کد مطلب: 

201793
لغو طرح آمریکا برای ممنوعیت حمل لپ‌تاپ در هواپیما
اگرچه مقررات جدید امنیت پرواز هواپیماهایی که به آمریکا سفر می‌کنند سخت‌گیرانه است اما یک مورد از آن حذف شده است؛ ممنوعیت حمل لپ‌تاپ داخل هواپیما. هم‌اکنون این ممنوعیت در هشت کشور جهان اجرایی است که انتظار می‌رود متوقف شود.
لغو طرح آمریکا برای ممنوعیت حمل لپ‌تاپ در هواپیما

به گزارش سرویس بین الملل سیتنا، آمریکا تدابیر امنیتی سخت‌گیرانه‌ی جدیدی را برای بالا بردن امنیت پروازهایی که به این کشور وارد می‌شوند مقرر کرده است. در عوض طرح جنجال‌برانگیز ممنوعیت حمل لپ‌تاپ در هواپیما از مجموعه این تدابیر حذف شده است.

پیش از این در ماه مارس امسال اعلام شده بود حمل لپ‌تاپ به داخل هواپیماهایی که مبدا آن‌ها هشت کشور عمدتا مسلمان بود ممنوع است. این اقدام به گفته‌ی مسئولان به منظور پیشگیری از پنهان کردن و حمل بمب از طریق لپ‌تاپ‌ها در نظر گرفته شده بود. حالا مقامات وزارت امنیت کشور آمریکا می‌گویند که کشورهای گنجانده شده در طرح پیشین هم می‌توانند در صورتی که با مقررات جدید خود را به خوبی وفق دهند ممنوعیت لپ‌تاپ در کابین را لغو کنند.

در تدابیر امنیتی جدید، دستور داده شده است که تفتیش مسافران ۱۰۵ کشور جهان و وسایل الکترونیکی آن‌ها افزایش بیابد. به شرکت‌های هواپیمایی نیز ۱۲۰ روز فرصت داده شده است که یا با این تدابیر خود را منطبق کنند و یا با ممنوعیت حمل لپ‌تاپ در کابین مواجه شوند. حتی خطر آن وجود دارد که حق پرواز آن دسته از شرکت‌هایی که با این مقررات خود را وفق ندهند به داخل آمریکا ملغی شود.

این مقررات جدید که به گفته کارشناسان آمریکایی و اروپایی در سه هفته آینده اجرایی خواهد شد، زمان کنترل مسافران و وسایل آن‌ها را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد. این مقررات ۳۲۵ مسافر در حدود دو هزار پروازی را که در روز وارد آسمان آمریکا می‌شوند تحت تاثیر قرار خواهد داد. آن‌ها از ۲۸۰ فرودگاه ۱۰۵ کشور جهان و از طریق ۱۸۰ هواپیمایی روزانه به آمریکا پرواز می‌کنند.

جان کلی، وزیر امنیت کشور، روز چهارشنبه (۲۸ ژوئیه/ ۷ تیر) با اعلام مقررات جدید تاکید کرد: «دشمنان ما در حال تلاش مداوم برای پیدا کردن روش‌های جدید مخفی کردن مواد منفجره، استخدام خودی‌ها، و هواپیماربایی هستند.»

او گفت که آمریکا نمی‌تواند یک به یک سراغ تهدیدها برود، بلکه در عوض باید تدابیر همه جانبه‌ای را لحاظ کند که "امنیت مسافران را تضمین و دستیابی به موفقیت برای تروریست‌ها را سخت کند."

اتحادیه شرکت‌های هواپیمایی آمریکا (A4A) از مقررات از وزارت امنیت کشور انتقاد کرده است که برای تنظیم مقررات پرواز با این اتحادیه همفکری نمی‌کند.

اگرچه تدابیر امنیتی جدید نیز سختگیرانه خوانده شده‌اند اما لغو ممنوعیت حمل لپ‌تاپ موجب خشنودی بسیاری از افراد و شرکت‌ها شده است. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در پی این ممنوعیت نگران کاهش درآمد خود بودند.

کارشناسان امنیت پرواز نیز پیش از این هشدار داده بودند که احتمال آتش گرفتن باطری‌های لیتیومی در بار مسافران خطری جدی است.

ممنوعیت حمل وسایل الکترونیکی "بزرگ‌تر از یک گوشی هوشمند" در حال حاضر در کابین هواپیماهایی که از کشورهای ترکیه، مراکش، مصر، امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی و اردن به مقصد آمریکا پرواز می‌کنند در حال اجراست.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2017-06-30 16:02

افزودن دیدگاه جدید