کد مطلب: 

192508
علی جنتی در آیین تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
امکان جلوگیری از انتشار اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در حوزه فضای مجازی و شبکه های مجازی معتقد‌ بودیم که امکان جلوگیری از انتشار اطلاعات وجود ندارد بلکه باید با تولید بیشتر محتوا، فضای مجازی را از محتوای مدنطر خود پر کنیم.
امکان جلوگیری از انتشار اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد

به گزارش سیتنا، «علی جنتی» در آیین تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت، گفت: از ابتدای قبول مسئولیت، تلاشم اجرای سیاست های دولت و حفظ کرامت و منزلت اهالی فرهنگ و هنر بود، ولی متاسفانه از همان ابتدای فعالیت دولت یازدهم، اتاق های فکر برای تخریب دولت و بویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کردند.

وی با اشاره به روند شروع به کار خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همواره تلاش کردم از نیروهای توانمند، متخصص، کارآمد و معتقد به نظام در این وزارتخانه استفاده کنم.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شعارهای انتخاباتی رییس جمهوری در حوزه فرهنگی و هنری، افزود: همواره تلاشم این بود که حمایت از آزادی اندیشه، آزادی بیان، قانون گرایی، توجه و اهتمام به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را سرلوحه امور قرار دهم.

جنتی به تشکیل اتاق فکر مقابله با موسیقی در خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: این اتاق های فکر با کمک سایت ها و رسانه های خود مساله تک خوانی خانم ها را طرح کردند، در حالیکه فقط سه خانم طی سه سال گذشته مجوز تک خوانی، آن هم فقط برای بانوان و بدون فیلمبرداری داشته اند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این همه در حالی بود که بر اساس فتوای مقام معظم رهبری، تکخوانی یا جمع خوانی اصلا مطرح نیست و فقط نباید مفسده انگیز باشد.

وی همچنین به موضوع برگزاری کنسرت ها اشاره کرد و افزود: همین اتاق های فکر ایرادهای زیادی به برگزارکنندگان و موسیقیدانان گرفتند و حتی به پوشش آنان اعتراض کردند تا ما برای همه آنان شیوه نامه نوشتیم و رعایت شد اما باز هم به حجاب کسانی که به کنسرت‌ می رفتند ایراد گرفتند و بعضی شهرها دیگر کنسرت برگزار نکردند، اول مشهد، قم، شیراز و دستگاه قضایی، ائمه جمعه و نیروی انتظامی و نیروهای خودسر همه در برابر کنسرت ها صف آرایی کردند.

جنتی در عین حال گفت: البته کار زیادی در قبال اهالی فرهنگ و هنر نشد اما سعی و تلاشم این بود که کرامت و منزلت این اهالی حفظ شده و این قشر همگام با تحولات جهانی حرکت کرده و در ایستایی نمانند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، صیانت از فرهنگ، تقویت فرهنگی و کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، کمک به تشکل های فرهنگی، تفویض آزادی های قانونی، رونق اقتصاد فرهنگ و خلاق، گسترش ارتباطات و تعاملات بین المللی را از جمله سرفصل های اولویتی این وزارتخانه عنوان کرد که با جدیت دنبال شده است.

جنتی درمورد اتاق های فکر مقابله با هنرهای نمایشی نیز خاطرنشان کرد: در همین تهران هر شب ۱۰۰ اجرا روی صحنه می رود و امکان نظارت بر همه این اجراها نیست اما این‌ اتاق های فکر ناظرانی در همه این ‌نمایش ها دارند و به محض اینکه یک‌ دیالوگی خلاف سلیقه آنها در نمایشی گفته می شود یا حجاب بازیگری در حین انجام کار کمی رعایت نمی شود آن را در جامعه با قدرت طرح و نشر می کنند.

وی ادامه داد: در حوزه کتاب مدت ها می گفتند این دولت به ممیزی کتاب اعتقادی ندارد در حالیکه تنها بر اساس وعده های انتخاباتی ریاست جمهوری می خواستیم ممیزی پیش از نشر را به ناشران بسپاریم که آن هم ناشران قبول نکردند و روند گذشته را طی کردیم اما اینطور تبلیغ می کردند که نظارتی روی چاپ کتاب ها نیست.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نگاه ما در حوزه فرهنگ حمایت از همه نیروهای فرهنگی و هنری کشور در حوزه های مختلف بویژه از پیشکسوتان بود تا زاویه اصحاب فرهنگ و هنر را با نظام کاهش داده و هنر آنها را در خدمت نظام قرار دهیم.

وی اظهار کرد: در حوزه فضای مجازی و شبکه های مجازی معتقد‌ بودیم که امکان جلوگیری از انتشار اطلاعات وجود ندارد بلکه باید با تولید بیشتر محتوا، فضای مجازی را از محتوای مدنطر خود پر کنیم.

جنتی، استفاده از ظرفیت های فناوری اطلاعات، گفتمان سازی برای اقتصاد مقاومتی و حمایت همه جانبه از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه را نیز از دیگر سرفصل ها و سیاست های دنبال شده طی سه سال گذشته در دولت یازدهم برشمرد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین صیانت از فرهنگ، تقویت فرهنگی و کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، کمک به تشکل های فرهنگی، تفویض آزادی های قانونی، رونق اقتصاد فرهنگ و خلاق، گسترش ارتباطات و تعاملات بین المللی را از جمله سرفصل های اولویتی این وزارتخانه عنوان کرد که با جدیت دنبال شده است.

جنتی به چالش های موجود درگیر با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالهای گذشته نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه هر روز برای ما یک چالش و سوژه و حاشیه درست می کردند، از این رو مجبور بودیم مدت زمان زیادی از وقت کاری را صرف پاسخگویی کنیم و این باعث می شد که از کارها باز بمانیم.

وی گفت: کشور به نشاط و امیدبخشی به اصحاب فرهنگ و هنر نیاز دارد تا آنها به جامعه امید بدهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار حفظ سرمایه های اجتماعی کشور شد و افزود: باید سرمایه های اجتماعی و فرهنگی خود را حفظ کنیم.

جنتی همچنین با تشکر از اهالی فرهنگ و هنر و معان اول رییس جمهوری، ابراز امیدواری کرد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به سوابق فرهنگی بتواند این وزارتخانه را یک گام به جلوتر ببرد.

وی در پایان از صالحی امیری برای پذیرش این مسئولیت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری برای حمایت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برای پشتیبانی های فرهنگی همچنین معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردانی کرد.

در این مراسم لوح تقدیری از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هدایایی از سوی معاون اول رییس جمهوری به جنتی تقدیم شد.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2016-11-08 18:02

افزودن دیدگاه جدید