کد مطلب: 

2918
نوروز‌، پارس و خلیج‌فارس در تازه ترین لیست درخواست دامنه‌ها به آیکان
نوروز‌، پارس و خلیج‌فارس در تازه ترین لیست درخواست دامنه‌ها به آیکان

شرکت آیکان لیست تازه‌ای از دامنه‌های سطح بالای درخواست شده را منتشر کرده که شامل چند نام ایرانی نیز می‌شود. نوروز‌، پارس و خلیج‌فارس نیز از جمله دامنه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد ایران خواستار ثبت آن‌هاست.

 

به گزارش سیتنا (CITNA.IR) به نقل از دویچه وله، آیکان (ICANN) یک شرکت غیرانتفاعی اینترنتی است که مسئولیت ثبت پروتکل‌ها و دامنه‌های اینترنتی را بر عهده دارد. مرکز این شرکت در ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش اشپیگل آنلاین، آیکان به تازگی لیستی از ۱۹۳۰ درخواست دامنه‌ی سطح بالای جدید را منتشر کرده است.

دامنه سطح بالا یا (TLD (Top-Level Domain به بالاترین سطح دامنه‌های اینترنتی گفته می‌شود که دیگر دامنه‌های ثبت شده زیردامنه آن محسوب می‌شوند.

درخواست دامنه‌های ایرانی در پوشش شرکت ترک

آسیا گرین آی تی سیستم (Asia Green IT System Bilgisayar San. ve Tic. Ltd. Sti.) که یک شرکت ثبت شده در ترکیه است، درخواست ثبت هشت دامنه با عنوان‌های "nowruz."،

"pars"، ".persiangulf" ، ".halal" ، ".islam" ، ".shia" ، ".tci." و "همراه." را ارائه کرده است.

 

در گزارش آیکان، نام درخواست کننده به نمایندگی از این شرکت "مهدی عباس‌نیا" عنوان شده است.

متقاضیان باید برای ارائه در خواست خود به ازای هر دامنه مبلغ ۱۸۵ هزار دلار پرداخت کنند. به این ترتیب هزینه درخواست بررسی ثبت این هشت دومین توسط شرکت "گرین آی‌تی سیستم" مبلغ یک و نیم میلیون دلار برآورد شده است. در صورت موافقت با دامنه‌های سطح بالای درخواست شده، حداقل سالانه باید مبلغ ۲۵ هزار دلار نیز به ازای هر دومین پرداخت شود.

دامنه‌هایی با چند درخواست کننده

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (سیتنا)، در میان ۱۹۳۰ درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا، مواردی وجود دارند که توسط چند شرکت مختلف به طور همزمان درخواست شده‌اند. به عنوان نمونه دامنه "app." که از سوی ۱۳ شرکت مختلف پیشنهاد شده است.

شرکت‌های اپل و آمازون به ترتیب خواستار استفاده از apple. و amazon. شده‌اند. شرکت Charleston Road Registry Inc نیز درخواست کرده است که دامنه‌های youtube. و google. ثبت شوند. بی بی سی نیز می‌خواهد از دامنه‌ی bbc. به جای co.uk. و com. استفاده کند که هم اکنون مورد استفاده این بنگاه خبرپراکنی است.

بیشترین درخواست‌ با ۱۰۱ مورد توسط شرکت Charleston Road Registry Inc. ارائه شده است. آمازون با ۷۶ دامنه، Afilias Limited با ۲۶ مورد در مکان سوم است. شرکت "آسیا گرین آی‌تی سیستم" نیز در مکان هفتم قرار دارد.

از نظر موقعیت جغرافیایی نیز شرکت‌های مستقر در ایالات متحده آمریکا با ارائه‌ی ۸۸۴ درخواست بیشتر دامنه‌ی سطح بالا را پیشنهاد داده‌اند. کشورهای ژاپن با ۷۱، آلمان با۷۰، فرانسه با ۵۴، سوئیس با ۵۱ و چین و استرالیا ۴۱ درخواست در رتبه‌های بعدی قرار دارند. از ترکیه نیز ۱۰ دامنه پیشنهاد شده که شامل هشت درخواست ایران است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2012-06-15 18:03

افزودن دیدگاه جدید