کد مطلب: 

176970
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، خبر داد:
بیمه‌ی رایگان فعالان رسانه‌ای با امکان بازنشستگی میسر شد
با توافق وزارت رفاه و وزارت ارشاد، بیمه فعالان رسانه ای که توسط رسانه ها بیمه نشده اند نیز انجام می پذیرد.
بیمه‌ی رایگان فعالان رسانه‌ای با امکان بازنشستگی میسر شد

به گزارش سیتنا، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، ضمن تأکید بر اطلاعیه هفته گذشته این وزارتخانه در باره بیمه خبرنگاران، از امکان بیمه شدن سایر فعالان رسانه ای  خبر داد و تصریح کرد: با اعلام آمادگی «بیمه سلامت» برای بیمه کردن فعالان مطبوعاتی، آن دسته از افرادی که از طریق رسانه هایشان بیمه نشده اند، بویژه افرادی که میزان همکاری شان با یک رسانه مشخص به حدی نیست که در زمره همکاران اصلی آن رسانه قرار بگیرند، می توانند از این طریق اقدام کنند.

 وی توضیح داد: این فراد می توانند به سایت بیمه سلامت مراجعه و برای انجام بیمه، نام نویسی کنند تا بعد از استعلامات لازم از وزارت ارشاد و سازمان تأمین اجتماعی، بیمه شوند.

انتظامی با تقدیر از وزارت رفاه، در خصوص حل مشکل بازنشستگی این گروه از فعالان رسانه ای نیز تاکید کرد: با کمک وزارت رفاه، بیمه این افراد رایگان می شود و با همراهی سازمان تأمین اجتماعی و بازپرداخت مابه التفاوت توسط خود فرد یا مسیرهای جایگزین، موضوع بازنشستگی این افراد نیز سامان می گیرد.

وی در عین حال تاکید کرد: سیاست عمومی دولت، همچنان که مردم حس کرده اند، گسترش پوشش بیمه ای است و اهالی رسانه و فعالان این بخش نیز شامل این سیاست می شوند.

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی چندی قبل با صدور اطلاعیه ای از مسیرهای مختلف این وزارتخانه در حمایت از تمامی فعالان رسانه ای خبر داده بود. در این اطلاعیه با تاکید بر اینکه حمایت از خبرنگاران با شیوه بازپرداخت وجوه واریزی رسانه ها به حساب سازمان تأمین اجتماعی بابت  بیمه خبرنگاران خود انجام می شود، هرگونه حمایت از رسانه ها در سالجاری را مشروط و منوط به داشتن فهرست بیمه دانسته بود و از خبرنگارانی که بصورت تمام وقت در رسانه ای مشغول به کارند که هنوز بیمه نشده  اند خواسته بود در صورت تمایل به اداره خبرنگاران اطلاع دهند تا بیمه آنان تعقیب شود. در اطلاعیه مذکور به سه روش دیگر نیز اشاره شده بود.

روزنامه نگارانی که از کمیته تخصصی «صدور کارت حرفه ای روزنامه نگاری» موفق به دریافت کارت خبرگاری شوند، چنانچه به صورت آزاد، مشغول به فعالیت باشند و بیمه آنان از طریق رسانه ای پرداخت نشود در صورت تمایل می توانند از تسهیلات بیمه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده کنند.

خبرنگارانی که به صورت غیرحرفه ای (آماتور) یا پاره وقت با رسانه های مختلف همکاری می کنند می توانند با  نام نویسی در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، درخواست بیمه کنند. بعد از بررسی و کارشناسی این درخواست ها توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و احراز مستنداتی که فعالیت او را تأیید کند (نظیر معرفی نامه با امضای مدیرمسئول، استعلام از حوزه های خبری، ارزیابی کمیت و کیفیت آثار و ...) بیمه آنان به نام «بیمه روزنامه نگاران غیرحرفه ای» از طریق صندوق یاد شده برقرار خواهد شد.      

در جهت حمایت از بیمه خبرنگاران استانی روزنامه ها و خبرگزاری ها، علاوه بر یارانه پرداختی همکاران دفتر مرکزی، به این رسانه ها یارانه جداگانه ای (بازپرداخت مبالغ واریز شده به تامین اجتماعی) تا سقف 100 نفر پرداخت می شود.

در جهت افزایش پوشش بیمه ای فعالان مطبوعاتی، بیمه تکمیلی کلیه روزنامه نگارانی که بیمه پایه آنان توسط رسانه هایشان انجام می گیرد توسط این وزارتخانه (صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران) صورت می گیرد و یا مبالغ واریزی رسانه ها بابت بیمه تکمیلی همکاران خود، به آنها عودت می شود.»

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-05-11 23:03

افزودن دیدگاه جدید