کد مطلب: 

261899
روستا‌های کشور تا پایان سال آینده به اینترنت مجهز می‌شوند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تحقق اینترنت در این ۲۰ درصد باقیمانده از روستا‌ها که جزو نقاط سخت، صعب العبور و دورافتاده است به اندازه ۸۰ درصد روستا‌هایی که مجهز به اینترنت شده اند زحمت دارد، اما بر اساس وعده‌ای که به نمایندگان مجلس داده ایم تا پایان سال آینده شاهد پوشش سراسری روستا‌های بالای ۲۰ خانوار در سراسر کشور خواهیم بود.
عیسی زارع پور

به گزارش سیتنا، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از بازدید از پست بانک و دیدار با مدیران و معاونان این بانک در جمع خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد.

اینترنت پرسرعت روستایی چه زمانی به طور کامل تحقق پیدا می‌کند؟

عیسی زارع پور در پاسخ به این سوال گفت: ما هم اکنون نزدیک به ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که بر اساس برنامه ششم توسعه مکلف شده ایم دسترسی آن‌ها را به شبکه اینترنت کشور فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در عرصه اینترنت روستایی انجام شده است و قریب به ۸۰ درصد روستا‌ها به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند افزود: البته ما در این بخش شاهد افت و خیز‌هایی هستیم و در برخی مناطق دورافتاده با کیفیت نامناسب اینترنت مواجهیم که باید ارتقاء کیفیت صورت گیرد.

زارع پور گفت: حدود ۲۰ درصد باقیمانده جزو نقاط سخت، صعب العبور و دورافتاده است و اگر قبلا با ایجاد هر سایت حدود دو و نیم روستا تحت پوشش قرار می‌گرفت الان برای این پنج تا شش هزار روستای باقیمانده برای هر روستا حداقل یک سایت باید احداث کنیم، چون دورافتاده هستند و بعضا ما برای هر روستا بیش از یک سایت می‌خواهیم چرا که نیاز به سایت‌های واسط هم دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ۸۰ درصد روستا‌های کشور مجهز به اینترنت هستند که ۲۰ درصد باقیمانده در مناطق صعب العبور و دورافتاده قرار دارند که تلاش می‌کنیم تا پایان سال آینده این روستا‌ها هم مجهز به اینترنت شوند.

چقدر پست بانک در توسعه روستا‌ها و به خصوص عرصه دیجیتال موفق بوده است؟

عیسی زارع پور پس از بازدید از پست بانک و دیدار با مدیران و معاونان این بانک در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال افزود: پست بانک نقش کلیدی در توسعه اقتصاد روستا‌ها دارد و از طریق آورده‌های مالی و منابعی که می‌تواند تامین کند در دورافتاده‌ترین نقاط کشور حضور پیدا کرده است.

وی گفت: پست بانک در پنج هزار و ۶۰۰ نقطه در سراسر کشور باجه دارد و در کنار بقیه ظرفیت‌های موجود در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از قبیل پست و دفاتر آی سی تی روستایی می‌تواند ظرفیتی را ایجاد کند که منجر به راهبری تحول دیجیتال در روستا‌ها باشد و ما شاهد شکوفایی اقتصاد روستا با محوریت اقتصاد دیجیتال باشیم.

زارع پور افزود: هدفگذاری کردیم با کمک پست بانک بتوانیم چهره محرومیت را از روستا‌ها بزداییم و قطعا در آینده نزدیک باید شاهد توسعه اقتصاد دیجیتال در روستا‌ها خواهیم بود.

خبرنگار: آیا با وجود ده‌ها هزار روستا حضور پست بانک در پنج هزار و ۶۰۰ روستا کم نیست؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال افزود: مسئولان این بانک برنامه ویژه‌ای دارند که این تعداد باجه را افزایش دهند و بر اساس آماری که امروز اعلام شد بیش از ۵۰ درصد جمعیت روستایی کشور تحت پوشش خدمات پست بانک است، اما هدفگذاری ما حرکت به سمت تحقق ۱۰۰ درصدی است.

وی گفت: البته یک سری از روستا‌های زیر ۲۰ خانوار و عشایرنشین هم داریم که شاید شش ماه خالی از سکنه باشد و این روستا‌ها در اولویت‌های بعدی هستند.

با توجه به نزدیک بودن هفته جهانی فضا چه خبر خوشی در این عرصه دارید؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال افزود: خبر خوش این است که ما در دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم به این صنعت بسیار مهم و راهبردی بیش از گذشته توجه کنیم و توسعه همه ظرفیت‌هایی که در بخش‌های مختلف کشور در خصوص ساخت ماهواره، ماهواره بر و کاربردی کردن خدمات فضایی وجود دارد به شکل جدی دنبال شود.

وی گفت: در آینده نزدیک شاهد اتفاق‌های خیلی خوبی در عرصه فضایی خواهیم بود که برای مردم امیدآفرین است.

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 5 (4 رای)
کاربر
2021-10-03 12:48

افزودن دیدگاه جدید