کد مطلب: 

178190
وضعیت کاربران اینستاگرام در امپراطوری انزوا
در حسابهای کاربران اینستاگرام در کره شمالی هشدارهایی منتشر شده مبنی بر اینکه دسترسی به این سایت تبادل عکس ممنوع بوده و این سایت به دلیل محتوای مضر در لیست سیاه قرار گرفته است.
وضعیت کاربران اینستاگرام در امپراطوری انزوا

به گزارش سیتنا، ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، نوشت: اگر اپلیکیشن موبایلی اینستاگرام روی اپراتور کوریولینک در کره شمالی باز شود پیامی به انگلیسی ظاهر خواهد شد مبنی بر اینکه "هشدار! به دلیل قرار گرفتن این وب‌سایت در لیست سیاه نمی‌توانید به آن وارد شوید.

همچنین پیام مشابهی به زبان کره‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه این سایت حاوی مطالب زیان‌آور است؛ اگر هنگام ورود به وب‌سایت‌های لینک شده به اینستاگرام بوسیله لپ تاپ یا رایانه دسکتاپی که کابل LAN به شرکت اینترنتی کوریولینک متصل هستند هشدارهایی با این مضمون ظاهر می‌شود. این هشدارها دستکم طی پنج روز گذشته مشاهده شده‌اند.

اینترنت و هر‌گونه رسانه‌های اجتماعی تقریبا برای تمام مردم کره شمالی ممنوع است اما این کشور در سال 2013 تصمیم گرفت که به اتباع خارجی در این کشور اجازه دهد که از اینترنت 3G در گوشی‌های موبایل خود استفاده کنند که معمولا برای متصل ‌شدن به شبکه اپراتور موبایلی کوریولینک به یک سیم‌کارت داخلی نیاز دارند.

این امر باعث هموار شدن راه گشت‌زنی در اینترنت و گذاشتن مطالب در رسانه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام شد. اخیرا حتی امکان بارگذاری فایل‌های ویدئویی با استفاده از اپلکیشن جدید توییتر(پریسکوپ) محیا شده است.

تصاویری که توسط اتباع خارجی از کره شمالی در اینستاگرام منتشر شده یک پنجره نادر را برای پی ‌بردن به زندگی روزمره در این کشور باز کرده‌ است. اما این تصاویر نیز برای مقامات کره شمالی که به شدت نگران درز اطلاعات و تصاویر از این کشور به خارج هستند، یک مشکل به حساب می آید.

کارکنان پشتیبانی فنی در اپراتور کوریولینک می‌گویند، از تغییر سیاستگذاری درباره اینستاگرام هیچ اطلاعاتی ندارند. آنها گفتند دولت یا سرویس‌های موبایلی هیچ پیامی به مشتریان خود مبنی بر قرار گرفتن اینستاگرام در لیست سیاه منتشر نکرده‌اند.

همچنین مقامات اینستاگرام در تماس‌ها در این باره اظهار نظر نکرده‌اند. سرویس اینستاگرام در حال حاضر متعلق به فیس‌بوک است که به‌ طور عادی در پیونگ‌یانگ کار می‌کند.

همچنین به رغم هشداری‌های کوریولینک استفاده از این پلیکیشن روی برخی گوشی‌های موبایل امکان‌پذیر است. اما تلاش‌ برای فرستادن عکس یا مشاهده گالری کاربران از طریق شبکه کوریولینک تقریبا غیرممکن شده است.

مشخص نیست که مسدود شدن اینستاگرام از کجا ناشی می‌شود، گستردگی آن چقدر است؟ نتیجه یک حمله سایبری بوده یا اینکه آیا با حادثه آتش‌سوزی یازدهم ژوئن در یک هتل لوکس مورد استفاده گردشگران و مسافران خارجی در پیونگ یانگ ارتباط دارد یا خیر؟

تصاویر این آتش‌ سوزی به وسیله شبکه‌های اجتماعی به بیرون از کره شمالی درز کرد و رسانه‌های سراسر جهان آن را پوشش دادند در حالیکه شبکه‌های دولتی کره شمالی اصلا به آن نپرداختند.

علاوه بر فیس‌بوک، توییتر و دیگر رسانه‌های اجتماعی به‌طور عادی در کره شمالی فعال هستند. در گوشی‌هایی که اینستاگرام روی آنها کار نمی‌کند دیگر وبسایت‌ها به صورت معمول قابل مشاهده هستند.

برآورد می‌شود بیش از دو میلیون نفر از مردم کره شمالی در حال حاضر گوشی موبایل دارند، اما به جز یک عده کم دیگران اجازه استفاده از اینترنت روی موبایل را ندارند و به این معنی است که سرویس اینترنت موبایل عمدتا برای مسافران و اتباع خارجی و تاجران در این کشور قابل دسترسی است.

اندرو لی مدیرعامل شرکت گردشگری یوری که تورهای گردشگری به کره شمالی را ارائه می‌دهد، گفت: از تغییر سیاست درباره مسدود کردن اینستاگرام اطلاعی ندارد.

وی افزود: از زمانی که کوریولینک اعلام کرد سیم کارت‌های 3G برای اتباع خارجی قابل خرید هستند ما از اینستاگرام برای ارسال تصاویر تورهای خود به کره شمالی استفاده می‌کنیم. اما من از تغییر سیاست اخیر درباره‌ مسدود شدن اینستاگرام خبری ندارم. امیدواریم که این سیاست موقتی باشد زیرا اینستاگرام برای ما یک ابزار فوق‌العاده برای نشان‌ دادن مسافران خارجی و کیفیت تورها و ایجاد انگیزه برای سفر به کره شمالی بوده است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-06-24 09:41

افزودن دیدگاه جدید