کد مطلب: 

225220
دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار»
بعد از گذشت یک هفته از ارجاع پرونده پلتفرم «دیوار» به دادسرا برای تصمیم گیری درباره مسدودسازی این سایت، رئیس پلیس فتای تهران در تازه‌ترین موضع‌گیری خود ادامه حیات این پلتفرم را منوط به اجرای شروطی کرده است.
دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار»

به گزارش سیتنا به نقل از روزنامه خراسان، طبق اظهارات تورج کاظمی، سایت دیوار در صورت اجرای دوشرط از جمله تعهد به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم و نیز قبول پرداخت خسارت به شاکیان زیان دیده در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و... می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

اگرچه بررسی محتوای سایت اینترنتی دیوار، به دلیل درج آگهی های هنجارشکنانه از مدت ها پیش زیر ذره بین پلیس فتا قرار گرفته است، اما ورود جدی پلیس فتا و در پی آن ورود دادستانی به این ماجرا به حدود هشت ماه قبل یعنی تیرماه امسال بازمی‌گردد.

ماجرایی که ابتدا با هشدار های پلیس فتا به مشتریان این سایت شروع شد اما به دلیل ادامه فعالیت افراد سودجو و کلاهبردار در این سایت وافزایش شکایت های افراد زیان دیده منجر به آن شد که سرانجام پلیس فتا در مقاطع مختلفی با تذکر به مدیران این سایت، درباره عواقب ناشی از نبود نظارت بر آگهی های درج شده در این سایت هشدار دهد و با آن ها اتمام حجت کند.

در آن مقطع، رئیس پلیس فتا با اشاره به فعالیت سارقان و مجرمان برای خرید و فروش اموال مسروقه و ... در سایت هایی مانند دیوار و شیپور از تذکر به مدیران سایت های دیوار و شیپور خبر داد و گفت :متأسفانه با وجود استفاده مردم از این سایت ها (دیوار، شیپور و...) تخلفاتی از خرید و فروش اموال مسروقه توسط مالخران بی‌هویت گرفته تا فروش کد و کارت ملی، موضوعات ضداخلاقی و ... در آن ها روی می دهد.

رئیس پلیس فتای ناجا، با بیان این که به مدیران این سایت ها تذکرات لازم ارائه شده است، خاطر نشان کرد: تخلفاتی که در سایت دیوار صورت می‌گیرد، بیشتر از بقیه سایت هاست و متاسفانه مدیران این سایت ها بیش از توجه به بحث امنیت، به درآمد توجه می‌کنند.

هادیان‌فر، در عین حال متذکر شده بود: به مدیران این سایت ها (دیوار و شیپور) اعلام کردیم اگر اصلاحات لازم را صورت ندهند، با آن ها برخورد قضایی می‌شود.نادیده گرفتن تذکرات پلیس فتا از سوی مدیران این سایت، سرانجام به برخورد قضایی با این سایت منجر شد و پرونده سایت دیوار به دادسرا رفت. حالا با گذشت تقریبا یک هفته از ارجاع پرونده پلتفرم دیوار به دادسرا، اعلام شروط جدید از سوی پلیس فتا ، فرصت دیگری را به مدیران این سایت داده است تا بتوانند مانع از فیلترینگ پلتفرم خود شوند.

شروطی که رئیس پلیس فتای تهران اعلام می کند عبارت است از :«تعهد این سایت به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم خود و دیگری لزوم پرداخت خسارت به شاکیان در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و... .»

سامانه احراز هویت کاربران اپلیکیشن های بومی راه اندازی می‌شود

در همین حال، رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز از راه اندازی سامانه «شاهکار» برای احراز هویت کاربران اپلیکیشن های بومی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: برای حل مشکل احراز هویت کاربران در اپلیکیشن های بومی مانند دیوار درصدد راه اندازی سامانه شاهکار هستیم و به زودی امکان اتصال ۱۰ اپلیکیشن برتر و دو پیام رسان بومی را به API سامانه شاهکار فراهم می کنیم. این امکان باعث می شود کاربرانی که از این اپلیکیشن ها استفاده می کنند احراز هویت شوند.

وی، اجرای این طرح را برای جلوگیری از تخلفات و کلاهبرداری در فضای مجازی دانست و گفت: در مرحله نخست این سیستم به ۱۰ اپلیکیشن برتر و دو پیام رسان بومی اختصاص داده می‌شود اما تا سال آینده امکان اتصال به سامانه شاهکار برای تمامی اپلیکیشن ها و پیام رسان های بومی فراهم می شود تا شاهد جلوگیری از کلاهبرداری و تخلف در جابه جایی و نقل و انتقال پول، خدمات پرداخت و خرید و فروش اینترنتی و نیز پرداخت قبوض از طریق این اپلیکیشن ها باشیم.

وی، درباره نحوه عملکرد این سامانه، گفت: با ارائه مجوز سامانه «شاهکار» به اپلیکیشن ها و پیام رسان های بومی، این خدمات دهندگان می توانند برای ارائه خدمت هویت کاربران را تایید کنند.به این معنی که شماره های تلفنی که از این اپلیکیشن ها و پیام رسان های بومی استفاده می کنند باید تایید شوند.

در واقع شماره کاربری که از اپلیکیشن های بومی و پیام رسان ها استفاده می کند با کد ملی وی مطابقت داده می شود و در صورتی که اطلاعات وی یکسان باشد امکان استفاده از خدمات را خواهد داشت.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 3
2019-02-14 11:48

افزودن دیدگاه جدید