کد مطلب: 

233186
صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در پرداخت خسارت سیل با استفاده از داده‌های فضایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در جلسه هیات‌ امنای پژوهشگاه فضایی، بابیان اینکه صنعت فضایی یک حوزه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت است، تأکید کرد که در یک نمونه، پژوهشگاه فضایی در حوزه کاربردی کردن صنعت فضایی باعث صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در موضوع پرداخت خسارت سیل شد.
صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در پرداخت خسارت سیل با استفاده از داده‌های فضایی

به گزارش سیتنا، جلسه هیات‌ امنای پژوهشگاه فضایی به ریاست محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور سیروس موثقی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات؛ مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران؛ حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی و سایر اعضای هیئت‌امنا برگزار شد.

آذری جهرمی، رئیس هیات‌ امنای پژوهشگاه فضایی، بابیان اینکه در یک سال و نیم اخیر، حرکت پژوهشگاه به‌ویژه در حوزه کاربردی کردن صنعت فضایی بسیار خوب و موفق بوده است گفت: یک‌قلم از اموری که پژوهشگاه در این رابطه پیش برد بحث علمی و دقیق برآورد خسارت سیل ابتدای امسال بود.

وی افزود: وقتی به آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور، اعلام کردیم که توان برآورد سیل با استفاده از داده‌های فضایی را داریم، انصافاً پای‌کار ایستاد تا پرداخت خسارت‌ها، با استفاده از داده‌های فضایی به‌صورت دقیق و علمی انجام شود.

وزیر ارتباطات ادامه داد: پیش از آن اطلاعات خیلی عجیبی برای برآورد خسارت سیل درآمده بود. به‌طور نمونه زمین ۳۰۰ متری، ۳۰۰ هکتاری اعلام‌شده بود؛ زمینی که کشت نشده بود را کشت‌شده اعلام کرده بودند و... . بنابراین تنها همین یک اقدام پژوهشگاه فضایی، باعث شد تا بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در موضوع پرداخت خسارت سیل صرفه‌جویی شود که به آقای رئیس‌جمهور هم اعلام کردیم، این در حالی است که از ابتدای تأسیس پژوهشگاه فضایی تا الان، ۱۵۰۰ میلیارد تومان خرج تحقیقات در حوزه صنعت فضایی نشده است.

آذری جهرمی بابیان اینکه اینها تنها یک نمونه از کاربردهای صنعت فضایی است که می‌تواند منجر به بهبود مدیریت و افزایش بهره‌وری شود گفت: البته بااین‌حال شاهد مخالفت‌ها و مقاومت‌های جدی هم بوده‌ایم. چراکه یکی از ثمرات کاربردی شدن صنعت فضایی شفافیت است و شفافیت هم همواره مخالفان خاص خود را دارد.

وی در ادامه بابیان اینکه یک نمونه دیگر استفاده از داده‌های فضایی، کشف مزرعه کشت خشخاش بود گفت: اگرچه بعد از اعلام ما، طی مصاحبه‌هایی وجود این مزرعه را تکذیب کردند اما ما که می‌دانستیم چنین مزرعه‌ای وجود دارد؛ درواقع هدف ما این بود که درباره واقعیت‌ها شفاف‌سازی کنیم و با استفاده از داده‌های فضایی، جلوی جنایتی که متأسفانه در کشور در حال انجام بود، گرفته شد.

وزیر ارتباطات افزود:استفاده از کاربردهای صنعت فضایی در حال فراگیر شدن است و توافقنامه‌هایی با نهادها و وزارتخانه ها برای استفاده از داده‌های فضایی در حال امضا شدن است، بنای ما این است که دستگاه‌ها تا یک سال آینده از داده‌های فضایی استفاده کنند اما کم‌کم از سال آینده پژوهشگاه باید به سمت شیوه‌هایی برای کسب درآمد از داده‌های فضایی پیش برود. بخشی از این درآمد را هم خود پژوهشگاه کسب و امکان استفاده از بخشی دیگر را برای بخش خصوصی فراهم کند.

رئیس هیئت‌امنای پژوهشگاه فضایی گفت: باوجود محدودیت‌ها اجازه نداده‌ایم که در تأمین منابع مالی پژوهشگاه، مشکلی ایجاد شود و با اولویت نخست، منابع مالی این مرکز را تأمین کرده‌ایم چراکه اعتقادداریم صنعت فضایی یک حوزه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت است.

آذری جهرمی در خاتمه با گرامی داشت یاد و خاطره سه شهیدی که سال گذشته در جریان تحقیقاتی در پژوهشگاه فضایی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند گفت: انصافاً مجموعه پژوهشگاه و سازمان فضایی هم در جوان‌گرایی و هم در حرکت جهادی و هم در بی‌منت و پرتلاش کار کردن و ملاحظات جمعی را بر ملاحظات شخصی ارج دانستن بسیار خوب عمل کردند و امیدواریم که این روند را در آینده ادامه دهند.

در ادامه این جلسه، سیروس موثقی، نایب‌رئیس هیات‌ امنای پژوهشگاه فضایی، با تأکید بر تدوین سند نیروی انسانی مبتنی بر برنامه‌های کلان پژوهشگاه، در راستای برنامه فضایی کشور، خواستار همکاری و هماهنگی بیشتر با اعضای هیئت‌امنا شد.

حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه نیز با ارائه مختصری از عملکرد یک‌ساله پژوهشگاه، ارتقای سطح علمی و کاربردی‌تر شدن فعالیت‌های فضایی را از اولویت‌ها و اهداف پژوهشگاه برشمرد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 1
2019-09-02 13:13

افزودن دیدگاه جدید