کد مطلب: 

203135
زمین از نه سیاره رصد می‌شود!
دانشمندان در تحقیقی متوجه شده‌اند که ۹ سیاره می‌توانند حیات در زمین را رصد کنند.
زمین از نه سیاره رصد می‌شود!

به گزارش سیتنا به نقل از زی نیوز، تاکنون سیاره‌‌های بسیاری کشف شده‌‌اند که دور ستارگان دور دست مدار می‌‌زنند. بیشتر آنها زمانی رصد شدند که از جلوی ستاره رد می‌شدند (زیرا نور ستاره را مسدود می‌کنند). این فرایند در حقیقت «ترانزیت» نامیده می‌شود. اکنون دانشمندان در روشی مشابه بررسی کردند آیا می‌توان با همین روش زمین را از تمدن های دیگر رصد کرد یا خیر.

طبق محاسبات آنها ۶۸ سیاره شناخته شده در موقعیتی  هستند که می توانند زمین و همسایگان صخره ای اش را مشاهد کنند.

در حقیقت محققان دانشگاه کویین بلفاست و موسسه تحقیقات منظومه شمسی مکس پلانک در آلمان این ایده را به طور معکوس استفاده کردند تا متوجه شوند تمدن‌های فضایی چه بخشی از منظومه شمسی را می‌توانند مشاهده کنند.

آنها برای این منظور در ابتدا مشخص کردند چه بخش‌هایی از آسمان بهترین چشم انداز به منظومه شمسی را دارد. به این ترتیب مسیری در آسمان در نظر گرفتند که منطقه ترانزیت نام گرفت.

جالب آنکه سیاره‌های صخره‌ای کوچک مانند مریخ، زمین و ونوس بسیار راحت تر از سیاره های بزرگ قابل مشاهده هستند.

به گفته رابرت ولز، مولف این تحقیق سیاره‌های بزرگتر بخش بیشتری از نور خورشید را مسدود می‌کنند بنابراین دیدن آنها سخت خواهد بود.

همچنین آنها متوجه شدند فقط سه سیاره را می توان از هر نقطه ای خارج منظومه شمسی مشاهده کرد.

آنها دریافتند از میان هزاران سیاره، فقط ۶۸ مورد وجود دارد که می توانند یک یا چند سیاره را در فرایند ترانزیت منظومه شمسی  مشاهده کنند. ۹ مورد از این سیاره ها در مکان ایده آلی برای مشاهد ترانزیت زمین قرار دارند. البته به نظر نمی رسد هیچ کدام از این سیارات دارای حیات باشند.

در کنار این موارد دانشمندان به این نتیجه رسیدند هم اکنون حداقل ۱۰ دنیای ناشناخته وجود دارند که قابلیت رصد زمین را دارند.

انتهای پیام

به این محتوا امتیاز دهید: 

هنوز رأی ندارید
سیتنا 5
2017-09-12 10:01

افزودن دیدگاه جدید