کد مطلب: 

187709
کمیسیون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران سمینار آشنایی با آزمایشگاه ها و فرآیند ارزیابی امنیتی محصولات فناوری اطلاعات را برگزار کرد.

به گزارش سیتنا، این سمینار تخصصی، عصرامروز سه شنبه 11 خردادماه از ساعت 14الی 17 در سالن کنفرانس سازمان و با حضور پرشور مدیران و کارشناسان حوزه امنیت و فناوری اطلاعات و نمایندگان پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات برگزار شد.

در ابتدا، بهناز آریا، مسئول کمیسیون افتای سازمان به تشریح اهمیت و ضرورت  آشنایی با فرایند ارزیابی امنیتی محصولات IT در آزمایشگاه ها پرداخت و در خصوص اهداف آن گفت: این سمینار که از سری سمینارهای آشنایی کمیسیون افتا است و با هدف فرهنگ‌سازی و ارتقاء دانش امنیت عمومی برگزار می شود، قصد دارد فرایند ارزیابی محصولات حوزه امنیت را در آزمایشگاه های کشور شفاف سازی کند؛ موضوعی که همواره مورد تقاضا و دغدغه شرکت ها و فعالان این حوزه بوده است.

به گفته آریا از دیگر اهداف این سمینار افزایش تعامل سازنده میان آزمایشگاه ها متقاضیان ارزیابی محصولات است.

او درخصوص بهبود و توسعه ارتباط آزمایشگاه های ارزیاب حوزه افتا با بدنه این صنف گفت: برای نخستین بار از طریق برگزاری این سمینار، فعالان و عرضه کنندگان محصولات حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات می توانند ضمن آشنایی بیشتربا فرایند ارزیابی آزمایشگاه ها ، ارتباط بهتری را به منظور تسریع روند کسب و کار خود ایجاد کنند و با طی مراحل لازم و رعایت استانداردهای مربوطه، ارزیابی لازم برای محصولاتشان را با موفقیت پشت سر بگذارند و یا محصولاتی مطابق استانداردهای لازم تولید کنند.

در این سمینار مهری یحیایی، عضو کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران و  مدیر آزمایشگاه امنیت مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به عنوان سخنران سمینار، به بیان سرفصل های آن و ضرورت حفظ استانداردهای امنیتی محصولات فناوری اطلاعات پرداخت.

یحیایی در این رابطه به تشریح سرفصل های این سمینار و به ویژه تبیین استانداردهای مرجع در دنیا و ایران  و روش های ارزیابی امنیتی محصولات طبق استانداردهای بین المللی پرداخت.

او در ادامه روال های ارزیابی در ایران، مستندات و ملزومات ارزیابی در حوزه فاوا را معرفی کرد و در انتها شاخص های ارزیابی امنیتی محصولات را مورد بحث و بررسی قرار داد.

سرفصل های این سمینار تخصصی شامل مواردی همچون معرفی آزمایشگاه‌های بین‌المللی ارزیابی امنیتی و نحوه عملکرد آنها، لزوم ارزیابی امنیتی محصولات و آشنایی با انواع ارزیابی‌ها،معرفی استانداردهای حوزه ارزیابی امنیتی محصولات،معرفی استانداردهای مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها، معرفی فرآیند ارزیابی در ایران و نحوه اخذ گواهینامه امنیتی محصول سرفصل های این سمینار تخصصی  بودند.

در پایان این سمینار، جلسه پرسش و پاسخ میان شرکت کنندگان و سخنران سمینار برگزار شد که در طی آن به پرسش ها و ابهامات به تشریح پاسخ داده شد.

به دلیل استقبال فراوان از این سمینار، کمیسیون افتای سازمان قصد دارد مجددا در آینده این سمینار را برگزار کند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

امتیاز: 

هنوز رأی ندارید

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه

گزارش / گفتگو