کد مطلب: 

257002
تمدید فراخوان حمایت وزارت ارتباطات از تولیدکنندگان داخلی گوشی همراه هوشمند و تبلت
فراخوان اجرای «طرح جامع حمایت از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی های هوشمند داخلی» از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شد.
تمدید فراخوان حمایت وزارت ارتباطات از تولیدکنندگان داخلی گوشی همراه هوشمند و تبلت

به گزارش سیتنا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: این وزارتخانه با توجه به منویات مقام معظم رهبری و با هدف تحقق شعار سال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» برای ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال، بهره مندی تمامی اقشار جامعه از ابزارهای نوین ارتباطی، هوشمند و توسعه عدالت ارتباطی فراخوانی برای اجرای «طرح جامع حمایت از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی های هوشمند داخلی» صادر کرده بود که این فراخوان تا پایان اردیبهشت ماه تمدید شد.

با اجرای این طرح وزارت ارتباطات از تولید گوشی همراه هوشمند و تبلت، به صورت تامین زیرساخت های تولید (تامین فضای تولید، تست و ارزیابی محصولات) و همچنین اعطای تسهیلات کم بهره و یارانه سود برای سرمایه گذاری ثابت، سرمایه در گردش، تحقیق و توسعه و صادارت محصولات حمایت می کند.

به همین منظور، از تمامی تولیدکنندگان دارای شرایط زیر دعوت می‌ شود مدارک و مستندات خود را حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه به معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشانی الکترونیکی dti@ict.gov.ir ارسال کنند.

همچنین متقاضیان می توانند برای انجام هماهنگی های لازم با شماره های 88117354 یا 88117746 تماس برقرار کنند.

متقاضیان توجه داشته باشند که حمایت‌ها در قالب قراردادها و تعهدات رسمی بین تولیدکنندگان و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود.

همچنین ارسال مدارک و مستندات برای متقاضیان به منزله ایجاد حقوق و برخورداری از حمایت‌ها نیست و موارد درخواست در کارگروه ویژه و تخصصی که به همین منظور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده، بررسی می شود.

حداقل شرایط تولیدکنندگان و توسعه دهندگان:

1- دارای پروانه تولید و بهره برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات و قطعات تولید گوشی هوشمند و تبلت، تجهیزات و قطعات خطوط تولیدی

2- برخوردار از سوابق اجرایی در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی و قطعات همراه هوشمند، تجهیزات و قطعات الکترونیک

3- دارای سایت تولیدی و خطوط تولید مرتبط

مدارک و مستندات مورد نیاز :

1. سوابق تولید گوشی تلفن همراه، تبلت یا سایر تجهیزات الکترونیکی

2. مجوزهای اخذ شده از  وزارت صنعت، معدن و تجارت

3. طرح تجاری مربوط به تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند شامل و نه محدود به موارد ذیل:

  • لحاظ دوره زمانی حداقل 5 سال در تدوین طرح کسب و کار و جزئیات اقدام در سال‌های اجرای طرح
  • میزان سرمایه گذاری انجام شده به تفکیک موارد سرمایه گذاری
  • میزان و نوع حمایت‌های مورد نیاز
  • شرکای تجاری خارجی احتمالی
  • طرح اشتغال و نیروی انسانی
  • مشخصه های فنی و قیمت تمام شده محصول طی سالهای اجرای طرح
  • طرح لازم به منظور ورود به فاز طراحی سخت افزاری و نرم افزاری محصول
  • مشخصه‌های تولید نرم‌افزار و سیستم‌عامل تلفن همراه و قیمت تمام شده در صورت داشتن فعالیت در این حوزه
  • طرح  انتقال فناوری

صرفه‌جویی ارزی بیش از یک میلیارد دلاری با تولید 14 میلیون دستگاه گوشی همراه هوشمند و تبلت

