کد مطلب: 

273525
ایراد رئیس مجلس به مصوبه محل هزینه‌کرد حقوق ورودی موبایل‌های ۶۰۰ دلاری
رئیس مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن تأکید بر ضرورت پرداخت حقوق ورودی واردات گوشی‌های همراه ساخته‌شده خارجی بالای 600 دلار به حساب خزانه پیش از استفاده در محل مورد نظر قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ماده دو این مصوبه را که این موضوع را مورد نظر قرار نداده بود، ملغی‌الاثر اعلام کرد.
محمدباقر قالیباف

به گزارش سیتنا، براساس بند (ن) تبصره (هفت) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، حقوق ورودی واردات گوشی‌های همراه ساخته‌شده خارجی بالای 600 دلار برابر 12 درصد تعیین شده است. مقرر شد که کل منابع حاصل، پس از واریز به ردیف درآمدی مندرج در قانون، به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته) به‌منظور حمایت از تولید گوشی‌های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک (میکروالکترونیک) اختصاص می‌یابد. آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

آیین‌نامه این بند از قانون بودجه سال 1401 توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیئت دولت پیشنهاد شد و به تصویب رسید، از سوی مقابل اما محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به این مصوبه واکنش نشان داد و ماده دوم این مصوبه را خلاف قانون اعلام کرد چراکه پرداخت به حساب واحد خزانه در آن لحاظ نشده است.

متن نامه رئیس مجلس به‌شرح زیر است: متعاقب بررسی‌ها اعلام نظر مقدماتی هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مستنداً به صدر ماده واحده و تبصره چهار الحاقی به قانون نحوه اجرای اصول 85 و 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی و ماده 10 آیین‌نامه اجرایی آن، مراتب متضمن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرر قانونی و اعلام نتیجه به اینجانب ابلاغ می‌گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است، ملغی‌الاثر خواهد بود.

براساس بند ن تبصره هفت قانون بودجه سال 1401 درآمد مذکور در این بند به حساب خزانه واریز می‌شود و سپس برای هزینه‌کرد طبق این بند اختصاص می‌یابد، بنابراین، ماده دو مصوبه که بدون اشاره به لزوم واریز حقوق ورودی به حساب خزانه، حکم به مصرف آن داده است، مغایر قانون است.

سند

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 5
2022-10-23 11:52

افزودن دیدگاه جدید