کد مطلب: 

241513
رییس سازمان فضایی در دومین کنفرانس ملی هوانوردی عمومی در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی گفت: با تلاش دانشمندان حوزه فضایی کشور تا سال 1402، به مدار بالای 1000 کیلومتر نیز ماهواره ارسال می کنیم.
ایران تا سال 1402، به مدار بالای 1000 کیلومتر ماهواره می‌فرستد

به گزارش سیتنا، مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی کشور با اشاره به پیشرفت بالای ایران در حوزه هوافضا گفت: به همت جوانان متعهد کشورمان توانسته ایم جایگاه ممتازی را در حوزه دانش فضایی کسب کنیم و در حال حاضر جز 11 کشوری هستیم که در دنیا به فضا دست پیدا کرده و توانسته اند ماهواره تولید و به فضا پرتاب کنند.

رییس سازمان فضایی کشور تصریح کرد: این صنعت در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در آینده ای نزدیک همه چیز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تاثیر صنعت فضایی بر ارتباطات که از پایه های اقتصاد است دنیا را متحول می کند. با استفاده از این تکنولوژی همه چیز قابل دریافت است، پایش پدیده های زمینی با استفاده از ماهواره می تواند در کشاورزی اثرگذار باشد و کاهش هزینه و افزایش تولید را در برداشته باشد. همچنین داده های ماهواره ای در مدیریت بلایای طبیعی کاربرد بالایی دارد که می تواند اثرات سو آن را بسیار کاهش دهد.

براری تعامل با جامعه برای کاربردی کردن صنعت فضایی و تلاش برای همکاری و ورود بخش خصوصی در این حوزه را از سیاست‌های اصلی در عرصه فضایی کشور اعلام کرد و گفت: یکی از اقتصاد‌های پیشروی دنیا، اقتصاد دیجیتال است و اگر به این حوزه ورود پیدا نکنیم در آینده نزدیک شبکه ارتباطات کشور وابسته می ماند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به سند جامع علمی کشور در حوزه هوافضا گفت: در این سند چند گام در حوزه هوافضا تعریف شده است که در گام اول ما توانستیم طبق آنچه معین شده بود چند ماهواره را در مدار 250 کیلومتر قرار دهیم و در گام دوم دستیابی به مدارهای بالای 500 کیلومتر در دستور کار قرار دارد که از سال گذشته عملیات آن آغاز شده است و ماهواره پیام و ظفر به همین منظور تولید شده اند.

وی افزود: در پرتاب ماهواره ظفر که اخیرا انجام شد ما با موفقیت به مدار 541 کیلومتر دست پیدا کردیم ولی به علت تغییرات شدید درجه حرارت، تزریق ماهواره در مدار انجام نشد.

براری تصریح کرد: در استاندارد بین المللی 10 پرتاب اولیه در یک مدار، آزمایشی محسوب می شوند که با این وجود متخصصان ما در همین پرتاب اخیر نیز توانستند آزمایش های مربوط به ماهواره را به صورت کامل و با موفقیت انجام دهند.

براری دستیابی به مدارهای بالای 1000 و 36 هزار کیلومتر را به عنوان گام های بعدی حوزه هوا فضای کشور اعلام کرد و گفت: عملیات ساخت ماهواره برای پرتاب به مدار بالای 500 کیلومتر در حال انجام است و همزمان طراحی و ساخت ماهواره برای پرتاب در مدار بالای 1000 کیلومتر نیز توسط دانشمندان کشورمان پیگیری می شود.

رییس سازمان فضایی ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به آسمان پاک کویر، از آمادگی برای ایجاد پارک گردشگری فضایی در شهرستان فردوس خبر داد.

بر اساس این گزارش، دومین کنفرانس هوانوردی عمومی توسط پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری فرمانداری فردوس از 23 الی 25 بهمن ماه برگزار شد.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه