کد مطلب: 

10772

موافقت دادگاه فدرال آمریکا با کتاب‌های دیجیتالی گوگل

موافقت دادگاه فدرال آمریکا با کتاب‌های دیجیتالی گوگل

شرکت گوگل اطلاع داد در اختلاف حقوقی در آمریکا برای دیجیتالی کردن و انتشار کتاب‌ها در اینترنت به پیروزی بزرگی دست یافته است. قاضی یکی از دادگاه‌های آمریکا برنامه گوگل را در این رابطه تایید کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری سیتنا، دنی چین، قاضی دادگاه فدرال آمریکا بر این نظر است که کتاب‌های دیجیتالی گوگل (گوگل بوکز) منافع بسیاری برای مردم آمریکا دارد. او در توضیح رای صادره، به کاربردی بودن قوانین در آمریکا اشاره کرد و گفت که گوگل کتاب‌های چاپ شده را کپی نمی‌کند.

 

دنی چین، قاضی دادگاه فدرال آمریکا در ادامه گفت این شرکت به قوانین کپی رایت وفادار و فرمی جدید در بازار کتاب ارائه کرده است.

 

ماشین جستجوگر گوگل در سال ۲۰۰۴ طرح تهیه کتابخانه عظیم اینترنتی را مطرح کرد. گوگل بخش‌هایی از کتاب‌ها را اسکن می‌کند و برای استفاده عموم به طور مجانی در شبکه اینترنت قرار می‌دهد.

 

بر مبنای مدارک موجود در پرونده گوگل این ماشین جستجوگر تا کنون موفق شده بیش از ۲۰ میلیون کتاب دیجیتالی فراهم کند.

 

قاضی دادگاه فدرال آمریکا عنوان کرده است که ماشین جستجوگر گوگل با این اقدام خود دستیابی دانش‌جویان ، استادان و محققان را به مراجع تسهیل کرده و همواره مولف اثر را نیز معرفی می‌کند و به قوانین کپی رایت وفادار است.

 

مخالفت با رای دادگاه

 

دنی چین می‌گوید برای نخستین بار است که می‌توان با این اقدام گوگل به میلیون‌ها کتاب دسترسی پیدا کرد و همین تسهیل در یافتن کتاب‌ها سبب شده است که درآمدی جدید برای انتشارات و مولفان بوجود آید.

 

قاضی دادگاه فدرال آمریکا همچنین بر این موضوع تاکید کرد که با این اقدام ماشین جستجوگر گوگل، کتاب‌های قدیمی از خطر فراموشی نجات می‌یابند. او در انتها گفت به این ترتیب از این اقدام گوگل "همه جامعه سود می‌برد."

 

حکم قاضی دنی چین در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از مولفان آمریکا با این اقدام کنسرن ماشین جستجوگر آنلاین گوگل سخت مخالفت می‌ورزند و آن را نقض قانون کپی رایت می‌دانند.

 

از سال ۲۰۰۵ اتحادیه مولفان آمریکا به همراه ناشران این کشور علیه کنسرن گوگل برای طرح کتابخانه دیجیتالی کنسرن ماشین جستجوگر آنلاین گوگل به دادگاه شکایت کرده‌اند.

 

پاول آیکن، رئیس اتحادیه مولفان آمریکا پس از اعلام حکم دادگاه گوگل اعلام کرد که علیه رای دادگاه اعتراض خواهد کرد. او گفت شرکت گوگل تنها مرحله نخستین حقوقی را برده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-11-16 20:23

افزودن دیدگاه جدید