کد مطلب: 

240160
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت، تاکید کرد:
رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر تکمیل چرخه‌ی حمایت از تولید داخلی با راه اندازی سامانه‌‌ی توانیران، گفت: این سامانه در بانک اطلاعاتی خود، توانمندی های کشور را دارد و کسانی که پروانه بهره برداری و مجوزهای قانونی در تولید کالا، ارائه خدمات و انجام طرح های فنی و مهندسی و پیمانکاری دارند در سامانه ثبت شده اند.
تکمیل چرخه‌ی حمایت از تولید داخلی با راه اندازی سامانه‌‌ی توانیران/ ثبت توانمندی‌های تولیدی و خدماتی کشور در این سامانه و برقراری ارتباط دوسویه بین خریداران و فروشندگان/ التزام دستگاه‌های مشمول به ثبت نیازهای خود در سامانه پیش از خرید خارج

به گزارش سیتنا، سید محمد مهدی هادوی در گردهمایی مسئولان استانی ساخت داخل وزارت صمت که از طریق ویدئو کنفرانس برگزارشد، ضمن تاکید بر اجرای کامل قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، راه‌های توسعه‌ی ساخت داخل، رفع موانع و گسترش استفاده از توانمندی های تولید داخل را مورد بررسی قرار داد و مسئولین استانی ساخت داخل نیز پیشنهادات اجرایی در بهبود فضای کسب و کار صنعت ارائه کردند.

هادوی در حاشیه برگزاری این گردهمایی، گفت: ساخت داخل و استفاده از توانمندی های تولیدی داخل به عنوان سیاست اصلی وزارت صمت در فعالیت ها دیده شده است و از این رو در راستای انجام بهینه قانون استفاده حداکثری، مرکز ساخت داخل در وزارت صمت راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: در جهت توسعه و تعمیق ساخت داخل در کشور، در هراستان یکی از معاونین سازمان صمت استانی به عنوان مسئول ساخت داخل در استان انتخاب شده است. این جلسه، نخستین جلسه هماهنگی بین ستاد وزارت و سازمان های استانی بود.

وی با اشاره به هماهنگی و هم افزایی فعالیت های در سطح کشور، به گردهمایی ویدیو کنفرانسی مسئولان ساخت داخل اشاره کرد و گفت: در این گردهمایی که در فضایی سازنده و همکاری برگزار شد، سئوالات و بحث های زیادی مطرح شد و سعی شد ضمن بیان و تبیین سیاست ها و برنامه ها و رفع شبهات، راه کارهای ارائه شده توسط همکاران در استان ها نیز دریافت و بررسی شود.

هادوی ادامه داد: در این گردهمایی سیاست های وزارت صمت در حوزه تعمیق استفاده از توانمندی های کشور بیان شد؛ همچنین گلوگاهایی که ممکن است مشکل ساز شوند، مطرح شد و قرار است در نشست های مختلف و با استفاده از نظرات و پیشنهادات این موانع را برطرف سازیم.

وی به فعالیت سامانه توانیران به عنوان یکی از نکات مطرح شده در این گردهمایی اشاره کرد و توضیح داد: سامانه توانیران در قانون استفاده حداکثری دیده شده و ما ملزم به راه اندازی این سامانه بودیم.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت با اشاره به راه اندازی سامانه توانیران، افزود: ما برای اطمینان کامل از کارآیی سامانه که مشکل جدی در حین کار ایجاد نکند، با تاخیر این سامانه را راه اندازی کرده ایم تا با گام های مطمئن تری پیش برویم.

وی ادامه داد: سامانه توانیران در حال حاضر آماده راه اندازی است و قرار است در این سامانه دستگاه هایی که در ماده 2 قانون مشمول هستند و پروژه های کلیدی و محوری دارند و برای انجام پروژه می خواهند خرید خارج داشته باشند، قبل از خرید خارج باید در این سامانه نیاز خود را اعلام کنند.

هادوی اعلام کرد: سامانه توانیران در بانک اطلاعاتی خود، توانمندی های کشور را دارد و کسانی که پروانه بهره برداری و مجوزهای قانونی در تولید کالا، ارائه خدمات و انجام طرح های فنی و مهندسی و پیمانکاری دارند در سامانه ثبت شده اند. از این رو در سامانه هم نیازمند و هم توانمند یکدیگر را می بینند و ارتباط دو سویه برای خرید یا هر اقدام قانونی دیگر اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: با فعالیت هایی که در استان ها انجام خواهد شد بانک اطلاعاتی را در فاز اول کامل خواهیم کرد و بعد از آن در فاز دوم وارد اعلام نیازمندی های خواهیم شد. امیدواریم که در زمان بسیاری کوتاهی سامانه توان ایران در خدمت مردم باشد تا بتوانیم بحث تعمیق ساخت داخل را در تامین نیازمندی های کشور با سرعت پیش ببریم.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه