کد مطلب: 

238693
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با هدف کمک به ارتقاء کیفیت فضای تجارت الکترونیکی کشور و هدایت رفتار سکوهای الکترونیکی، اقدام به انجام مطالعات و پژوهش هایی در راستای تبیین ضوابط و مقررات لازم برای ساماندهی سکوهای الکترونیکی نموده است.
نخستین فاز تدوین ضوابط و مقررات ساماندهی سکوهای الکترونیکی

به گزارش سیتنا، سکوهای الکترونیکی (Online Platforms) از جمله مدل‌ های نوین کسب و کار هستند که امروزه کاربرد آنها رو به گسترش می باشد. اگرچه کاربرد سکو‌های الکترونیکی مزایایی برای فعالان حوزه کسب و کارهای مجازی به همراه دارد، لیکن زمینه ظهور چالش هایی را نیز فراهم می سازد که فرآیند ساماندهی، کنترل و نظارت بر آنها را با پیچیدگی ‌هایی مواجه می‌ کند.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در راستای انجام مأموریت های خود در حوزه ساماندهی کسب و کارهای الکترونیکی و با هدف کمک به ارتقاء کیفیت فضای تجارت الکترونیکی کشور و هدایت رفتار سکوهای الکترونیکی، اقدام به انجام مطالعات و پژوهش هایی در راستای تبیین ضوابط و مقررات لازم برای ساماندهی سکوهای الکترونیکی نموده است.

در مرحله اول، چالش‌ های موجود در این حوزه با برگزاری جلساتی با حضور سکوهای الکترونیکی پیشرو و نیز انجام برخی مطالعات تطبیقی، شناسایی گردیدند. در مرحله دوم از این طرح، با بررسی راهکارهای مورد استفاده در سایر نقاط جهان اعم از مقررات تنظیم شده در اتحادیه اروپا، قوانین تنظیم شده در کشور چین و ضوابط و مقررات وضع شده در کشور هندوستان و کشور هلند و همچنین با برگزاری جلساتی با نهادهای دولتی مرتبط با این حوزه و سکوهای الکترونیکی پیشرو، راهکارهایی در این راستا ارائه گردید. نتایج بدست آمده از این تحقیقات در قالب «سند چالش ها و راهکارها» گردآوری شده که بدینوسیله منتشر می‌شود.

لذا از صاحبنظران و خبرگان این حوزه دعوت به عمل می‌ آید تا پیشنهادات، انتقادات و نظرات سازنده خود در خصوص سند مذکور را به پست الکترونیکی shabani.m@ecommerce.gov.ir ارسال و با این مشارکت ارزشمند خود، مرکز را در تدوین هر چه بهتر این طرح یاری فرمایند.

پیوستاندازه
PDF icon سند چالش ها و راهکارها407.13 کیلوبایت

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه