کد مطلب: 

274905
آمادگی مجموعه پیام برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام گفت: آمادگی وجود دارد تا ظرفیت‌های لازم برای احداث پایلوت گلخانه‌های هوشمند در مجموعه منطقه ویژه اقتصادی پیام اختصاص یابد.
 اکبر قنبر پور

به گزارش سیتنا، اکبر قنبرپور در جریان بازدید شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ضمن تشریح استعدادها و ظرفیت‌های منطقه ویژه از اعلام آمادگی مجموعه پیام برای همکاری‌های مشترک در خصوص استفاده از ظرفیت‌های منطقه برای تولید و توسعه صادرات محصولات کشاورزی در استان البرز خبر داد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام، ظرفیت‌ها و برنامه‌های منطقه ویژه در حوزه کشاورزی را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: پیام یک فرودگاه بزرگ تخصصی است که با یک باند ۴۲۰۰ متری به‌صورت تخصصی برای کارگو در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام از اعلام آمادگی برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص استفاده از یارانه سوخت برای حمل بار درزمینهٔ صادرات کلیه محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۰ و۱۴۰۱ دو سال متوالی موضوع این موضوع پیش‌بینی و امکان استفاده از این ظرفیت قانونی در این مجموعه فراهم است.

قنبرپور با اشاره به اینکه در بخش تولید منطقه ویژه ۳۰۰ شرکت در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند گفت: نحوه کار به‌صورت اجاره بلندمدت زمین (25 ساله) در قالب قرارداد اجاره در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد که رقم بسیار ناچیزی است و تا سه سال رقم اجاره ثابت و از سال چهارم ۱۵ درصد افزایش پیش‌بینی‌شده است که در این صورت سرمایه شرکت‌ها درگیر زمین نمی‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام با بیان اینکه استان البرز قطب کشاورزی است و شاهد تولید محصولات یونیک و در تراز صادرات در این استان هستیم، افزود: بخش زیادی از کسب‌وکارها در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند و برای صادرات محصولاتشان از مسیرهای زمینی و امکانات استان‌های دیگر استفاده می‌کنند درحالی‌که این امکان در استان البرز به‌خوبی فراهم‌شده است.

قنبرپور با اشاره به استقرار گمرک استان در محدوده منطقه ویژه و سهولت عملیات ترخیص بار گمرکی استان، موضوع قرنطینه کشاورزی را از نیازهای جدی منطقه ویژه دانست و از اعلام آمادگی برای مساعدت در تأمین زیرساخت‌های لازم در منطقه ویژه خبر داد و تصریح کرد: استقرار چنین امکانات و زیرساخت‌هایی امکان جذب ثروت و سرمایه‌گذار برای احداث زیرساخت‌هایی نظیر ایجاد سردخانه و راه‌اندازی گلخانه‌های هوشمند تولید محصولات کشاورزی را در داخل منطقه ویژه فراهم می‌کند، لذا این آمادگی وجود دارد ظرفیت‌های لازم برای احداث پایلوت گلخانه‌های هوشمند در مجموعه منطقه ویژه اقتصادی پیام اختصاص یابد.

شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با همراهی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز و جمعی از مدیران این سازمان با هدف آغاز همکاری‌های مشترک از منطقه ویژه اقتصادی پیام بازدید کرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-12-05 15:24

افزودن دیدگاه جدید