کد مطلب: 

251756
یافتن افراد گم شده در جنگل با کمک هوش مصنوعی
محققان دانشگاه یوهانس کپلر استرالیا با استفاده از هوش مصنوعی توانستند فرایند تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین‌های حساس به دما را بهبود بخشند. این فناوری برای پیدا کردن افراد گم شده در جنگل‌ها کاربرد دارد.
یافتن افراد گم شده در جنگل با کمک هوش مصنوعی

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در عملیات امداد و نجات افرادی که در جنگل‌ها گم می‌شوند، از دوربین‌های حساس به دما استفاده می‌شود که روی هلیکوپتر نصب شده‌است؛ تا اختلاف دمای بدن شخص و محیط اطراف، امکان یافتن آن‌ها را در انبوه درختان و گیاهان فراهم کند. اما متاسفانه تصاویر این دوربین‌ها همواره دارای وضوح مطلوب نیستند و به دلیل افزایش دمای زمین و شاخ و برگ درختان در اثر تابش نور خورشید ممکن است تشخیص افراد گم شده در جنگل امکان‌پذیر نباشد.

محققان برای حل این مشکل فناوری جدیدی را توسعه دادن که با استفاده از هوش مصنوعی قادر است تصاویر گرمایی مربوط به یک منطقه را که با استفاده از هلیکوپتر تهیه می‌شود، به صورت تطبیقی و به گونه‌ای پردازش کند که یک تصویر واحد را به دست دهد. پس از این پردازش، تصویری به دست می‌آید که گویی با استفاده از یک لنز بسیار بزرگتر تهیه شده و در مقایسه با هریک از تصاویر مورد استفاده، دارای عمق بیشتری دارد. در این تصویر بزرگ شاخ برگ درختان محو شده و سطح زمین با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده است.

در آزمایشات اولیه این فناوری محققان توانستند موقعیت افراد گم شده در جنگل را با دقت ۸۷ تا ۹۵ درصد شناسایی کنند. در حالی که دقت روش‌های فعلی تنها ۲۵ درصد است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Machine Intelligence منتشر شده است.

انتهای پیام

سیتنا 3

امتیاز: 

هنوز رأی ندارید
2020-11-29 09:39

افزودن دیدگاه جدید