کد مطلب: 

237258
دومین جلسه فروم اشتراک‌گذاری و تحلیل اطلاعات تهدیدات سایبری، با موضوع اشتراک‌گذاری اطلاعات در محل پژوهشگاه ICT برگزار شد.
ارائه‌ی دستاوردهای پژوهشی "سامانه ماها" با موضوع اشتراک گذاری اطلاعات در پژوهشگاه ICT

به گزارش سیتنا، علیرضا عنایتی مجری پروژه و مسئول این نشست ضمن ارائه مقدمه‌ای از اهمیت و لزوم اشتراک‌گذاری اطلاعات در راستای تشخیص و مدیریت تهدیدات ملی خاطرنشان کرد: تهدید ملی، تهدیدی است که در نتیجه تحلیل‌های تجمیعی و با در نظر گرفتن شاخص‌های ملی، دارای سطح مخاطره‌ای بالاتر از حد آستانه تشخیص داده می‌شود و نهادهای حاکمیتی تصمیم‌گیری نهایی برای مواجهه با آن را به عهده می‌گیرند.

همچنین تصریح شد که اشتراک‌گذاری آگاهی به‌صورت ساختاریافته و با رعایت اصول حفظ اعتماد، حریم خصوصی و حقوق عمومی، منجر به سازگاری و یکپارچگی تصمیم‌گیری‌ها در سطوح و قلمروهای مختلف می‌شود و درنتیجه آن هم‌افزایی سیاست‌ها، راهبردها، اهداف و اقدامات ایجاد خواهد شد.

در این جلسه به نقش کلیدی اشتراک‌گذاری اطلاعات تهدیدات در نیل به آگاهی وضعیتی سایبری ملی تاکید و تصریح شد که کلیت این آگاهی شامل نمایشی جامع از وضعیت سایبری ملی، وضعیت زیرساخت‌های حیاتی و سطح مخاطره تهدیدات بر اساس اثر آنها بر منافع ملی است.

در ادامه نشست، به سامانه «ماها» که مخفف (مرکز ملی اشتراک گذاری و ارائه هشدارهای امنیت سایبری) است، اشاره و اظهار شد که یکی از موضوعات اصلی در فروم‌های پیش‌رو، ارائه دستاوردهای پژوهشی و کاربردی درباره سامانه «ماها» می‌باشد که پیرامون آن، اقدامات مختلفی از جمله طراحی، پیاده‌سازی و تست این سامانه و تدوین و تبیین قوانین و مقررات لازم در حوزه اشتراک‌گذاری اطلاعات تهدیدات سایبری ملی انجام شده است.

در این جلسه تصریح شد که هدف سامانه ماها، ایجاد نهاد مرجع و قابل اعتماد تجمیع و اشتراک‌گذاری آگاهی وضعیتی جهت اتخاذ تصمیمات کم مخاطره ملی در فضای سایبری است و چشم‌انداز قابل تصور برای آن تحقق دفاع بازدارنده سایبری ملی از طریق ارتقای آگاهی وضعیتی با ایجاد مراکز اشتراک‌گذاری و ارائه هشدارهای امنیتی خواهد بود.

در ضمن بیان گردید که ایجاد، ارتقاء و اشتراک‌گذاری آگاهی وضعیتی دقیق و جامع؛ هماهنگی و هدایت متمرکز مدیریت تهدیدات ملی سایبری در حوزه زیرساخت‌های حیاتی و مهم و نقش آفرینی در راستای تحقق سکوی همکاری متقابل بین نهادهای مختلف حاکمیتی مرتبط در حوزه مخاطرات ملی سایبری در چارچوب نظام‌های مصوب از ماموریت‌های اصلی این سامانه است.

بر اساس این گزارش، قرار است سلسله جلسات فروم اشتراک‌گذاری و تحلیل اطلاعات تهدیدات سایبری در ۸ جلسه و پیرامون دو پروژه «طراحی و پیاده سازی سامانه اشتراک گذاری و تحلیل اطلاعات امنیتی» و «طراحی و پیاده‌سازی سامانه اشتراک گذاری و ارائه هشدارهای امنیتی» که به صورت موازی در حال اجرا هستند، در محل پژوهشگاه ICT برگزار شود.

در این فروم ابتدا موضوعات ساختار نهادی کشورهای پیشرو و همچنین نحوه هماهنگی نهادها در جهت مقابله و مدیریت تهدیدات و بحران‌های سایبری و در ادامه مولفه‌ها، ابعاد و ابزارهای اشتراک‌گذاری اطلاعات امنیتی ارائه شد و در انتها مینوسادات میرپوریان پژوهشگر ارشد پژوهشگاه، ضمن جمع‌بندی مطالب ارائه شده در نشست، به تشریح سند راهبردی ماها بعنوان یکی از اسناد تدوین شده در پروژه پرداختند.

انتهای پیام

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه