کد مطلب: 

10946

دولت رفع فیلتر «فیس‌بوک» را کلیک زد

«فیس بوک جزو مصادیق مجرمانه نیست.» جنجالی ترین جمله وزیر ارشاد طی هفته گذشته؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در مورد رفع فیلتر فیس بوک، گفت: فیس بوک یک شبکه اجتماعی است و من آن را جزو مصادیق مجرمانه نمی‌دانم.

به گزارش سیتنا، جنتی که در مراسم ختم مادر محمد علی نجفی شرکت کرده بود در حاشیه این مراسم در مورد رفع فیلتر فیس بوک، گفت: تاکنون جلسه ای برای بررسی مجرمانه بودن فیس بوک نداشته‌ایم من در فیس بوکم با داخل و خارج از کشور در ارتباط هستم و در این روزها نیز در مورد ایام عاشورا با یکدیگر صحبت می‌کنیم و از نظر من فیس بوک جزو مصادیق مجرمانه نیست.

از سوی دیگر مشاور رسانه ای رئیس‌ جمهور  درباره رفع فیلتر فیس بوک، گفت: کمیته تعیین مصادیق جرائم  رایانه ای وظایف قانونی دارد و رفع فیلتر فیس بوک نیز باید در این کمیته مسیر قانونی خود را پشت سر بگذارد.

محمدرضا صادق درباره برگزاری جلسه هفته گذشته خود با نمایندگان 6 وزیر عضو شورای عالی فضای مجازی (وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، اطلاعات، دادگستری، ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش) گفت: این جلسه در راستای جلساتی بود که همواره با نمایندگان دولت در بخش‌های مختلف شوراها و کمیسیون‌ها برگزار می‌کنیم که این مهم امری عادی تلقی می‌شود.

وی، ادامه داد: ما در گذشته هم با نمایندگان دولت در کمیته تعیین مصادیق جرائم  رایانه ای جلسه داشتیم که این جلسه نیز همانند سایر نشست‌هایی است که با رسانه‌ها و موضوعات مختلف برگزار می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا شما به عنوان مشاور رسانه ای رئیس جمهور قصد دارید مشکل فیس‌بوک را حل کنید، گفت: کمیته تعیین مصادیق جرائم  رایانه ای وظایف قانونی خود را دارد و هر اقدامی‌در این زمینه نیز باید مسیر قانونی خود را طی کند.

به نوشته قانون؛ توپی که این روزها بین دولت و مجلس پاس کاری می‌شود از نگاه هر کدام از طرفین گل طلایی محسوب می‌شود  به نوعی که هر کدام هیچ فرصتی را برای ارسال پاس‌های بلند خود از دست نمی دهند.

از سویی‌ دیگر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت : دولت درباره جلسات رفع فیلتر فیس‌بوک توضیح دهد. حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری، درخصوص برگزاری جلسه‌ مشاور رئیس‌ جمهور با نمایندگان 6 وزیر عضو شورای عالی فضای مجازی در جهت رفع فیلتر فیس‌بوک گفت: متأسفانه ما شاهدیم که امروز برخی از افراد در دولت به جای حل مشکلات اساسی مردم به دنبال پرداختن به حاشیه‌های غیرضروری هستند.

وی افزود: باید از این افراد پرسید که آیا امروز مشکل اصلی ما بحث فیس‌بوک است؟ با یک نظرسنجی ساده می‌توان به این نکته رسید که این چنین نیست، امروز مشکل اول ما مشکلات اقتصادی است که مردم را در وضعیت بدی قرار داده است، به دلیل اینکه دولت نتوانسته به خواسته‌های اصلی مردم جواب دهد، به دنبال سوءاستفاده از برخی از مسائل همچون رفع فیلتر فیس‌بوک است.

وی افزود: اگر آقایان به دنبال چنین مسئله‌ای هستند باید توضیحات خود را در این زمینه به کمیسیون فرهنگی جواب دهند. پرداختن بیش از اندازه به این مسئله سبب می‌شود که برجسته کردن برخی حاشیه‌ها به روال تبدیل شود.

از سویی دیگر دکتر روحانی، رئیس‌جمهور پیش از این در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا درباره فیلترینگ گفت : «دیدگاه دولت این است که مردم باید به تمام اطلاعات جهان دسترسی داشته باشند. دیدگاه‌های ما در این مورد باید بر حفظ هویت ملی و اخلاقیات ما مبتنی باشد».

روحانی البته به‌طور مشروط، مخالف فیلترینگ هم نیست. وی فیلترینگ را «نظارت» می‌داند. نظارتی که از سوی مردم بر دولت نیز لحاظ می‌شود. بنابراین نظارت یک مفهوم دوطرفه است که از سوی دولت بر مردم و مردم بر دولت اعمال می‌شود.

این در حالی است که درکلام روحانی فیلترینگ با حفظ حقوق شهروندی معنا دارد. رئیس جمهور موافق شبکه‌های اجتماعی نیز هست. «من از فعالیت همه جوانان در شبکه‌های اجتماعی و از جمله نظارت برکار دولت خوشحالم البته خودم به شخصه برنامه خاصی در شبکه‌های اجتماعی ندارم، ولی طرفداران من برنامه‌های متنوعی دارند. » نگاه فراجناحی روحانی به شبکه‌های اجتماعی هم تسری  یافته  است. جایی که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را مفید می‌داند و نظارت مردم از طریق این شبکه‌ها را لازم و ضروری می‌شمرد.

فیس بوک در حالی در ایران فیلتر است که از صفحات مربوط به دفتر رهبر معظم انقلاب گرفته تا وزرای دولت یازدهم در آن فعالند و علاوه بر آن، میلیون‌ها ایرانی که عمدتاً تحصیل کردگان دانشگاهی اند در این شبکه اجتماعی عضو هستند. طبق ماده 22 قانون جرائم رایانه ای، کارگروهی فراقوه ای در این ستاد عضو هستند که اتفاقاً بیشترین اعضای آن از دولتی‌ها  هستند.

وزیر یا نماینده وزارتخانه‌های:

-آموزش و پرورش

-ارتباطات و فناوری اطلاعات

-اطلاعات

-دادگستری

-علوم، تحقیقات و فناوری

-فرهنگ و ارشاداسلامی

-رئیس سازمان تبلیغات اسلامی

-رئیس سازمان صدا و سیما

-فرمانده نیروی انتظامی

-یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

-یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی به انتخاب کمیسیون قضایی و حقوقی و تأیید مجلس شورای اسلامی

-ریاست کارگروه (کمیته) به عهده دادستان کل کشور خواهد بود.

نیمی‌از این کارگروه 12 نفره وزرای دولت یا نمایندگان آنها هستند و نیمی‌دیگر از قوا و نهادهای دیگر. بنابر این دولت،  به لحاظ عددی در کارگروه مذکور است و می‌تواند در تصمیمات مربوط به فیلترینگ یا رفع فیلتر، اثرگذار اصلی باشد.

طبق تبصره یک این ماده، جلسات کارگروه حداقل هر پانزده روز یک بار و با حضور هفت نفر عضو رسمیت می‌یابد و تصمیمات آن با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود.

این تبصره نیز به دولت کمک می‌کند تا با حضور منظم و بدون غیبت در جلسات، اکثریت مطلق را در شرایطی که طبیعتاً برخی اعضا غایب اند، از آن خود کند و تصمیم گیر اصلی و بلامنازع باشد.

با توجه به آنچه گفته شد بنا بر گزارش سایت عصر ایران، قانون، فیلتر یا رفع فیلتر سایت‌ها را در حوزه اختیارات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قرار داده است و دولت نیز در این کارگروه دست بالا را دارد و لذا نمی‌تواند با فرافکنی در این زمینه از خود سلب مسئولیت کند(به جز مواردی که با حکم دادگاه سایتی مسدود می‌شود).

درباره فیس بوک و سایت‌های فیلتر شده دیگر نیز، انتظار می‌رود دولتی که رئیس آن یک حقوقدان است و بر آزادی‌های اجتماعی تأکید می‌کند، از مرحله نقد و سخن و شعار فراتر رود و به آنچه می‌گوید عمل کند و پاسخگوی وضع موجود در زمینه فیلترینگ باشد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-24 06:48

افزودن دیدگاه جدید