کد مطلب: 

174095
کم‌فروشی اینترنت نداریم؛ دعوای مخابرات و شرکت‌های اینترنتی سر چیست؟
در حالیکه کاربران بسیاری از کم‌فروشی اینترنت یا غیب شدن شارژ‌های خریداری شده‌شان می‌گویند اما مسئولان ارتباطی کشور گویا اصلا چنین موضوعی وجود ندارد آن را تکذیب می‌کنند.
 کم‌فروشی اینترنت نداریم؛ دعوای مخابرات و شرکت‌های اینترنتی سر چیست؟

به گزارش سیتنا به نقل از تسنیم، مدیران و مسئولان بخش خصوصی اینترنت شب گذشته به یکباره با تغییر موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری به استودیوی سیما رفتند و به گفت‌وگویی نسبتا جنجالی با هم پرداختند.

در حالی داود زارعیان سخنگوی مخابرات ایران و احمد نخجوانی مدیر عامل شاتل شب گذشته به برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دعوت شدند که پیش از آن قرار بود بحث بر سر "توسعه اینترنت و کارت زرد به وزیر ارتباطات" با حضور چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشد اما موضوع برنامه به "مشکلات پهنای باند و توسعه اینترنت" تغییر یافت.

پیش از آغاز گفت‌وگو بین این دو چهره، گزارشی با عنوان صدای مردم پخش شد و مردم از موضوعاتی نظیر راضی کننده نبودن سرعت اینترنت، اختلال، قطع و وصلی‌ها، تفاوت کیفیت اینترنت در دانشگاه و منازل، گران بودن آن، محدود بودن پورت‌های مخابراتی، به اشتراک‌گذاری پهنای باند بین چند مشترک و حجم‌خوری مشترکان اینترنت پرسرعت گلایه کردند.

*چرا مردم از اینترنت ناراضی هستند؟*

هر کدام از میهمانان در ابتدا درباره علت نارضایتی مردم از این وضعیت گفتند؛ زارعیان درباره این موضوع گفت: انتظارات مردم با توسعه IT در دنیا بالاتر از حدی رفته است که ما سرویس می‌دهیم و بنابراین طبیعی است که نارضایتی وجود داشته باشد.

نخجوانی هم درباره این موضوع گفت: کاربری اینترنت خیلی فرق کرده و تعداد آدم‌هایی که در یک منزل از اینترنت استفاده می‌کنند بسیار بیشتر شده است. انتظار داریم از مصارف اینترنت در دنیای توسعه یافته بتوانیم استفاده کنیم و از همان اپلیکیشن‌ها و ویدئوهایی که کاربران کره‌ جنوبی با پهنای باند 50 مگابیت بر ثانیه استفاده می‌کنند، بهره ببرند اما کاربر ایرانی در خیلی از شرایط مجبور است با 512 کیلوبیت بر ثانیه کنار بیاید.

*گلایه بخش خصوصی از مخابرات سر چیست؟*

مدیر عامل شاتل در ارتباط با انتقاداتی که نسبت به مخابرات وجود دارد، گفت: کسانیکه روی کیفیت اینترنت تأثیرگذار هستند، وزارت ICT به عنوان وارد کننده و توزیع کننده اینترنت در مراکز استانی و بعد بستر مخابراتی مشتمل بر اِدج و اَکسس است تا ما بتوانیم پهنای باند را به منازل مردم برسانیم. آنچه کشور از آن رنج می‌کشد لایه‌ای هست که به مخابرات مربوط می‌شود.

وی افزود: قبلا مشکلاتی در ارتباط با زیرساخت وجود داشت اما طی یک سال و نیم گذشته در ارتباط با کمبود پهنای باند تحولی رخ داده است. خیلی از شرکت‌ها برای رساندن پهنای باند مجبور بودند با پهنای باند جیره‌بندی شده مواجه باشند اما طی یک سال گذشته پهنای باند اینترنت بیش از 2 برابر شده است.

نخجوانی در ارتباط با اینکه مردم چنین افزایشی را در سرویس‌های خود حس می‌کنند؟، گفت: بله احساس می‌‌کنند. البته خیلی از اعتراضات مردم نیز به جاست زیرا آنها سنجش‌شان براساس نیاز و تقاضایی است که دارند.

او در پاسخ به این سوال که اعتراض نسبت به قطع شدن اینترنت، به نظر شما یک نیاز حداقلی نیست؟، گفت: درباره قطع شدن صحبت نمی‌‌‌کنم. ما بر روی بستر مخابراتی اینترنت را به درب منازل می‌رسانیم و زمانیکه مشکلی در ورود پهنای باند تا مراکز استان نیست و بعد از آنجا مشکل وجود دارد، قطعا مخابرات مقصر است. حال یا بستر انتقال مراکز داخل شهرها مشکل مخابراتی دارد و نمی‌‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد یا قدیمی است.

*مخابرات خصوصی شده، شرکت‌های PAP را بالا کشید*

زارعیان هم با بیان اینکه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت (PAP) از مخابرات سرویس می‌خواهند اما هزینه‌های لازم را نمی‌‌دهند و همین منجر به سرویس‌دهی کُند در بعضی بخش‌ها می‌شود، اظهار کرد: اتفاق جالب این است که مخابرات سال 87 خصوصی شد و اگر بنای توسعه اینترنت را دو دهه یا 14 سال بگذاریم، شرکت‌های PAP تا زمان خصوصی شدن مخابرات کمتر از 200 هزار پورت ADSL واگذار کرده بودند اما در پنج سال اخیر بیش از 2 میلیون پورت واگذار کرده‌اند و این نشان از همکاری مخابرات با انها دارد.

وی با بیان اینکه دلایل چیز دیگری است، تصریح کرد: اینترنتی که در سال 85 یا 86 به قیمت 9 هزار تومان واگذار می‌شد و بابتش هزار تومان هزینه رانژه گرفته می‌شد طی این سال‌ها و با تورم هیچ تغییری نکرده است؛ پس از سمت مخابرات هیچ افزایش تعرفه‌ای را شاهد نبودیم.

*هرگونه تبعیض به نفع مخابرات موضوعیت ندارد*

سخنگوی مخابرات در پاسخ به این سوال که معتقدید باید هزینه اینترنت گران می‌شد؟، گفت: تعرفه جهانی اینترنت به نسبت ایران بسیار بالاست اما از طرفی مشترکان اینترنت نیز زیاد هستند و هزینه‌هایشان جبران می‌شود.

وی درباره انحصاری بودن مخابرات نیز عنوان کرد: مخابرات قبلا انحصاری بود اما الان دیگر نیست. در بخش ارتباطات ثابت چون صرفه وجود ندارد علی‌رغم ارائه مجوزهای لازم از سوی رگولاتوری اما کسی فعال نشده است.

او زیرساخت‌های ارتباطی را صرفا در اختیار مخابرات دانست و به سوال اینکه همین انحصار موجب برخی تبعیض‌ها به نفع مخابرات می‌شود؟، اینگونه پاسخ گفت: اگر هم فرض بگیریم که چنین تبعیضی وجود داشته است اما اخیرا با توجه به الحاقیه‌ای که به پروانه مخابرات خورد و مفاد آن توسط ما پذیرفته شد، این بحث بی معنی شده است.

*طبق قانون با مخابرات حساب و کتاب می‌کنیم*

نخجوانی همین لحظه به بحث آمد و با اعلام انتقادات فراوان نسبت به صحبت‌های زارعیان ابراز کرد: تمام مشکلات ما از سال 87 که مخابرات خصوصی شد، به وجود آمد در حالیکه هیچ مشکلی با دولت نداریم و در دو سال گذشته اتفاقاتی در زمینه زیرساخت و تأمین پهنای باند حاصل شد که مثبت بود.

وی با رد اینکه هزینه سرویس و خدمات از سوی بخش خصوصی به مخابرات پرداخت نمی‌شود، گفت: اگر گفته می‌‌‌شود پول کمی به مخابرات می‌دهیم باید بگویم که تابع قانون هستیم؛ از قیمت تمام شده اینترنتی که به مشتری می‌دهیم 40 درصدش به مخابرات پرداخت می‌شود. کسی که هم رقیب ماست و هم در جایگاه انحصاری نشسته است.

او خاطر نشان کرد: تمام موارد نشان می‌دهد که مخابرات در جایگاه انحصاری نشسته است و اما اینکه گفته می‌شود شرکت‌های PAP کم کار هستند نیز باید بگویم که همین الان صدها هزار مشتری علاقمند هستند از شرکت‌های خصوصی سرویس بگیرند اما نمی‌توانند.

*سوالی که منجر به طفره رفتن شد*

زارعیان با طرح سوالی مبنی بر اینکه شرکت‌های PAP در چند شهر حضور دارند؟ از نخجوانی خواست که پاسخ دهد و وی هم با طفره رفتن گفت: در تمام شهرهایی که امکانات داده شود حضور خواهیم داشت؛ در صدها شهر حضور داریم ولی نکته‌ای هست که مخابرات به ما امکانات نمی‌دهد.

*PAPها در روستاها حضور ندارند*

زارعیان هم با بیان اینکه سیاست یکسال اخیر مخابرات و وزارت ارتباطات حمایت از PAPهاست، گفت: نکته مهم این است که براساس اعلامیه اصول جامعه اطلاعاتی تا سال 2015 همه شهرها و روستاهای کشور باید تحت پوشش اینترنت باشند و به عبارتی همه مردم بتوانند از اینترنت استفده کنند اما PAPها به دلیل موضوعات اقتصادی قادر به حضور در روستاها نیستند. در شهرهای کوچک هم اصلا حضور ندارند.

*درخواست نصب 6 میلیون پورت پرسرعت و مخالفت مخابرات*

همین یک جمله کافی بود تا نخجوانی به صراحت منکر آن شود و بگوید: قبول ندارم. پروانه ما وارد سال یازدهم شده است. دوستان مخابرات می‌گویند در یک سال گذشته رویکردمان حمایتی بوده در شرایطیکه میلیون‌ها پورت پرسرعت را واگذار کرده‌اند و به ما امکانات نداده‌اند.

مدیر شاتل اذعان کرد: در زمان دولت قبل بارها نامه زدیم و به شورای رقابت هم گفتیم که حاضریم تمام نقاط شهری و روستایی را پوشش دهیم و 6 میلیون پورت نصب کنیم اما مخابرات مخالفت کرد.

*نمونه همکاری مخابرات و بخش خصوصی در مازندران تجلی یافت*

زارعیان هم این موضوع را قبول نکرد و با طرح سوالی از نخجوانی بار دیگر خواست که جواب وی را بدهد و بگوید از هزار و خورده‌ای شهر چقدر پوشش دارند؟، که نخجوانی اینطور گفت: نمونه بارزی را بگویم که در استان بزرگی مثل فارس، بعد از شیراز، کازرون، فسا، لار، مرودشت و جهرم قرار دارد.

اوافزود: سابقه نشان می‌دهد که به مدت دو سال و نیم معطل بودیم تا مخابرات در شیراز ترنزمیشن در اختیار ما قرار دهد؛ اگر کسی پیگیر این موضوع هست سوابق در دست یازده شرکت PAP موجود است.

مدیر شاتل اشاره‌ای به یک همکاری موفقیت‌آمیز داشت و گفت: آثار همکاری با مخابرات را می‌توانیم در مازندران که بیشترین ضریب نفوذ اینترنت را دارد شاهد باشیم. مخابرات در استان مازندران با ما همکاری کرده و به خاطر همین ضریب نفوذ در آنجا بالاتر از دیگر جاهاست.

البته زارعیان شرایط مازندران را خاص ذکر کرد و در این باره گفت: از این حیث و فواصل کوتاه بین شهرها، انگیزه زیادی برای شرکت‌های PAP بود اما باز هم تأکید می‌کنم که مدیریت مخابرات در ارائه امکانات به PAPها در شهرها و روستاها هیچ محدودیتی ندارد.

*در فروش اینترنت غش نمی‌کنیم*

مدیر شاتل در پاسخ به سوالی که کندی اینترنت به کنار اما چرا حجم‌های خریداری شده اینترنت به یکباره غیب می‌شود؟ آیا این غش در معامله نیست؟، گفت: انتظار نداشته باشید جواب این سوال کلی را بدهم. نکته‌‌ای که هست شرکت‌های خصوصی که صدها میلیارد تومان در این حوزه سرمایه گذاشته‌اند حتما این هوشمندی را دارند که جان‌شان به جان مشترک بسته است و می‌دانند نباید غش در معامله کنند.

وی خاطر نشان کرد: درکجای دنیا دیدید که یقه بخش خصوصی را به منظور کم فروشی بچسبند؟! بهترین قاضی در بازار مردم هستند و اگر فکر می‌کنیم کسی غش در معامله می‌کند باید رقابت را ایجاد کنیم.

زارعیان هم در این نکته با نخجوانی هم نظر بود و گفت: علی‌رغم اختلاف نظر در بخش اول صحبت‌هایمان اما اینجا با آقای نخجوانی موافقم زیرا هیچ کس دنبال کم فروشی نیست.

*جبهه‌گیری مخابرات و بخش خصوصی در برابر اشتراک اینترنت بین چند کاربر*

قانون اشتراک اینترنت بین چند مشترک هم از دیگر موضوعاتی بود که به آن پاسخ داده شد اما مجری اینگونه پرسید " چرا باید اشتراک یک به 25 اینترنت وجود داشته باشد؟"
زارعیان در این باره گفت: ما براساس قانون، اشتراک یک به هشت را انجام می‌دهیم.

نخجوانی هم عنوان کرد: آنچه از زبان وزیر گفته شده به نظرم شیطنت رسانه‌ای بوده است زیرا بحث اشتراک واقعا معنی نمی‌دهد و اگر از بخش خصوصی و مخابرات سرویس بگیرید متوجه می‌شوید که برای یک سرویس 128 کیلوبیت بر ثانیه، سرعت باز گذاشته می‌شود. تقاضای کاربری اینترنت بالا رفته است.

سخنگوی مخابرات هم با اشاره به اینکه مدت زمان مشابه سال گذشته میزان مصرف اینترنت در شبکه همراه 2-3 ترابایت بود اما اکنون به 130 ترابایت رسیده است، عنوان کرد: معنی این افزایش، گسترش حجم استفاده از اینترنت است.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2015-04-19 19:19

افزودن دیدگاه جدید