کد مطلب: 

230662
وزیر ارتباطات در اختتامیه‌ی گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های فضایی:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه به دلیل کاربردی شدن داده‌های فضاپایه در پرداخت خسارات ناشی از سیل صرفه جویی چند صد میلیاردی صورت گرفته است، گفت: این امر از آنجا ناشی می‌شود که وزارت کشور تمایل داشت تا از این داده‌ها برای پرداخت خسارات بهره ببرد.
فیلم/ وظیفه‌ی دولت‌ها در عصر اقتصاد دیجیتال جدای از مقررات‌گذاری، توانمندسازی است/ مدیریت بدون اطلاعات، مدیریت کورکورانه است/ باید استفاده از دانش فضایی را برای مردم ملموس کنیم

به گزارش خبرنگار سیتنا، محمد جواد آذری جهرمی در اختتامیه "گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های حوزه فضایی" با بیان اینکه سازمان فضایی ایران مطابق با برنامه‌های ارائه شده، فعالیت‌های خود را سازمان دهی کرده است، گفت: ولی این سوال همچنان مطرح است که چرا ما ماهواره در مدار ژئو نداریم. این در حالیست که کشورهایی که توانمندی‌های لازم فنی را ندارند ماهواره در این مدار قرار داده‌اند.

وی دلیل عدم قرار دادن ماهواره ایرانی در مدار ژئو را تصدی‌گری دولت ذکر کرد و ادامه داد: با وجود آنکه در برنامه چهارم توسعه بودجه‌های لازم برای این منظور اختصاص داده شده است ولی به دلیل عقب ماندگی‌های موجود نتوانسته‌ایم به این هدف نائل شویم و از سوی دیگر چهارچوب‌های اجرایی دولت اجازه نمی‌دهد که به سمت قرار دادن ماهواره در مدار ژئو حرکت کنیم.

جهرمی با تاکید بر ضرورت تغییر رویکردها در اجرای پروژه ماهواره‌ها خاطرنشان کرد: لازم است تا داده‌های فضاپایه در اختیار همگان قرار گیرد. در این صورت خلاقیت‌هایی از سوی شرکت‌های استارت‌آپی و دانش بنیان ایجاد می‌شود و این امر می‌تواند در اقتصاد دیجیتال مؤثر باشد.

وزیر ارتباطات رسیدن به هدف رشد اقتصاد دیجیتالی را خروج از تصدی‌گری ذکر کرد و یادآور شد: از سوی دیگر ما با تأمین مالی شرکت‌های خلاق می‌توانیم در این عرصه گام‌های مؤثری برداریم.

وی همچنین با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در زمینه ماهواره‌های مخابراتی خاطرنشان کرد: ما در لایه ماهواره‌های مخابراتی اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای را به تصویب رسانده‌ایم.

به گفته وی با تصویب این امر ماهواره‌ها توسط بخش خصوصی در مدار قرار خواهند گرفت.

وزیر ارتباطات، با تاکید بر اینکه با استفاده از خدمات ماهواره‌ای توانستیم اراضی کشاورزی آسیب دیده و همچنین خسارات ناشی از سیل را برآورد کنیم، اظهار کرد: با استفاده از این داده‌ها چند صد میلیارد تومان در پرداخت خسارات صرفه جویی شد، چرا که وزارت کشور تمایل داشت تا این داده‌ها مبنای پرداخت خسارات قرار گیرد.

جهرمی، با تاکید بر اینکه فناوری‌های فضایی در حوزه‌هایی چون بحران‌های طبیعی مؤثر است، تاکید کرد: در این زمینه ما نباید به حواشی توجه کنیم و لازم است در این راستا به حواشی نپردازیم و تمرکز خود را بر توسعه فناوری‌های فضایی و طراحی ماهواره‌های کاربردی سوق دهیم.

فیلم سخنرانی وزیر ارتباطات را ببینید:

فیلمبردار: حسین شهلایی

دسته بندی: 

برچسب: 

افزودن دیدگاه جدید

اشتراک در خبرنامه

یادداشت