کد مطلب: 

245941
وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح بزرگترین مرکز داده غرب و شمال‌غرب کشور در تبریز:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروز بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور با سرمایه گذاری همراه اول وارد مدار می شود، گفت: طی دو هفته آینده نمونه آزمایشی 5G در مرکز تحقیقات مخابرات ایران راه اندازی می شود.
نمونه آزمایشی 5G تا دو هفته آینده راه اندازی می‌شود/ سرمایه‌گذاری در حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی، سرمایه گذاری روی نسل آینده است/ مکانیزمی طراحی کنید که سهم تولیدکننده محتوا پرداخت شود/ همراه اول به سمت رفع انحصار حرکت کند

به گزارش خبرنگار سیتنا، محمد جواد آذری جهرمی، امروز هشتم تیرماه سال جاری در مراسم افتتاح مرکز داده تبریز به عنوان بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور، گفت: در چهارمین ایستگاه قطار سریع السیر حرکت به سمت اهداف شبکه ملی اطلاعات در سال جاری در خدمت رییس مجلس شورای اسلامی هستیم و به افتتاح دومین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات می پردازیم.

وی افزود: ایستگاه اول امسال توسعه ارتباطات روستایی برای 1500 روستا بود که همراه اول این کار را انجام داده بود که با حضور آقای جهانگیری افتتاح شد و بسط عدالت ارتباطی در آن پروژه حائز اهمیت بود.

آذری جهرمی ادامه داد: در ایستگاه دوم مرکز داده اقماری شماره یک توسط شرکت ایرانسل انجام شد. با افتتاحی که در حوزه خدمات ابری انجام شد به خودکفایی در زیر ساخت خدمات ابری مورد نیاز کسب و کارها در کشور رسیدیم که به نوعی یک بسته حمایتی از کسب و کارهایی است که در این بستر بنا است فضای اقتصاد دیجیتال را بسازند. این پروژه با حضور رییس جمهوری افتتاح شد.

وزیر ارتباطات  با بیان اینکه سه هفته پیش با هدف بسط عدالت ارتباطی و فراگیری و شیوع کرونا در سراسر کشور و با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید و تمرکز آموزش بر فضای مجازی، 1034 روستا با حضور استانداران نقاط مختلف کشور افتتاح شد، تصریح کرد: امروز هم در ایستگاه چهارم مرکز اقماری شماره دو، که بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور با سرمایه گذاری همراه اول وارد مدار می شود که پایداری ارتباطات و تمرکززدایی از وجود تجهیزات در تهران را دنبال می کند. وقتی تجهیزات به تبریز و آذربایجان غرب می رود کیفیت ارتباطات را برای مردم استان های شمال غرب کشور به مراتب بهتر می کند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه این مرکز می تواند بخش دیگری از نیازمندی های کشور در حوزه توسعه شبکه ملی اطلاعات و بهبود کیفیت خدمات را تسهیل و ارتقا دهد، گفت: دستور پنج ماده ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تکمیل زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات به دولت مورد توجه قرار گرفته است و رییس جمهوری دستورات خوبی داده اند و سازمان برنامه در تخصیص اعتبارت این برنامه با ما همکاری خوبی دارد.

وی افزود: ما هشت ایستگاه دیگر را تا پایان سال در حوزه DNS و سروهای زمانی طراحی کرده ایم. به نوعی این موضوع وابستگی ما به فضای ارتباطی بین الملل است و ممکن است در معرض تحریم قرار بگیریم و در این شرایط باید پایداری اقتصاد دیجیتال را حفاظت و حراست کنیم و این وظیفه مهمی است که با جدیت در حال پیگیری آن هستیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: برای حمایت از پیام رسان ها و موتور جستجو هم که یکی از حوزه های مهم زیرساختی های شبکه ملی اطلاعات است، با همه تنگناهای اقتصادی سرمایه گذاری خیلی خوبی شرکت ارتباطات زیرساخت کرده است که در مرداد ماه وارد مدار می شود و با توجه به اینکه در افتتاحات گذشته دو رییس قوه حضور پیدا کردند در این افتتاح هم از آقای رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه دعوت می کنیم تا توجه روسای سه قوه به موضوع شبکه ملی اطلاعات حتما مورد تاکید قرار گیرد.

آذری جهرمی در ادامه با بیان اینکه همراه اول به لحاظ تعداد مشترکین بزرگترین اپراتور خاورمیانه است و وسیع ترین پوشش شبکه ارتباطی کشور را در اختیار دارد گفت: همراه اول می تواند نقش مهمی در تامین ارتباطات کشور دارد و این جز وظایفی است که در حالی پیگیری هستند. همراه اول به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات لوکوموتیو اقتصاد دیجیتال در کشور است. اگر همراه اول موتورش را روشن کند و حرکت رو به جلوی خود را شروع کند سایر بنگاه های دیجیتال هم حرکت خودشان را آغاز می کنند.

وی افزود: علاوه بر آن بعد از ابلاغ برنامه شبکه ملی اطلاعات تقسیم وظایفی کردیم که شاید گسترده ترین وظایف به همراه اول محول شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مرسوم است در جلساتی که در اپراتورها حضور پیدا می کنیم درخواست هایی را بنا بر سیاست های بالادستی مطرح کنیم، گفت: نخست آنکه اخوان قول داده اند تا شهریور ماه  پنج نقطه تهران  5G نصب شود. این پروژه حائز اهمیت است و همراه اول باید روی این حوزه کار کند تا این پروژه به سرانجام برسد و ورود 5G به ایران رقم بخورد. تجهیزات آن وارد ایران شده است و ظرف یکی دو هفته آینده نمونه آزمایشی 5G در مرکز مخابرات ایران رونمایی می شود و در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد و امیدواریم تا شهریور ماه هم به استفاده عملیاتی برسد.

آذری جهرمی ادامه داد: دومین نکته ای که از همراه اول می خواهیم توجه به زیست بوم کودک و نوجوان است. سرمایه گذاری در حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی، سرمایه گذاری روی نسل آینده است. من می خواهم از هیات مدیره همراه اول که به هر شیوه ای که هست اکوسیستم کودک و نوجوان در فضای مجازی را برای صیانت از اخلاق و حمایت از تولید کنندگان محتوایی حوزه و برای سرمایه گذاری روی آینده بچه های کشور فعال کنند. این درخواستی است که از اپراتورهای دیگر هم داشته و دارم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه موضوع سوم حائز اهمیت شکستن قالب های انحصار است، گفت: نسبت ترافیک داخلی به خارجی در همراه اول به نسبت سایر اپراتورها مقداری پایین تر است و دلیل این موضوع هم این است که درهای همراه اول به روی کسب و کارهای فضای مجازی آنچنان باز نیست. شرکت های تو در تو با مدیریت واحد را تعطیل کنید و راه را برای جوانان  باز کنید تا تولید محتوا را رقم بزنند. این در را باز کنید تا ترافیک شبکه ملی اطلاعات هم افزایش پیدا کند و راحت تر به اهداف مورد نظر برسیم.

وی افزود: نکته چهارم اینکه 50 درصد و شاید بیشتر درآمد همراه اول همچنان در حوزه صدا و درآمد مکالمات صوتی است. در آمد همراه اول در حوزه دیتا به لحاظ درصدی همچنان پایین است و این حوزه باید تغییر کند چرا که سرمایه گذاری روی درآمد مکالمات صوتی شکننده است. اقدامی که در این حوزه شد حرکت به سمت درآمدهای دیگری برویم و آن کسب و کارهای سازمانی است.

