کد مطلب: 

9937

به همت یک دانشجوی 18 ساله ایرانی دانشنامه آزاد "کینگ آی تی" که یک شبکه جامع و امن با رویکرد میزبانی پرسش و پاسخ های کاربران فارسی زبانان در حوزه فناوری اطلاعات است، ایجاد شد.

به گزارش سیتنا، با افزایش کاربران اینترنت و مشارکت آنها در تولید، ارائه و پردازش اطلاعات معمولا پرسش هایی برای یک کاربر به وجود می آورد که ممکن است کاربران زیادی با همان پرسش روبرو شده باشند.

براین اساس سامانه پرسش و پاسخی که در آن کاربران همزمان نقش پرسشگر و پاسخ دهنده را داشته باشند می تواند بستری مناسب برای رفع نیاز بسیاری از کاربران اینترنت تلقی شود؛ در این راستا سامانه " کینگ آی تی" با رویکرد میزبانی پرسش و پاسخ فارسی زبانان در حوزه فناوری اطلاعات، فضایی را فراهم آورده که در آن کاربران می توانند همزمان نقش پرسشگر و پاسخ دهنده را داشته و در تولید محتوا در قالب پرسش و پاسخ نیز مشارکت داشته باشند.

مهدی حسنخانی مدیر و طراح جوان این سامانه با بیان اینکه سامانه پرسش و پاسخ فناوری اطلاعات "کینگ آی تی" یک دانشنامه آزاد با محوریت موضوعات مرتبط با فناوری اطلاعات و مباحث مربوط به آن است اظهار داشت: این سامانه بستری بهینه شده با محوریت پرسش و پاسخ در حوزه فناوری اطلاعات برای فارسی زبانان است و کمک می کند تا پرسش هایی که کاربران مدت ها به دنبال پاسخ آنها بوده اند را مطرح و پاسخ آنها را به کمک سایر کاربران بیابند.

وی گفت: این شبکه جامع پرسش و پاسخ فناوری اطلاعات، روشی جدید برای به اشتراک گذاری اطلاعات است که محیط پرسش و پاسخ را برای مختصصان فناوری اطلاعات و امکان به اشتراک گذاری دانش و انتقال تجربیات آنها را به سایر کاربران فراهم می‌کند.

حسنخانی با بیان اینکه در این سامانه، به ازای هر فعالیت و مشارکت در پرسش و پاسخ ها امتیازی از سوی سایر کاربران به کاربر پاسخ دهنده تعلق می گیرد افزود: کینگ آی تی به عنوان یک سامانه اینترنتی مبتنی بر مشارکت کاربران، به ازای فعالیت و مشارکت کاربران در پرسش و پاسخ ها به آن‌ها امتیاز و عنوان اعطاء می‌کند که این امتیاز معیاری برای اعتماد کاربران به یکدیگر محسوب می‌شود. در این دانشنامه آزاد، کاربران باید برای کسب امتیاز پرسش و پاسخ های مفید ارسال کند تا با افزایش امتیاز و رسیدن به حد نصاب مشخصی، بعضی امکانات مدیریتی برای کاربران فعال شود.

طراح کینگ آی تی با تاکید بر اینکه در این سامانه کاربر در مدیریت سایت نقش مستقیم ایفا می‌کند افزود: به این معنی که کاربر هر چه بیشتر تلاش کند امکانات مدیریتی بیشتری به وی تعلق می گیرد؛ و به واسطه این قابلیتها، مانند سایر دانشنامه های آزاد از جمله ویکی پدیا، پرسش و پاسخها  و محتوا سایت می توانند توسط سایر اعضا ویرایش شوند که این کار باعث می‌شود مطالب موجود در سایت همیشه به روز نگهداشته شود حتی زمانی که نویسنده اصلی آن حاضر نباشد.

به گزارش سیتنا، از نکات قابل توجه این شبکه جامع می توان به سرعت بالای بارگذاری و هم چنین قابلیت استفاده از تگ ها به عنوان کلمات کلیدی که به جستجو پذیری بهتر سوالات و بی نیاز کردن کاربران از موتورهای جستجو و دانشنامه های غیر بومی کمک می کند، اشاره کرد.

از مهمترین ویژگیهای کینگ آی تی، دسترسی به پاسخ مورد نظر بدون سردرگمی کاربر و گم شدن در تبلیغات و نکته های بی ربط و نیز امتیاز دهی به پاسخ ها و درجه بندی پاسخ ها برحسب امتیاز برای دسترسی به بهترین پاسخ است؛ همچنین دسترسی به جذاب ترین و پربازدیدترین پرسش ها برای افزایش اطلاعات و ارائه دستورالعمل گام به گام برای رسیدن به پاسخ سوال مورد نظر از دیگر ویژگیهای این دانشنامه آزاد در حوزه فناوری اطلاعات است.

این سامانه به آدرس http://kingit.ir هم اکنون در نسخه آزمایشی قرار دارد و قرار است در نسخه اصلی زمینه کارآفرینی و ایجاد درآمد برای متخصصان این حوزه فراهم شود.

انتهای پیام

دسته بندی: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه