کد مطلب: 

10251
افشاگری‌ ادوارد اسنودن مبنی بر شنود گسترده‎ی مکالمات ایرانی‌ها
افشاگری‌ ادوارد اسنودن مبنی بر شنود گسترده‎ی مکالمات ایرانی‌ها

در حالی که انتشار خبر جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا از تماس‌های مردم دیگر کشورها و حتی رهبران آنها باعث ایجاد تنش جدی در روابط آنها شده است، اطلاعات منتشره حاکی از جاسوسی وسیع این نهادها از مردم منطقه و از جمله ایرانی‌ها است.

 

به گزارش سیتنا به نقل از تابناک، مقامات عالی‌رتبه کشورهایی مانند برزیل و آلمان از جمله افرادی هستند که هدف برنامه‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

 

در ادامه موج اخبار منتشره در نتیجه افشاگری‌های ادوارد اسنودن، نشریه انگلیسی گاردین گزارش داده است که بر اساس سندی که بدست آورده یک مقام آمریکایی که نامش ذکر نشده، ۲۰۰ شماره تلفن را فهرست کرده و خواسته که سازمان امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) فورا این خطوط تلفن را زیر نظر بگیرد. به گفته این نشریه نامی از این افراد برده نشده اما شماره تلفن ۳۵ تن از رهبران جهان هم در بین آنها بوده است.

 

از سوی دیگر بر طبق گزارشهای جدید، آژانس امنیت ملی آمریکا، تنها در عرض یک ماه از حدود 125 میلیارد تماس در کشورهای مختلف جاسوسی کرده است. در حالی که مبدا بیشتر این تماس‌ها خاورمیانه بوده است، حدود سه میلیارد تماس نیز از خاک خود آمریکا گرفته شده است. جاسوسی از این تعداد عظیم از تماس‌ها در محدوده زمانی تقریبا یک ماهه در ژانویه سال 2013 اتفاق افتاده است.

 

وبسایت Cryptome که اسناد و اطلاعات دولتی را افشا می‌کند بر پایه گزارش‌هایی که اطلاعات آنها را جمع‌آوری کرده است، مدعی شده است که از این تعداد حدود 22 میلیارد تماس مربوط به افغانستان، 12.76 میلیارد تماس مربوط به پاکستان، 7.8 میلیارد مربوط به عراق، همین تعداد از عربستان، 1.9 میلیارد تماس از مصر، 1.73 میلیارد تماس از ایران و 1.6 میلیارد تماس از اردن بوده است.

 

هر چند شیوه انجام این کار وسیع اعلام نشده است ولی گفته می‌شود که عبور بخش بزرگی از ترافیک بین‌المللی ارتباطات از طریق آمریکا در این امر نقش دارد.

 

عبور مکالمات تلفنی، پست الکترونیکی و محتوای سرویس‌های چت از شبکه‌های ارتباطی م:.8)تقر در خاک آمریکا ارزان است و همین مساله حجم زیادی از اطلاعات را در اختیار سرویس‌های امنیتی آمریکا قرار داده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2013-10-26 04:38

افزودن دیدگاه جدید