و بهانه
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
این آقایون اصلا کاری ندارن که زنان خود فروش باشن یا نه.به دختران محجبه هم رحم نمیکنن.من خودم یک دختر کاملا محجبه هستم که 28 سالمه و کارمندم. 3 روز قبل که از در خونمونم اومدن بیرون دیدم یه ماشین اومد تو کوچمون وایستاد.یهو گفت ببخشید خانم من که گفتم حتما میخواد آدرس بپرسه نگاش کردم صحنه فجیعی رو دیدم فقط برای اطلاع دوستان از وضعیت کثیف جامعه میگم (اون آقا که ظاهر بسیار مذهبی داشت و بخاطر ماه محرم مشکی هم پوشیده بود و ریش هم گذاشته بود )شلوارشو در آورده بودو....نفهمیدم چیجوری خودمو به خیابون اصلی رسوندم و سوار اولین تاکسی شدمتنها شانسی که داشتم دیده بودم یکی از خانمهای همسایمون داره میاد توکوچه.حالا مادر پیرم مجبور هر روز صبح به زور 20 پله خونمونو بیاد پایین با اون پا دردش و منو تا سر کوچه برسونه.
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03
تصویر Anonymous
به نظر من مشکل این گونه فسادها فقط مردان هستند
ارسال شده توسط Anonymous در 11 دى 48 - 04:03

افزودن دیدگاه جدید