کد مطلب: 

265435
یک اقتصاددان: امکان دور زدن تحریم‌ها با رمزارز بانک مرکزی میسر نیست
دکتر کامران ندری، با بیان اینکه بعید است بتوان با رمز ارز بانک مرکزی تحریم‌ها را دور زد، گفت: این رمز ارز یک دریافت کننده‌ای دارد و باید آن را خرج کند. چه کسی می‌آید کالای خود را در ازای رمز ارزی بدهد که نمی‌توان آن را در جایی خرج کرد. همین الان هم پول رایج ما یعنی ریال با چنین چالشی روبرو است.
یک اقتصاددان: امکان دور زدن تحریم‌ها با رمزارز بانک مرکزی میسر نیست

به گزارش سیتنا، دکتر کامران ندری، می‌گوید: ما در دنیا رمزارز‌هایی داریم که میزان انتشار و عرضه آن‌ها محدود است و الگوریتم خاص دارند و از یک حد معینی انتشار آن‌ها بیشتر امکان پذیر نیست. یکی از این رمز ارز‌ها بیت کوین است. رمزارز‌هایی هم داریم که صرفا دیجیتال هستند و آن‌ها را به یک منبع با ارزش همچون نفت متصل می‌کنند. مثل رمز ارزی که در کشور ونزوئلا منتشر شده است. اینکه چه رمز ارزی مد نظر دولت است، این نکته بسیار مهمی است. اما هنوز جزئیات مربوط به آن در دسترس قرار نگرفته و تا این جزئیات در اختیار نباشد، خیلی نمی‌توانیم قضاوت و داوری داشته باشیم.

وی ادامه داد: رمزارز‌های که بیشتر مورد توجه مردم در سراسر دنیا قرار گرفته، ارز‌هایی هستند که ارتباطی با دولت‌ها ندارند و جنبه بین المللی پیدا کرده اند و دولت‌ها با آن‌ها کاری ندارند. این سری رمز ارز‌ها در مبادلات بین المللی به نوعی مورد استفاده قرار گرفته است و برخی کشور‌ها رسماً آن‌ها را پذیرفته اند و برخی هم چشم شان را به روی آن‌ها بسته اند. با این وجود افراد می‌توانند از این رمزارز‌ها استفاده کنند. اما این رمز ارزی که ایران می‌خواهد روی آن سرمایه گذاری کند مشخص نیست که با چه هدفی منتشر می‌شود. بنابراین تا جزئیات بیشتری در رابطه با این برنامه منتشر نشود، امکان اینکه در مورد آن صحبت و تحلیل کرد و گفت چه تاثیری می‌تواند در اقتصاد ما داشته باشد و آیا مورد استقبال قرار می‌گیرد یا خیر، وجود ندارد.

این اقتصاددان در مورد استفاده رمز ارز ایرانی در مبادلات بین المللی نیز گفت: رمز ارزی که شما منتشر می‌کنید و چون صحبت از ارز می‌کنید، پس دارید در مورد پول حرف می‌زنید. کسی که این پول را دریافت می‌کند، چه به صورت رمز ارز باشد و چه به صورت ارز رایج آن کشور، و در برابر آن کالا می‌دهد، باید بشود این را در جایی خرج کند. در چنین شرایطی آن فرد رمز ارز بانک مرکزی را کجا می‌تواند خرج کند؟ فرض کنید صادر کننده‌ای در کشور چین و یا ژاپن، کالای خود را به ما بفروشد و در ازای آن ما این رمز ارز را در اختیار او قرار بدهیم. اما این صادر کننده این رمز ارز را کجا باید خرج کند؟ چقدر با ما رابطه تجاری دارد؟ اصلا دنیا با ما چه اندازه رابطه تجاری دارد؟ این‌ها همه سوالاتی است که باید سیاستگذار به آن‌ها پاسخ دهد.

وی با اشاره به اینکه هیچ کسی درباره جزئیات طرح و پروژه رمز ارز بانک مرکزی صحبت نمی‌کند، افزود: حتی در مسائل خیلی مهم و کلیدی هچون قرار داد ۲۵ ساله با چین یا با روسیه هم شما چیزی از جزئیات این قرارداد‌ها نمی‌بینید و گفته نمی‌شود که ما با طرف مقابل در چه حوزه‌ای قرارداد بسته ایم. تنها یک سری مباحث کلی مطرح می‌شود. در چنین شرایطی وقتی اطلاعات کافی داده نمی‌شود نمی‌توان از خوبی‌های طرح صحبت کرد و نه از تبعات آن، حرفی زد.

ندری با بیان اینکه بعید است بتوان با رمز ارز بانک مرکزی تحریم‌ها را دور زد، گفت: این رمز ارز یک دریافت کننده‌ای دارد و باید آن را خرج کند. چه کسی می‌آید کالای خود را در ازای رمز ارزی بدهد که نمی‌توان آن را در جایی خرج کرد. همین الان هم پول رایج ما یعنی ریال با چنین چالشی روبرو است. مسئله مهمی که در مورد ریال ما مطرح است این است که صادرکننده‌ اگر ریال را از ما دریافت کند، کجا و چگونه باید آن را خرج کند. اما دلار را می‌تواند در بیشتر کشور‌های دنیا استفاده کند. همین سوال را می‌شود در مورد رمز ارز ایران مطرح کرد.

وی اضافه کرد: فرض کنید اعتبار این رمز ارز نفت است، یعنی آن کسی که این رمز ارز را می‌گیرد، می‌تواند بعد بیاید و از ما نفت بگیرد. در این حالت همه چیز بستگی به تحریم‌ها دارد. آیا تحریم‌ها آمریکا اجازه می‌دهد که فرد این نفت را دریافت کند. از طرفی چه ضرورتی دارد وقتی که ما داریم با آمریکا مذاکره می‌کنیم و احتمال برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد، ما چنین رمز ارزی داشته باشیم. این‌ها همه سوال است و باید یکی از مسئولان مربوطه و یا طراحان رمز ارز بانک مرکزی باید پیدا شود و به او گفته شود که به جای کلی گویی، طرح را با جزئیات بیشتری توضیح دهد. اما در کل نباید روی این ایده حسابی باز کرد. چرا که به نظر می‌رسد که طرح این مباحث به دکانی برای کسب درآمد عده‌ای بدل شده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2022-01-19 16:27

افزودن دیدگاه جدید