کد مطلب: 

20

سازمان خبری ارتباطات و فناوری اطلاعات (سیتنا) - در حالی که محبوبیت آی‌پد روز به روز در جهان افزایش می‌یابد و قشرها و گروه‌های مختلفی به جمع کاربران آن می‌پیوندند برخی کارشناسان نسبت به خرید آن برای دانش‌آموزان هشدار دادند. برخی کارشناسان اعلام کردند که خرید آی‌پد برای دانش‌آموزان به خاطر 10 دلیل تصمیم نادرستی است که عبارتند از:

1- آی‌پد گران است. قیمت ساده‌ترین آی‌پد در آمریکا که دارای حافظه 16 گیگابایتی و وای فای است، 499 دلار است و این قیمت تا 830 دلار افزایش می‌یابد، قیمت این تبلت در کشورهای دیگر به مراتب بیش‌تر است.

2- آی‌پد وسیله‌ای مناسب برای یادداشت‌برداری نیست. آی‌پد دارای یک صفحه کلید مجازی است که اگر قرار باشد دانش‌آموز تمامی یادداشت‌های کلاسی خود در طول ترم را با آن تایپ کند مسلما دچار دردسر خواهد شد.

3- آی‌پد حواس دانش‌آموز را پرت می‌کند ( بازی‌های متعدد، برنامه و نرم‌افزارهای مختلف، دسترسی به اینترنت، فیس‌بوک، توییترو... ) فروشگاه آنلاین iTunes دارای 500 هزار برنامه است که هرکدام از این برنامه‌ها، جذابیت‌های کافی برای پرت کردن حواس کودکان در سر کلاس را داراست. علاوه بر آن سازگاری این پدیده فن‌آوری با نسل چهارم شبکه تلفن همراه و امکاناتی مانند توانایی برقراری مکالمه ویدویی مزید بر علت شده است.

4- آی‌پد فوق‌العاده قابل حمل و فوق‌العاده افتادنی است! وزن سبک و قابل حمل بودن بدین معنی است که دانش‌آموز می‌خواهد آن را با خود به همه جا ببرد. اما بردن آی‌پد به همه جا به معنی احتمال بیش‌تر افتادن و شکستن است. برخی از کودکان نیز کلا فراموش می‌کنند که آی‌پد در کیفشان است و به محض ورود به خانه کیف را به یک سو پرت می‌کنند.

5- آی‌پد احتمال مواجه دانش‌آموز با سارقان را افزایش می‌دهد. دانش‌آموزان و کودکانی که دارای آی‌پد هستند، گزینه راحتی برای سارقان‌اند مخصوصا سارقانی که عاشق این دستگاه اند.

6- آی‌پد دانش‌آموز را به انزوای اجتماعی می‌کشاند. والدین انتظار دارند کودک آن‌ها در جامعه، انسانی موقر، برون گرا و یکی از اعضای جامعه اخلاق‌مدار شود اما آی‌پد که یک وسیله سرگرمی شخصی است، باعث می‌شود کودک هر دقیقه از زمان آزاد خود را در مقابل یک صفحه نمایش نازک بگذراند و از فضای اطراف خود فاصله داشته باشد.

7- گران بودن هزینه خرید کتاب‌های الکترونیکی. شاید در نگاه اول قیمت کتاب‌های الکترونیکی از کتاب‌های کاغذی ارزان‌تر باشد اما نباید فریب خورد زیرا کتب‌ الکترونیکی را پس از پایان ترم نمی‌توان فروخت و بازار کتاب‌های دست دوم نیز برای این کتاب‌ها وجود ندارد.

8- آی‌پد نماد وضعیت مالی دانش‌آموز می‌شود. دارا بودن آی‌پد از سوی برخی دانش‌آموزان باعث متمایز شدن آن‌ها از سایر دانش‌آموزانی می‌شود که آن را ندارند.

9- قدیمی شدن سریع مدل آی‌پد. اپل از آوریل 2010 تا ماه جاری میلادی در سال 2011 دو نسل از آی‌پد را عرضه کرده و قرار است دو سه ماه دیگر نسل بعدی روانه بازار شود.

10- دانش‌آموز پس از استفاده از آی‌پد لپ‌تاپ می‌خواهد! برخی دانش‌آموزان پس از استفاده از آی‌پد به این نتیجه می‌رسند که خرید یک لپ‌تاپ و یا یک رایانه شخصی تکامل یافته برای پیش برد کارهای مربوط به مدرسه لازم است.

منبع : ایسنا

دسته بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه