کد مطلب: 

4417
آی‌پد مینی، محصول جدید اپل + عکس
آی‌پد مینی، محصول جدید اپل + عکس

اپل همه چیز را باریک می‌خواهد. آی‌پد مینی، محصول جدید اپل با نمایشگر ۹. ۷ اینچی هم از این قاعده مستثنی نیست. هرچند که در تازه‌های اپل دیگر خبری از "انقلاب" نیست، اما اپل با دست پر برای بازار کریسمس آماده شده است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از دویچه وله، سه شنبه شب نوبت معرفی اعجازهای تازه‌ی اپل بود. معرفی محصولات جدید اپل این‌بار در سان‌خوزه در سیلیکون ولی برپا شد. جایی که تیم کوک مدیرعامل جدید اپل در کنار دیگر تازه‌ها، نسخه‌ی کوچک ‌آی‌پد را معرفی کرد: آی‌پد مینی.

یکی از جمله‌هایی که تیم کوک در معرفی محصولات اپل بر زبان راند این بود که، «سال ۲۰۱۲ سالی باور نکردنی برای اپل است». واقعیتی انکارناپذیر با استناد به آمار و ارقام؛ اپل در سال جاری تا رتبه‌ی باارزش‌ترین شرکت در جهان صعود کرد. محصولات جدید اپل مانند آی‌فن ۵ یا آی‌پد نسل سومی که ۶ ماه پیش به بازار آمد، فروشی استثنایی را تجربه می‌کنند. به گفته‌ی کوک، تنها در اولین آخر هفته‌ی پس از به بازار آمدن آی‌فن ۵، پنج میلیون دستگاه از این گوشی هوشمند به فروش رسیده است. در طی دو سال و نیم گذشته ۱۰۰ میلیون دستگاه آی‌پد به فروش رفته است. موفقیتی چشمگیر که حالا باید با محصولات جدید آن را ادامه داد.

هفته‌های پایانی سال میلادی برای کنسرن‌های بزرگی مثل اپل اهمیت ویژه‌ای دارد. نزدیک شدن به روزهای کریسمس برابر است با اوج فروش محصولات جدید این شرکت‌ها. اپل برای این ایام خود را آماده کرده است. حتی می‌توان ادعا کرد آماده‌سازی امسال اپل برای بازار فروش کریسمس در تاریخ این کنسرن بی‌نظیر است. سه شنبه شب (۲۳ اکتبر) اپل پنج محصول تازه‌ی خود را معرفی کرد. به این مجموعه باید آی‌فن ۵ که تنها چند هفته‌ای است روانه‌ی بازار شده را هم اضافه کرد.

 

معرفی محصولات جدید اپل

بزرگترین خبر غافلگیرکننده‌ی شب معرفی محصولات اپل این است که این شرکت آی پد تازه‌ی خود که تنها نزدیک به شش ماه از عمر آن می‌گذرد را هم با پیشرفت‌های تکنولوژیک همخوان کرده است. چهارمین نسل آی‌پد با سی‌پی‌یو به مراتب سریع‌تر (A6X-Chip) و پورت به کار رفته در آی‌فن ۵ راهی بازار شده است. بهای آن اما تغییر چندانی نکرده است و از ۴۹۹ تا ۶۲۹ یورو متغیر است.

تکامل به جای حرکت انقلابی

با نگاهی به این اقدام اپل یعنی بازبینی محصولات و تکمیل آنها و هماهنگ‌سازی با نوآوری‌های تکنولوژیک، تغییری در استراتژی اپل نمایان می‌گردد که مدت‌هاست آغاز شده است. اپل به جای انقلاب تکنولوژی به تکامل می‌اندیشد. این تغییر دلیل مشخصی دارد؛ تکمیل محصولات برای اپل سودآورتر است چرا که مخارج آن کمتر از ارائه‌ی محصولی تازه به بازار است و از سوی دیگر خطر ساخت محصولی که هنوز اطلاعی در مورد اقبال آن در بازار نیست هم کاهش می‌یابد. گویا اپل در این استراتژی به جمله‌ی معروف میان کارشناسان علوم کامپیوتر اعتقاد دارد که می‌گویند، «هیچ‌گاه سیستمی را که عمل می‌کند تغییر نده». این اصل در مورد محصول جدید اپل یعنی آی‌پد مینی هم صادق است. این آی‌پد در مشخصات سخت‌افزاری خود به ندرت با نسل‌های دیگر آی‌پد تفاوت دارد.

رقابت آی‌پد مینی با گوگل، آمازون و سامسونگ

اما تنها اپل نیست که به بازار فروش کریسمس می‌اندیشد. کنسرن‌های دیگر مانند گوگل و سامسونگ هم بیکار ننشسته‌اند. آی‌پد مینی راه سختی برای موفقیت پیش رو دارد: آی‌پدی مینی با نمایشگر 7.9 inch و با بهای ۴۵۹ – ۳۲۹ دلار رقابت سختی با محصولات رقیب خواهد داشت، با تبلت کیندل فایر آمازون (۱۵۹ دلار)، تبلت نکسوس ۷ گوگل (۱۹۹ دلار) و تبلت گلکسی سامسونگ (۲۱۹ دلار). همگی این تبلت‌ها از نظر تکنیکی با اپل برابری می‌کنند.

با نگاهی به این محصولات باید گفت که اپل شانس بزرگی برای موفقیت با آی‌پد مینی نخواهد داشت. آی‌پدی مینی با نمایشگر 7.9 inch باز هم از تبلت‌‌های رقیب با نمایشگر 7 inch بزرگتر است. مشخصات سخت‌افزاری این آی‌پد که تفاوت زیادی با آی‌پد پیشین ندارد از یک سو و قیمت آن از سوی دیگر شاید طرفداران اپل را به راحتی برای خرید قانع نکند. نه تنها طرفداران اپل که سرمایه‌گذاران هم از این محصول جدید چندان راضی به نظر نمی‌رسند. سهام اپل سه شنبه شب تا ۳ / ۲ درصد کاهش داشت.

 
سیم کارت آی پد مینی در مدل سلولار آن، از نوع نانو سیم است. در آی‌پید نسل چهارم همچنان از میکروسیم استفاده می‌شود

حالا باید منتظر بود و دید که آیا اپل برتری خود را با محصولاتش حفظ خواهد کرد؟ یک هفته‌ی دیگر یکی از رقبای اپل یعنی گوگل، نسخه‌ی جدید اندروید، گوشی موبایل و تبلت جدید خود را معرفی خواهد کرد.

عصر کوک آغاز شده است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات "سیتنا"، اما با نگاهی به آمار فروش محصولات اپل می‌توان گفت احتمال فروش خوب آی‌پد مینی آن هم در هفته‌های پایانی سال مانند دیگر اعجازهای این شرکت کم نیست. نکته‌ی جالب در تازه‌های اپل این است که این کنسرن در تکمیل آی‌پد، نگاهی هم به طرفداران ای‌بوک‌ها داشته است. کتابخانه‌ی دیجیتال اپل (آی‌بوکز) تکمیل شده است. تیم کوک اهمیت ای‌بوک‌ها و گرایش به آموزش دیجیتال در مدارس را هم در نظر گرفته است. عرصه‌ای پهناور برای اپل و دیگر کنسرن‌های کامپیوتری.

در هفته‌های اخیر بحث بر سر این مسئله که آیا دوران استیو جابز با آمدن آی‌پد مینی برای همیشه به پایان رسده است یا خیر، بالا گرفته است. چرا که ساخت یک ورژن کوچکتر از آی‌پد ایده‌ای بود که جابز در زمان حیاتش آن را مطرح کرد و سپس خود با ساخت این محصول به مخالفت پرداخت.

حالا پس از مرگ او با تصمیم تیم کوک، آی‌پد مینی ساخته شد و به بازار آمد. شاید بتوان گفت که این تصمیم پایان دوران جابز و آغاز عصر کوک خواهد بود. عصری برای تکمیل و تطابق محصولات، عصری که شاید دیگر در آن خبری از انقلاب در این عرصه نباشد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-10-24 16:28

افزودن دیدگاه جدید