کد مطلب: 

271218
سفارت روسیه در تهران: ماهواره «خیام» توسط شرکت‌های روسی و به سفارش ایران ساخته شده است!
سفارت روسیه در تهران مدعی شده است که در تاریخ 9 آگوست 2022، مدیرکل شرکت دولتی فضایی روسیه با وزیر ارتباطات ایران به گفت‌وگو پرداخته و نمایندگان ایران از پایگاه فضایی بایکونور به منظور مشاهده پرتاب ماهواره سنجش از دور «خیام» که توسط شرکت های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود، بازدید کردند.
ماهواره خیام

به گزارش سیتنا، سفارت روسیه در تهران در پست اینستاگرامی پیرامون پرتاب ماهواره خیام، نوشت:

در تاریخ 9 آگوست 2022، جناب آقای یوری بوریسوف، مدیر کل شرکت دولتی فضایی روسیه روسکوسموس، با هیاتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای عیسی زارع پور، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفتگو کرد. این دیدار در جریان بازدید نمایندگان ایران از پایگاه فضایی بایکونور برای مشاهده پرتاب ماهواره سنجش از دور «خیام» که توسط شرکت های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود، انجام شد.

لانچ پرتابگر Soyuz-2.1b به همراه این ماهواره در ساعت 08:52 به وقت مسکو انجام شد که با کمک بخش فوقانی پرتابگر «فرگات» با موفقیت در مدار مورد هدف خود قرار گرفته شد. این ماهواره جهت نظارت و بررسی سطح زمین و برای اهداف غیرنظامی طراحی شده است.

طرفین طی این دیدار خاطرنشان ساختند که پرتاب موفقیت آمیز و قرارگیری این ماهواره در مدار، نقطه عطف مهمی در توسعه روابط دوجانبه است که راه را برای گسترش و تقویت بیشتر همکاری های دو کشور در صنعت فضایی باز می کند.

ماهواره خیام

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2022-08-10 09:05

افزودن دیدگاه جدید