کد مطلب: 

253898
چین با سبقت از آمریکا به مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی در جهان تبدیل شد
گزارش تازه سازمان ملل نشان می‌دهد که چین در سال ۲۰۲۰ میلادی با پیشی گرفتن از ایالات متحده آمریکا به اصلی‌ترین مقصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان تبدیل شده است.
چین با سبقت از آمریکا به مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی در جهان تبدیل شد

به گزارش سیتنا به نقل از یورونیوز، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام کرد که چین در سال گذشته میلادی موفق به جذب ۱۶۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است؛ این در حالی است که در همین مدت تنها ۱۳۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد اقتصاد آمریکا شده است.

اقتصاد ایالات متحده آمریکا به عنوان جذاب‌ترین مقصد سنتی سرمایه‌های خارجی، در سال ۲۰۱۹ شاهد ورود ۲۵۱ میلیارد دلار سرمایه خارجی بود، ولی در همین سال چین شاهد ورود ۱۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بوده است.

البته گزارش آنکتاد نشان می‌دهد که با وجود کسب جایگاه نخست توسط چین در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی جدید، ایالات متحده همچنان مرکز اصلی تجمع سرمایه‌های خارجی است.

چین با سبقت از آمریکا به مهمترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی در جهان تبدیل شد

علی رغم تلاش بسیار دولت ترامپ برای بازگشت شرکت‌های آمریکایی از چین، اما از سال ۲۰۱۷ تا کنون سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در آمریکا سیر نزولی داشته است.

با وجود اینکه دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود شرکت‌های آمریکایی را به خروج از چین و بازگشت به وطن تشویق کرد ولی از سال ۲۰۱۷ تا کنون سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور سیر نزولی داشته است. به طوری که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۷۲ میلیارد دلار و در چین ۱۳۴ میلیارد دلار بوده است.

گزارش آنکتاد حاکی از آن است که در مجموع، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان طی سال ۲۰۲۰ میلادی نزدیک به ۴۲ درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 4.7 (3 رای)
سیتنا 1
2021-01-25 14:32

افزودن دیدگاه جدید