گفتنی است؛ پیش‌تر دکتر سیدستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، گفته بود: از سال 98 شناسایی تولید تلفن همراه هوشمند، حرکت در عرضه و تقاضا، ظرفیت سازی در بازار و بهره‌مندی از ظرفیت اپراتوری در حوزه ارتباطات در قالب یک برنامه منسجم به صورت یک ماموریت ویژه در دستور کار معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت که لازم بود پیش از تخصیص و راهبری منابع مالی، اقدامات و تعاملات جدی با تمامی بازیگران و ذینفعان حوزه گوشی تلفن هوشمند صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: این معاونت برنامه حمایتی جامعی را با همکاری نهادهای ذی‌ربط از جمله سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صمت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی فعال در حوزه تولید و واردات گوشی همراه هوشمند پیگیری کرد در نهایت منجر به تدوین «طرح جامع حمایت از توسعه زیست‌بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی های هوشمند داخلی» شد.


هاشمی درباره هدف اجرای این طرح توضیح داد: ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال در توسعه ارتباطات، بهره‌مندی اقشار جامعه از ابزارهای نوین ارتباطی، توسعه عدالت ارتباطی با تولید گوشی همراه هوشمند و تبلت از طریق تامین زیرساخت‌های تولید شامل تامین فضای تولید، تست و ارزیابی محصولات و تامین مالی واحدهای تولیدی و در نهایت تحقق اهداف مصوب شورای عالی فضای مجازی مبنی بر دستیابی به ۲۰ درصد از سهم بازار گوشی های هوشمند به تولیدات داخلی تا سال را از جمله اهداف این طرح ۱۴۰۴ ذکر کرد.
هاشمی گفت: مزایای اجرای این طرح شامل جلب مشارکت تولیدکنندگان با مشخصه‌های تولیدیِ باکیفیت و تسهیل در دستیابی آنها به بازارهای جهانی و صادرات محصولات، ایجاد ظرفیت تولید با فناوری SKD با مشارکت و حمایت تولیدکنندگان برتر و ارتقای فناوری تولید حداقل به‌صورت CKD و افزایش عمق ساخت و توانمندی‌های داخلی و ایجاد مزیت رقابتی گوشی تلفن همراه ایرانی در بازار داخلی و بازار منطقه در سال‌های اجرایی است.
وی افزود: حمایت از بخش عرضه (تولیدکننده) و تقاضا (مصرف‌کننده) با تأکید بر عدالت ارتباطی و نیز اقدامات بنیادی در حوزه تجهیزات همراه هوشمند از جمله تحقیق و توسعه و دستیابی به فاز طراحی محصول، سرویس‌های پایه و نرم‌افزار از ویژگی‌های دیگر این طرح است.
هاشمی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تا پایان دوره ۵ ساله اجرای این طرح، ایجاد اشتغال پایدار برای 43 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم و صرفه‌جویی ارزی بیش از یک میلیارد دلار با تولید 14 میلیون دستگاه گوشی همراه هوشمند و تبلت را شاهد باشیم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایتهای مالی مستقیم، پیش بینی شده است که بر اساس توافق‌های صورت گرفته با بانک ها و موسسات مالی پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی از منابع داخلی بانک ها انجام شده و وزارت متبوع در چارچوب دستورالعمل های قانونی نسبت به پرداخت یارانه سود تسهیلات مذکور اقدام کند و این موجب تخصیص منابع مالی قابل توجهی به منظور تامین و استقرار تجهیزات خطوط تولید می‌شود.
هاشمی تصریح کرد: با مشارکت اپراتورها و باندلینگ سرویس‌های ارتباطی روی سیم کارت منصوبه در گوشی های ایرانی و تامین پلتفرم‌های فروش اقساطی گوشی به مصرف کنندگان نهایی به صورت B2B و B2C، حرکت خوبی در بخش تقاضای گوشی هوشمند تولید داخل ایجاد می‌شود و به اهداف در نظر گرفته شده در سهم بازار دست می‌یابیم.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2021-05-08 14:38

افزودن دیدگاه جدید