کد مطلب: 

263261
سردار جلالی: پرونده حادثه حمله سایبری به سامانه سوخت به دستگاه قضا ارسال شد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، گفت: بررسی های فنی حادثه حمله سایبری به سامانه سوخت کشور از سوی کارشناسان سازمان به اتمام رسید و طی نامه‌ای به دادستان کل کشور و سازمان بازرسی پرونده این حادثه را برای رسیدگی قضایی به ترک فعل ها و سایر اقداماتی که لازم است در ادامه این مسیر اتخاذ شود، ارسال شده است.
سردار جلالی

به گزارش سیتنا، سردار جلالی، در بخش خبری ساعت 14، شبکه اول سیما در مورد اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور در بررسی ابعاد فنی حادثه حمله سایبری به سامانه سوخت کشور به چه جمع بندی رسیده است، اظهار داشت: بررسی‌‎های اولیه نشان داد که برنامه دشمن برای حمله سایبری به سامانه مدیریت سوخت، یک حمله زیرساختی ترکیبی از جنس سایبری بوده است که از 4 مولفه تشکیل می‌شد؛ نخست بخش سایبری مبتنی بر استفاده دشمن از ضعف‌ها و آسیب‌پذیری‌های ذاتی سیستم سوخت رسانی، بخش دوم نیز قطع سیستم سوخت و عدم امکان خدمت رسانی به مردم بود. در بخش سوم نیز به دنبال استفاده از ظرفیت رسانه‌های بیگانه، برای برانگیختن مردم بود و بعد هم دعوت مردم به اعتراض و اغتشاش و آشوب.

وی با بیان اینکه این برنامه 4 مرحله ای تنها در مرحله نخست به هدف دست یافت، افزود: با سرعت عمل نهادهای متولی، خدمات سوخت رسانی، ظرف چند ساعت به صورت دستی به مردم ارائه شد. در ادامه به سراغ امن سازی اضطراری به صورت فوری رفتیم. به این صورت که بخش های مختلف، بررسی و مرحله به مرحله به سیستم وصل شد. محله نهایی نیز، امن سازی و مصون سازی نهایی است که هم اکنون در حال انجام است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این نقطه ضعف را به نقطه قوت تبدیل خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: یعنی در معماری جدید سیستم مدیریت سوخت، حتما نقاط ضعف را برطرف خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نکته دیگر این است که این عملیاتی بود که دشمن تلاش می‌کرد به واسطه آن مردم را تحریک کند خاطرنشان کرد: خوشبختانه در مراحل اولیه رسانه ملی با یک حضور به موقع، پای کار آمد و هوشیاری لازم را به مردم داد. این امر سبب شد توطئه‌های دشمن که در حوزه رسانه‌ای به دنبال آن بود عقیم بماند، البته هوشمندی مردم هم در این میان بسیار موثر بود که در واقع این توطئه را خنثی کرد.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: بررسی های فنی این حادثه از سوی کارشناسان سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز به اتمام رسید و طی نامه‌ای به دادستان کل کشور و سازمان بازرسی پرونده این حادثه را برای رسیدگی قضایی به ترک فعل ها و سایر اقداماتی که لازم است در ادامه این مسیر اتخاذ شود، ارسال شده است.

به گفته وی همچنین برنامه مصون‌سازی دائمی و بازطراحی و معماری مجدد سامانه سوخت در دست اقدام است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (1 vote)
سیتنا 3
2021-11-10 11:44

افزودن دیدگاه جدید