کد مطلب: 

178013
گزارش تکمیلی همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و رویکردهای نسل پنجم ارتباطات
همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و رویکردهای نسل پنجم ارتباطات با هدف بررسی رویکرد صنعت مخابرات کشور در گذر به نسل آینده ارتباطات امروز با حضور مسئولان و مدیران اپراتورهای کشور آغاز به کار کرد.
گزارش تکمیلی همایش فرصت‌ها، چالش‌ها و رویکردهای نسل پنجم ارتباطات

به گزارش خبرنگار سیتنا، همایش نسل پنجم ارتباطات با حضور دکتر خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نمایندگانی از اپراتورهای مخابراتی کشور در پژوهشگاه در حال برگزاری است.

بنا بر این گزارش رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش گفت: با تربیت نیروی انسانی خبره می توانیم تولیدات پژوهش محور را بر مبنای نیاز بازار، تنظیم و برای کشور تولید ارزش و ثروت کنیم.

وی این همایش را بسترساز فناوریهای جدید از نظر شناسایی پژوهش و تولید و به کارگیری آنها در داخل کشور برشمرد و گفت: این همایش با هدف جهت گیری فعالیت های پژوهشی در کشور برگزار شده تا با استفاده از ظرفیت های دانشگاهی و شرکتی به سرانجام برسد.

خوانساری با اشاره به این که هر فناوری جدید باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد، گفت: نیازهای جوامع به تکامل فناوری های موجود یا انقلاب در فناوریها انجامیده و از این رو، فناوری نسل 5 نیز باید پاسخگوی نیازها و توجیه کننده سرمایه گذاری شرکت ها و دانشگاه ها در سراسر دنیا باشد.

وی با اشاره به نیازهای ارتباطی جامعه گفت: باید دید با توجه به این نیازها، آیا معماری نسل 4 به تنهایی پاسخگو ی نیازهای جامعه باشد.

وی خاطر نشان کرد: نسل 5 یک فناوری مخابراتی و ارتباطی صرف نیست و تمام صنایع را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر صنعتی خود را با این فناوری تطبیق ندهد دچار چالش می شود.

خوانساری با اشاره به شروع مطالعات در این مورد از یکسال پیش ابراز امیدواری کرد این همایش بتواند جهت گیری پژوهشی همه دست اندرکاران را مشخص کرده و منجر به مشارکت در تولید علم در این حوزه شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز که در همایش مذکور سخنرانی داشت، با تاکید بر دغدغه های موجود در حاکمیت گفت: لازم است از قبل پیش بینی کرد چرا که ما فناوری را در قبال حفظ ارزشها می پذیریم نه این که تکنولوژی ارزشهای ما را هدف قرار دهد.

علی‌اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این همایش گفت: به اندازه کافی فرصت داریم تا طرحی آماده کنیم که مسایل مختلف فناوری از دید آموزشی‌، تحقیقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را در آن ببینیم.

وی با تاکید بر جلوگیری از شتابزدگی در ورود فناوری به کشور، از بررسی نسل پنجم در یک بازه زمانی منطقی خبر داد و افزود: ورود با دقت و تامل به معنی به تاخیر انداختن تکنولوژی و منفعل عمل کردن نخواهد بود و می خواهیم  با چشم باز وارد عرصه فناوری 5G شویم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یکی از بحث‌های نسل پنجم ارتباطات را امنیت، حریم خصوصی و حقوق شهروندی دانست و خاطر نشان کرد: در آینده، مسایل فرهنگی، امنیتی و حفظ حریم شخصی پاشنه آشیل نسل های پیشرفته است برای این که حجم ارتباطات و اتصالات افزایش می یابد و لازم است از قبل برنامه ریزی شود.

وی این نشست را هم اندیشی، همفکری و بینش آینده برشمرد و افزود: مساله مهمی که در این همایش تعقیب می کنیم این است که پتانسیل و توان علمی موجود در کشور را در راستای طراحی، پیاده سازی و اجرای این فناوریها از حالا برنامه ریزی کنیم تا از ورود شتابزده جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به استفاده از مشاور در این خصوص افزود: با توجه به این که حرکت خدمات و فناوری در حوزه به سوی خدمات همراه است استفاده از نظرات صاحب نظران ضروری است و از این رو، رگولاتوری نیز برای نسل 5 باید چابک سازی شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این که شبکه نسل 5 دارای معماری مجزایی است، اظهار داشت: طرح جامع توسعه و پیاده‌سازی 5G بایدعملیاتی ‌شود.

عمیدیان با اشاره به روند تکاملی فناوری های تلفن همراه نیز اظهار داشت: عمر مفید هر نسل ارتباطی 10 سال است و رشد داده نیاز به مهاجرت به نسل بعدی را ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به نیاز جامعه به نسل های مختلف تلفن همراه گفت: در آینده با توجه به این که جهان ارتباطات جهان اتصال همه اشیاء به هم دیگر در هر زمان و هر مکان است، نسل 5 را هر موقع ضرورت ایجاب کرد، پیاده می کنیم.

عمیدیان در ادامه از جمله اقدامات سازمان در این خصوص به ایجاد ظرفیت لازم در پروانه های صادره با ایجاد قابلیت بیطرفی نسبت به فناوری اشاره کرد و گفت: حرکت به سمت همگرایی در خدمات و شبکه ها در پروانه های صادره مد نظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که 18 درصد فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با ارتباطات و نرم افزار هستند و پتانسیل علمی کشور بسیار بالا است، گفت: در زمینه تحقیقاتی، صنعتی و مدیریتی و دیگر زمینه ها دنبال طرح جامعی هستیم که در آن مسایل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تحقیقات و آموزش با هم دیده شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ادامه در مورد فناوریهای نسل سوم و چهارم در کشور گفت: در همه دنیا فنارویها و نسل های جدید حداقل یک زمان بین 5 تا 10 سال را برای شکوفایی، پایدار شدن و قابل اطمینان شدن نیاز دارند و با توجه به اینکه تنها یک سال است اجازه راه اندازی نسل 3 و 4 داده شده، نباید انتظار داشت در یک بازه زمانی کوتاه رضایت همه حاصل شود.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-06-14 17:14

افزودن دیدگاه جدید