کد مطلب: 

252138
«احتکار واکسن کرونا توسط کشورهای ثروتمند؛ نگرانی از ناایمن شدن ۹۰‌ درصد مردم کشورهای کم‌درآمد»
تعدادی از نهادهای امدادی و خیریه هشدار دادند که کشورهای ثروتمند در حال احتکار واکسن کرونا هستند و در مقابل کسانی که در کشورهای کم‌درآمد زندگی می‌کنند شانس ایمن شدن را از دست می‌دهند. این نهادها نگرانند که ۹۰‌ درصد مردم کشورهای کم‌درآمد در سال آینده در برابر ویروس کرونا ایمن نشوند.
«احتکار واکسن کرونا توسط کشورهای ثروتمند؛ نگرانی از ناایمن شدن ۹۰‌ درصد مردم کشورهای کم‌درآمد»

به گزارش سیتنا به نقل از بی بی سی، ائتلاف مردمی واکسن می‌گوید نزدیک به ۷۰ کشور کم‌درآمد تنها قادرند در هر ۱۰ نفر به یک نفر واکسن تزریق کنند. این ائتلاف از نهادهای امداد و بشردوستانه از جمله عفو بین‌الملل و آکسفام تشکیل شده است.

این سازمان‌ها می‌گویند آنها نگرانند ۹۰‌ درصد مردم کشورهای کم‌درآمد در سال آینده در برابر ویروس کرونا ایمن نشوند، در حالی که کشورهای ثروتمند بیشتر از نیازشان واکسن دارند.

واکسن کرونای آکسفورد/استرازنکا متعهد شده است ۶۴ درصد از دوزهای تولید شده را در اختیار مردم کشورهای در حال توسعه قرار دهد.

تا کنون گام‌هایی برای اطمینان از منصفانه بودن دسترسی به واکسن‌ها در سراسر جهان برداشته شده است.

از جمله سازمان جهانی بهداشت با همکاری سازمان‌ها و خیریه‌های همکاری جهانی واکسن و پیشگیری از همه‌گیری، برنامه دستیابی جهانی به واکسن کووید-۱۹ یا کوواکس (COVAX) را به راه انداخت. هدف از این برنامه کمک به خرید و توزیع عادلانه واکسن کرونا اعلام شده است.

راه حل: شرکت‌های دارویی فناوری را به اشتراک بگذارند

در حال حاضر کنسرسیوم جهانی کوواکس وعده داده است ۷۰۰ میلیون دوز واکسن را برای توزیع بین ۹۲ کشور کم درآمد که ثبت نام کرده اند، اختصاص دهد.

اما حتی با وجود اجرای طرح کوواکس، سازمان‌هایی همچون عفو بین‌الملل و آکسفام می‌گویند که میزان تولید شده کافی نیست.

آنها می‌گویند شرکت‌های دارویی برای اطمینان از تولید دوز بیشتر از این دارو، باید فناوری خود را به اشتراک بگذارند.

اتحاد مردمی واکسن از همه شرکت‌های دارویی که روی واکسن‌های Covid-۱۹ کار می‌کنند، خواسته تا فناوری و مالکیت معنوی خود را به اشتراک بگذارند تا میلیاردها دوز بیشتر تولید شود و در دسترس همه نیازمندان قرار گیرد.

احتکار و سفارش بیشتر از نیاز

تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد که در صورت تایید همه واکسن‌ها، کشورهای ثروتمند نه تنها دوزهای کافی را برای واکسیناسیون کل جمعیت خود را در اختیار دارند، بلکه سه برابر جمعیتشان واکسن خریداری کرده‌اند.

به طور مثال گفته شده که کانادا به اندازه‌ای واکسن سفارش داده است که هر کانادایی می‌تواند پنج بار از آن برخوردار شود.

با در نظر گرفتن اینکه اگر کشورهای ثروتمند حدود ۱۴ درصد جمعیت جهان را نمایندگی می‌کنند، آنها عجالتا ۵۳ درصد کل واکسن‌هایی که تا کنون وعده داده شده را خریداری کرده‌اند.

در حال حاضر بریتانیا و روسیه واکسیناسیون سراسری را آغاز کرده‌اند.

آنا ماریوت، مدیر سیاست‌های بهداشتی آکسفام گفت "هیچ کس نباید از دریافت واکسن نجات‌دهنده زندگی به خاطر کشوری که زندگی می‌کند یا میزان پولی که در جیب دارد محروم شود".

او گفت "اما تا زمانی که چیزی تغییر چشمگیری نکند، میلیاردها نفر در سراسر جهان در سال آینده، واکسن ایمنی از بیماری کووید-۱۹ را دریافت نخواهند کرد."

استرازنکا شرکتی که واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد را تولید می‌کند، متعهد شده است که آن را به صورت "غیرانتفاعی" در دسترس کشورهای در حال توسعه قرار دهد.

این واکسن ارزان‌تر از سایز واکسن‌هاست و می توان آن را در دمای یخچال نگهداری کرد؛ موضوعی که توزیع آن را در سراسر جهان آسان‌تر می‌کند.

اما فعالان می‌گویند یک شرکت به تنهایی نمی‌تواند واکسن کافی برای کل دنیا تهیه کند.

واکسن کرونای شرکت‌های فایزر/بایوان‌تک که توزیع و تزریق آن در بریتانیا آغاز شده به زودی از آمریکا و اروپا نیز مجوز می‌گیرد و این بدین معنی است که این واکسن دیرتر به کشورهای کم‌درآمد خواهد رسید.

دو واکسن دیگر یعنی مدرنا و آکسفورد، در تعدادی از کشورها منتظر تأیید هستند.

نتایج مثبت واکسن روسی اسپوتنیک نیز اعلام شده است و چهار واکسن دیگر نیز در مراحل آخر آزمایش قرار دارند.

انتهای پیام

سیتنا 1

امتیاز: 

امتیاز شما: هیچ میانگین: 3 (2 رای)
2020-12-09 12:27

افزودن دیدگاه جدید