کد مطلب: 

10948

متن توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5

متن توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5

متن کامل توافق اولیه گروه 1+5 با ایران درباره برنامه هسته‌ای منتشر شد.

 

به گزارش سیتنا به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، متن کامل توافق اولیه گروه 1+5 با ایران درباره برنامه هسته‌ای به زبان انگلیسی منتشر شده است. برای دیدن این متن می‌توانید "" اینجا "" کلیک کنید.

 

ترجمه رسمی این توافقنامه به زودی منتشر خواهد شد.

 

ترجمه غیر رسمی بخشی از متن توافق:

 

هدف این مذاکرات رسیدن به راه‌حل جامع برای توافق مشترک بلندمدتی است که تضمین می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز خواهد بود. ایران مجددا تاکید می‌کند که تحت هیچ شرایطی ساخت سلاح هسته‌ای را تعقیب و یا عملی نمی‌کند. این راه حل جامع، بر اساس این اقدامات موقت شکل خواهد گرفت و به گام نهایی در یک دوره زمانی و حل نگرانی‌ها منجر خواهد شد. این راه حل نهایی ایران را قادر خواهد ساخت که به طور کامل از حقوق خود در مورد انرژی هسته‌ای تحت مواد مرتبط از معاهده ان‌پی‌تی و نیز تعهدات خود بر اساس آن بهره‌مند شود. این راه حل جامع شامل برنامه غنی‌سازی تعریف شده از سوی دو طرف خواهد بود که محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف‌سازی را در بر می‌گیرد که ماهیت صلح‌آمیز برنامه را تضمین کند. این راه حل جامع یک مجموعه واحد است و تا زمانی که بر سر همه آن توافق نشود، به معنای توافق نیست. این راه حل جامع شامل فرایند متقابل و گام به گام است و به برداشته شدن همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

گام‌هایی اضافه بین این اقدامات ابتدایی و گام نهایی وجود خواهد داشت که از جمله شامل اجرایی کردن قظعنامه‌های سازمان ملل با نگاه به برآورده شدن راضی‌کننده ملاحظات شورای امنیت در باره این موضوع می‌شود. 3+3 و ایران مسئول به سر انجام رساندن و اجرایی کردن اقدامات کوتاه مدت و راه حل جامع بر اساس حسن نیت هستند. کمیسیون مشترکی از جانب 3+3 و ایران تشکیل خواهد شد تا بر اجرای اقدامات کوتاه مدت نظارت کند و موضوعاتی را که ممکن است پیش آید، حل کند. کمیسیون مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد تا حل موضوعات گذشته و حال را که سبب نگرانی شده است، تسهیل کند.

 

گام نخست

گام نخست دارای محدودیت زمانی برای دوره‌ای به اندازه شش ماه است و با توافق طرفین قابل تمدید است و طی آن همه طرف‌ها برای حفظ فضای سازنده برای مذاکراتی با حسن نیت اقدام خواهند کرد.

گام‌های داوطلبانه ایران:

· از اورانیوم 20 درصد موجود خود، نیمی را برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران اکسید خواهد کرد، و نیم دیگر را به UF6 با غنای کمتر از 5 درصد تبدیل خواهد کرد.

· ایران اعلام می‌کند که برای مدت شش ماه اورانیوم با غنای بیش از 5 درصد تولید نخواهد کرد.

· ایران اعلام می‌کند که فعالیت‌های خود را نظنز، فردو و اراک هیچ گسترشی نخواهد داد.

· وقتی که خط تبدیل UF6 غنی شده تا 5 درصد آماده باشد، ایران تصمیم دارد که UF6 جدید خود را در دوره شش ماهه به اکسید UF6 تبدیل خواهد کرد. برنامه عملیاتی مجتمع تبدیل به آژانس اعلام شده است.

· تاسیسات جدیدی برای غنی‌سازی وجود ندارد.

· ایران به ترتیبات پادمانی خود در مورد تحقیق و توسعه ادامه خواهد داد که این شامل ترتیبات موجود در مورد تحقیق و توسعه است که برای ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده طراحی نشده است.

· ایران فعالیت بازفرآوری و یا ساخت تاسیسات بازفرآوری انجام نخواهد داد.

 

در مقابل 3+3  اقدامات زیر را انجام خواهد داد

· اقدامات خود برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران را متوقف خواهد کرد تا مشتریان فعلی نفت ایران بتوانند میزان متوسط فعلی نفت خام خود را از ایران بخرند. بازگشت مقدار مورد توافق از درآمد ناشی از فروش نفت در خارج به ایران را ممکن می‌سازد. برای این فروش نفت، تحریم‌های اروپا و آمریکا در مورد خدمات بیمه و حمل و نقل تعلیق می‌شود.

· تحریم‌های اروپا و آمریکا در موارد زیر تعلیق می‌شود

 صادرات پتروشیمی ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

 طلا و فلزات گران‌بها و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· تعلیق تحریم‌های ایالات متحده بر صنعت خودروی ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· مجوز تامین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پروازهای هواپیمایی غیرنظامی ایران و و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط. مجوز بازرسی و تعمیرات ایمنی در ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· هیچ قطعنامه جدید مرتبط با موضوع هسته‌ای در شورای امنیت صادر نمی شود

· هیچ قطعنامه جدید مرتبط با موضوع هسته‌ای در اتحادیه اروپا صادر نمی شود

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-24 06:52

افزودن دیدگاه جدید