کد مطلب: 

238882
کلاهبرداری هفت میلیاردی با عکس خودروهای لوکس
رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری فردی که ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از کاربران شبکه‌های اجتماعی به بهانه خرید خودروهای لوکس کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.
کلاهبرداری هفت میلیاردی با عکس خودروهای لوکس

به گزارش ایسنا، سرهنگ تورج کاظمی درباره جزئیات دستگیری این فرد کلاهبردار گفت: روز سیزدهم شهریور ماه سال جاری خانم جوانی با در دست داشتن پرونده‌ای از دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای ناحیه ۳۱ تهران به پلیس فتا مراجعه و اظهار کرد که فروردین ماه سال جاری در شبکه اجتماعی اینستاگرام با فردی که مدعی بوده فروشنده خودروهای لوکس خارجی است و با گرفتن پلاک گذر موقت می‌تواند خودروهای گران قیمت را به تهران بفرستد، آشنا شده است. او ادامه داد که این فرد از طریق شبکه اجتماعی واتس آپ تعدادی عکس از خودروهای لوکس و گران قیمت برایش ارسال کرده و پس از چندین مرتبه گفت‌وگو و برای خرید خودرویی توافق کرده و قرار شده تا خودرویی را خریداری و پس از انجام کارهای گمرگی و گرفتن پلاک گذر موقت، به تهران بفرستد.

رئیس پلیس فتا پایتخت در ادامه درباره دیگر اظهارات شاکی گفت: او همچنین گفت که فروشنده خودرو به بهانههای مختلفی مثل انجام مراحل اداری، اخذ پلاک موقت و ... مبلغ یک میلیاد و ۲۰۰ میلیون ریال از او دریافت کرده است، اما با گذشت ۶ ماه خودرویی را دریافت نکرده است. شاکی پس از ارائه این اظهارات به پلیس گفت که در همین مراحل به ادعاهای فروشنده مشکوک شده و به گمرک مراجعه کرده است، در این زمان متوجه شده خودرویی با مشخصاتی که این فرد اعلام کرده در گمرک وجود ندارد و ثبت نشده است.

سرهنگ کاظمی با اشاره به اینکه ماموران پس از شنیدن ادعاهای شاکی تحقیقات را برای شناسایی هویت و مخفیگاه متهم آغاز کردند تاکید کرد و گفت:‌ ماموران در تحقیقات پلیسی، مخفیگاه این مرد را که ساکن تهران بود، شناسایی کردند و در پایش‌های اطلاعاتی متوجه شدند که پرونده‌های مشابه دیگری در پلیس فتا پایتخت به همین شیوه طرح شده است. همچنین در شاخه دیگری از تحقیقات پلیسی، ماموران متوجه شدند که متهم قصد دارد به یکی از استان های کشور متواری و مخفیگاه خود را تغییر دهد، بنابراین تحقیقات انجام شده در اختیار مقام قضائی قرار داده شد و دستور دستگیری متهم اخذ شد.

وی افزود: با گرفتن دستور قضائی ماموران پلیس فتا متهم را روز ششم آذر ماه در فرودگاه مهر آباد درحالی که قصد داشت سوار هواپیما شده و از این طریق تهران را ترک کند،‌ دستگیر کردند. 

رئیس پلیس فتا پایتخت گفت: متهم تاکنون به ۵ فقره کلاهبرداری به همین شیوه و به مبلغ ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتراف کرد.

سرهنگ کاظمی با اشاره به اینکه فضای مجازی یک فضای خطرناک و بی ثبات برای افرادی که از سطح سواد رسانه‌ای کمتری برخوردارند است، تصریح کرد: کلاهبرداران با سوء استفاده از عدم آگاهی کاربران و جلب اعتماد آنان با استفاده از روش هایی مختلف در وهله اول اعتماد طرف مقابل را جلب و سپس کلاهبرداری می کنند. شهروندان معاملاتشان را در فضای حقیقی پس از انجام استعلام های لازم و احراز هویت افراد انجام دهند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 4
2019-12-17 17:14

افزودن دیدگاه جدید