کد مطلب: 

238937
استفاده از ظرفیت‌های کریدور فاوا برای سرعت بخشیدن به حوزه‌ی فضایی کشور
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در بحث کریدور فاوا، ما ظرفیت بسیار مهم و بزرگی داریم و آماده‌ایم که از این ظرفیت در حوزه فضا هم به نحو مطلوبی استفاده شود و کمک کنیم که این کار پیش برود.
استفاده از ظرفیت‌های کریدور فاوا برای سرعت بخشیدن به حوزه‌ی فضایی کشور

به گزارش خبرنگار سیتنا، دکتر سید ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنجمین نشست ارائه دستاوردهای پژوهشی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران که در محل این پژوهشگاه برگزار شد، از ظرفیت‌ها و امکانات فراهم شده در این معاونت برای پیشبرد موضوعات پژوهشی و فناوری سخن گفت.

بنا به این گزارش، دکتر هاشمی در ابتدا، به اهمیت بحث پژوهش اشاره کرد و اظهار نمود: پژوهش به هیچ عنوان هزینه نیست، بلکه سنگ زیربنای توسعه‌ تمامی صنایع و کشورهاست. بنابراین، باید به بحث پژوهش به‌صورت ویژه توجه کرد و عنایت خاصی به تحقیق و توسعه در حوزه‌های مختلف داشت.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری در این خصوص به عرصه علم و فناوری فضایی اشاره کرد و گفت: زمانی به حوزه فضا به‌عنوان حوزه اقتدار نگاه می‌شد، اما امروز با نگاه اقتصادی نیز به آن نگریسته می‌شود. بنابراین، حتما ما در حوزه فضا هم شاهد تحولات جدی در آینده نزدیک خواهیم بود و حوزه فضایی هم متاثر از مباحث تحقیقاتی و تحولات آن خواهد بود.

وی افزود: بنا بر این، ما باید با نگاه مبتنی بر آینده‌نگاری، برنامه‌هایمان را ترسیم کنیم و اگر چنین نشود، تکنولوژی منتظر ما نمی‌ماند و ممکن است اتفاقات بسیاری بیفتد که شاید امروز حتی نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم، چنانکه زمانی صحبت از این بود که دوربینی با رزولوشن مثلا ۱۰ مگاپیکسل، خیلی با کیفیت است، اما امروزه می‌بینیم کیفیت دوربین‌ها به نحوی است که با استفاه از تکنولوژی که ساختارش، عمدتا نه اپتیکال زوم که دیجیتال زوم هستند، شگفتی خلق می‌شود. اما، آیا ما در بحث ماهواره‌های سنجشی شاهد این تحول و این نگاه نخواهیم بود؟ آیا ضرورت ندارد که توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته باشیم؟ بدون تردید، بلی.

در ادامه، دکتر هاشمی به ظرفیت‌هایی اشاره کرد که در حوزه معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بهره‌برداری در فعالیت‌های پژوهشی و فناوری فراهم شده که از جمله ظرفیتی است که بسترش با مجموعه بنیاد ملی نخبگان ایجاد شده و تفاهم‌نامه شهید احمدی روشن است و گفت: این ظرفیتی است که می‌شود با شکل‌گیری هسته نخبگانی با نگاه حل مسئله و البته با نگاه ویژه‌، به حل مسائل حوزه فضایی صورت پذیرد.

وی افزود: ظرفیت دیگر در معاونت فناوری و نوآوری، کریدور فاوا است. در بحث کریدور فاوا، ما ظرفیت بسیار مهم و بزرگی داریم و آماده‌ایم که از این ظرفیت در حوزه فضا هم به نحو مطلوبی استفاده شود و کمک کنیم که این کار پیش برود.

دکتر هاشمی به کاربرد فناوری فضایی اشاره کرد و گفت: این فناوری‌ها در حوزه مسائل شهری و مدنی نیز می‌تواند راهگشا باشد چنانکه امسال، در موضوع سیل، داده‌های سنجش از دور در خدمت ستاد مدیریت بحران و  برآورد خسارات سیل قرار گرفت.  

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در بحث پژوهش باید به‌ دو نکته توجه ویژه شود، نکته اول این است که پژوهش حتما باید مسئله‌محور باشد. یکی از مسائلی که معمولا با آن مواجه می‌شویم، پژوهش‌های عرضه‌محور است که بر اساس یک نیاز واقعی طراحی نمی‌شوند و این موضوعی است که می‌تواند نگاه ما را به پژوهش دچار تردید بکند.

وی گفت: خوشبختانه، در مجموعه فضایی کشور، نگاهی که به پژوهش وجود دارد و شاهد آن هستیم، نگاهی مبتنی بر حل مسئله است.

دکتر هاشمی افزود: نکته دوم، این است که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز پژوهشی کشور در کنار شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ شکل می‌گیرند، چنانکه بزرگ‌ترین مراکز پژوهشی که حداقل در حوزه IT می‌شناسیم، مراکز پژوهشی است که در کنار مراکزی مثل گوگل، IBM، آمازون، علی‌بابا و نظایر آن به چشم می‌خورد. این خود حاکی از این است که مراکز پژهشی ما مادامی اثرگذار هستند و می‌توانند نقش اساسی خود را در بحث توسعه ایفا کنند که مبتنی بر نیاز بوده و در کنار صنعت شکل بگیرند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات همچنین گفت: انتظار می‌رود و البته همین‌گونه است که پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در حوزه‌های فضایی شاهدش هستیم، حاکی از این است که هر موقع به پژوهش با هدف حل مسئله نگاه شده، پیشرفت‌های ارزشمندی رقم زده شده است.

دکتر هاشمی در خصوص اهمیت تحقیق گفت: پژوهش در زندگی بشر باعث تحول شده است. آن‌چه که امروزه تحت عنوان تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتال از آن یاد می‌شود، کارکرد ملموس بحث پژوهش است.

یکی از مصادیق آن در بحث پردازش گفتار و شناخت گفتار است، که کمتر از یک دهه پیش، در مراکز پژوهشی تلاش می‌شد که شناخت گفتار یا تشخیص صدا با دقتی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد انجام شود، اما امروز، مشاهده می‌شود که تشخیص صدا بدون یک بستر آموزشی و قوی محاسباتی، در گوشی‌های ما محقق شده است و این یک پیام دارد که باید به آن توجه کرد. موضوعاتی که در گذشته‌ای نه چندان دور قابل باور نبودند، امروزه به‌صورت عینی به‌صورت یک اپلیکیشن در اختیار همگان قرار گرفته است و این بدون هیچ تردیدی زندگی بشر را متاثر از خود خواهد کرد.

دکتر هاشمی همچنین گفت: نکته بعدی، بحثی است تحت عنوان BCI .BCI یعنی ارتباط بین کامپیوتر و مغز، یا به اصطلاح Brain and Computer Interaction، بدین مفهوم است کلاهی که با آرایه‌ای از سنسورها و الکترودها در قالب هدست، روی سر قرار می‌گیرد و از این طریق، می‌توان آن چیزی که در مغز می‌گذرد را به‌نحوی تحلیل و حتی به یک کامند تبدیل کرد که کارکرد آن برای به حرکت درآوردن اندام‌های حرکتی در افراد معلول از طریق ارسال سیگنال‌هایی است که دستوراتی که در مغز صادر می‌شوند را بتواند تشخیص دهید.

وی افزود: بدون تردید، دانشگاه‌های ما می‌توانند در بحث پژوهش نقش محوری ایفا بکنند و امروز به‌غایت خوشحال شدم گزارشی که دوستان دادند، بسیاری از پروژه‌هایی که در مجموعه پژوهشگاه فضایی شکل گرفته، با تعامل نزدیک و مستمر با دانشگاه‌های سراسر کشور بوده و این جای خرسندی و خوشحالی است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2019-12-18 18:57

افزودن دیدگاه جدید