جهرمی با اشاره به اینکه سازمان هایی هستند که نیازمند محصول های آنلاین هستند که یا محصول ندارند و یا به آنها محصول خوبی معرفی نشده است، گفت: همراه اول مرجع خوبی برای معرفی است درهای مشارکت را به روی استارت آپ هایی که محصولات سازمانی دارند باز بگذارید.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه به عنوان پنجمین نکته به مکانیسمی که در آن برای تولید کننده و تهیه کننده محتوا سهمی قائل شود مشارکت فعال داشته باشید، گفت: سازمان تنظیم مقررات در حال کار است تا در پلتفرمهای داخلی اگر کسی محتوای و اثری تولید می کند از درآمد حاصل از ترافیک و تبلیغات سهمی داشته باشد.

آذری جهرمی با بیان اینکه آخرین درخواستم حرکت به سمت سرمایه گذاری بین المللی است، گفت: 100 درصد درآمد بخش ما ریالی است. همراه اول این توانمندی را دارد که در حوزه خارجی سرمایه گذاری کند تا درآمد ارزی وارد کشور کند که البته هدف تنها این نیست. اهداف مهمتر دیگر بردن اکوسیستم فضای مجازی کشور به خارج از مرزها و بزرگتر کردن بازار است.

وی افزود: کشورهای دوست و هم پیمان ما علاقه مند به این مسئله هستند و دستگاه دیپلماسی و دولت هم در کنار شما هستند تا کار را پیش ببرید.

وزیر ارتباطات در ادامه از مرکز ملی فضای مجازی، بانک مرکزی، پلیس فتا و دادستانی کل کشور تشکر کرد و گفت: دیروز رییس پلیس فتا گزارش داد که برای اولین بار در کشور، میزان جرائم سایبری ثبت شده 20 درصد کاهش پیدا کرده چون رمز پویا فعال شده است.

وی افزود: برخی علاقه مند هستند یا از سر ناآگاهی یا بر پایه اهداف سیاسی، هر موضوعی که در کشور پیش می آید را ناشی از نبود پیام رسان داخلی بدانند. این در حالی است که اگر رمز پویا وجود نداشته باشد پیام رسان داخلی هم می شود بستر کلاه برداری. پیشگیری از جرائم، نیازمند اصلاح رویه ها و اصلاح نظام قانونگذاری است و برای همین هم در همین جلسه از رییس مجلس تقاضا می کنم که مساعدت کنند کمیسیون ویژه فضای مجازی در مجلس تشکیل شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به حضور هفته گذشته خود در صحن علنی مجلس گفت: مجلس جای گفت و گوی بین دولتمردان و نمایندگان است. اصولا تا زمانی که گفت و گو وجود دارد نباید نگران بود. زمانی باید نگران بود که راه های گفت و گو بسته شود. بنابراین اینکه بر پایه آن جلسه گفته شود دو قطبی در کشور وجود دارد، درست نیست.

وی افزود: ما باید بپذیریم که توسعه و پیشرفت لازم است، شورای عالی فضای مجازی هدف گذاری کرده است که اقتصاد دیجیتال تا افق 1400 به 10 درصد برسد. این حرکت باید شروع شود. شورای عالی فضای مجازی مصوب کرده است که اینترنت خانگی به 25 مگابایت و اینترنت تلفن های همراه به متوسط 10 مگابایت برسد. مصوبه مجلس شورای اسلامی است که 90 درصد روستاهای 20 خانوار را پوشش ارتباطی بدهیم. در عین حال نگرانی های اخلاقی، فرهنگی و ایجاد بحران در کشور هم واقعی است. اینکه یک گروه یک طرف و گروه دیگر طرف مقابل به یکدیگر بد و بیراه بگویند که کشور ساخته نمی شود. طبیعتا همه باید تعامل کنید. رویکرد قالیباف رییس مجلس به این فضا سازنده است و مجلس هم همین رویکرد را دارد و از فرصت وجود دغدغه نمایندگان هم استفاده حداکثری را خواهیم برد.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه