کد مطلب: 

252442
سقوط ارزش سهام بزرگترین تراشه‌ساز چین در پی احتمال تحریم از سوی آمریکا
در پی انتشار خبری به نقل از منابع آگاه مبنی بر آماده شدن آمریکا برای تحریم شرکت نیمه رسانای SMIC و ده‌ها شرکت چینی دیگر، ارزش سهام شرکت SMIC که بزرگترین تراشه ساز چین است، در معاملات بعدازظهر جمعه هنگ کنگ ۴.۳ درصد سقوط کرد.
سقوط ارزش سهام بزرگترین تراشه‌ساز چین در پی احتمال تحریم از سوی آمریکا

به گزارش سیتنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا قرار است حدود ۸۰ شرکت و مجموعه مرتبط با آنها را به لیست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا اضافه کند. این شرکتها به شرکتهایی نظیر هواوی در این لیست خواهند پیوست که دسترسی آنها به فناوری آمریکایی را محدود می کند.

شرکتهایی نظیر هواوی و SMIC در میانه وخامت روابط میان دو اقتصاد بزرگ جهان بر سر مسائل مختلف از تجارت گرفته تا شیوع ویروس کرونا گرفتار شده اند. انتظار می رود ترامپ پیش از این که جو بایدن قدرت را تحویل بگیرد، تحریمهای بیشتری علیه شرکتهای بزرگ چینی وضع کند.

شرکت SMIC که در شانگهای مستقر است، در قلب تلاش چین برای ساخت یک صنعت نیمه رسانا در سطح جهانی و کاهش وابستگی به فناوری آمریکایی قرار دارد. واشنگتن به نوبه خود تلاش چین را تهدیدی ژئوپلیتیکی قلمداد می کند. اضافه شدن شرکتهای چینی به لیست سیاه آمریکا با محروم کردن آنها از فناوری مورد نیازشان، بلندپروازیهای بلندمدتشان را تهدید می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین در واکنش به سرکوبی آمریکا قصد دارد در برنامه پنج ساله بعدی خود حمایت گسترده ای از نسل سوم نیمه رساناها فراهم کند تا خودکفایی داخلی در تولید تراشه ها را افزایش دهد. انتظار می رود شرکت SMIC که مورد حمایت صندوق سرمایه گذاری صنعت مدار یکپارچه چین، صندوق سرمایه GIC سنگاپور و سازمان سرمایه گذاری ابوظبی قرار دارد، نقش مرکزی را در این اقدامات ایفا کند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

میانگین: 2 (1 vote)
سیتنا 1
2020-12-18 10:10

افزودن دیدگاه جدید