کدخبر :10791 پرینت
26 آبان 1392 - 19:29

جاسوسی انگلیس از رزرو آنلاین هتل‌های محل اقامت دیپلمات‌های جهان

متن خبر

هفته‌نامه اشپیگل، افشا کرد: سرویس مخفی انگلیس سیستم رزرو هتل‌های تمام کشورها را زیر نظر داشته است. هدف از این اقدام کسب اطلاعات از اقدامات و مکالمات دیپلمات‌های بین‌المللی بوده است.

 

به گزارش پایگاه خبری سیتنا، سرویس مخفی "ستاد ارتباطات دولت" بریتانیا (GCHQ) به طور هدفمند سیستم رزرو بیش از ۳۵۰ هتل در سطح جهان را که مورد استفاده دیپلمات‌ها و هیأت‌های نمایندگی دولت‌ها بوده، زیر نظر داشته است.

 

به گزارش هفته‌نامه اشپیگل، سرویس اطلاعاتی انگلیس از طریق برنامه به‌شدت سری موسوم به "پیشخدمت سلطنتی" که به صورت گزارش‌های روزانه تهیه می‌شده، از طرح سفرهای دیپلمات‌ها و هیأت‌های نمایندگی کشورها مطلع می‌شده است.

 

گزارش اشپیگل مبتنی بر اسنادی است که ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، منتشر کرده است.

 

برنامه "پیشخدمت سلطنتی" قادر است به طور خودکار یک کپی از آدرس ایمیل‌ها و رزرو هتل‌ها را کپی کند و به طور هدفمند آدرس‌های شناخته‌شده ایمیلی دولت‌ها با پسوند gov.xx را شناسایی کند.

 

کسب اطلاع قبلی از محل اقامت دیپلمات‌ها، به "بخش فنی" سرویس مخفی بریتانیا این امکان را می‌دهد تا اقدامات متناسب با آن را تدارک ببیند؛ از جمله شنود مکالمات تلفنی و کنترل کامپیوترهایی که در آن اماکن نصب شده‌اند.

 

در اسناد "آژانس امنیت ملی" آمریکا آمده است که نتایج فعالیت برنامه سری "پیشخدمت سلطنتی" می‌توانسته پیش‌شرطی برای عملیات مختلف "هیومینت" (Humint) باشد. هیومینت اختصاری است برای "هیومن اینتلیجنس" که به معنای ورود یک جاسوس به صحنه عملیات است.

 

سرویس مخفی "ستاد ارتباطات دولت" بریتانیا (GCHQ) حاضر نبوده است به پرسش اشپیگل در این زمینه پاسخ دهد و این اطلاعات را تأیید یا تکذیب کند.

انتهای پیام

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

افزودن دیدگاه جدید

کپچا
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.