کد مطلب: 

243396
دانش‌بنیان‌ها خدمات ویژه زیست‌شناسی مصنوعی ارائه می‌دهند
زیست شناسی مصنوعی حوزه‌ای نوپا و همگرا است. برای توسعه فناوری‌های مرتبط با این حوزه محققان از رشته‌های مختلف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و نتیجه آن ایجاد هم افزایی جدیدی است. ظرفیت‌های مناسبی در کشور برای گسترش این حوزه وجود دارد و به زودی شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه دهنده خدمات ویژه در این حوزه راه‌اندازی می‌شوند تا فعالیت‌ها را شتاب دهند.
دانش‌بنیان‌ها خدمات ویژه زیست‌شناسی مصنوعی ارائه می‌دهند

به گزارش سیتنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی محمد سلطانی رییس مرکز فناوری‌های راهبردی همگرا معاونت علمی یکی از اولویت‌های این مرکز در سال جاری را شکل‌گیری شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ویژه زیست شناسی مصنوعی دانست و گفت: کاربردهای زیست شناسی مصنوعی در حال گسترش است. اکنون فناوری‌هایی در این حوزه عرضه شده است که فاصله کمی تا بازار دارند و تعداد این محصولات با سرعت در حال افزایش است.

وی ادامه داد: با توجه به این نکات این حوزه همگرا مورد توجه مرکز قرار گرفت تا با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در کشور داریم آن را توسعه دهیم. در نخستین گام نیز امسال در نظر داریم به شکل گیری 2 تا 3 شرکت فناور کمک کنیم تا خدمات ویژه زیست شناسی مصنوعی را ارائه دهند.

رییس مرکز فناوری‌های راهبردی همگرا معاونت علمی با اشاره به اینکه زیست شناسی مصنوعی به دنبال طراحی‌های هدفمند در دنیای زیست‌شناسی است، بیان کرد: این حوزه بازطراحی سامانه‌های زیستی طبیعی موجود برای اهداف قابل‌استفاده را دنبال می‌کند. با توجه به نوظهور بودن آن مطالعه و تحلیل اسناد بالادستی (نقشه‌راه، برنامه‌های استراتژیک) کشورهای پیشرو شامل اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و چین، تحلیل مقالات و پتنت‌های این حوزه و بررسی روندها و شناسایی فناوری‌های توانمندساز این حوزه را در مرکز انجام داده‌ایم. البته مطالعه بازار و کاربردهای بالقوه زیست‌شناسی مصنوعی در دنیا و تهیه پایگاه داده‌ای از شرکت‌‎های حوزه زیست‌شناسی مصنوعی در دنیا نیز از اقدامات انجام شده دیگر در این حوزه است تا با نگاهی روشن فعالیت‌ها در این حوزه را دنبال کنیم.

سلطانی همچنین گفت: نیروی انسانی توانمند و فعال برای توسعه این حوزه امری ضروری است در همین راستا در قالب دوره‌های آموزشی و انجام پروژه‌های کاربردی و بسترساز پرورش این نیروی انسانی را برای سال جاری در نظر داریم تا هسته اولیه‌ای از دانشجویان توانمند در دانشگاه‌های برتر کشور را داشته باشیم. همچنین توسعه فناوری دو تا سه محصول کلیدی در این حوزه نیز از برنامه‌های دیگرمان در سال جدید است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2020-04-07 11:19

افزودن دیدگاه جدید